Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
inzerce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku

Google+

Komentáře

ke článku: Rozhovor s Márou Holečkem
ze dne 14.08.2017, autor článku: Petr Jandík

Komentář ze dne: 14.08.2017 15:04:14     Reagovat
Autor: neregistrovaný - maca st. (@)
Titulek: Na předních hrotech slov
Petře výstižně shrnuto, myslím , že by si Tě měl Mára vzít jako tiskového mluvčího. P.S.: Vypadá, že Radek teď pro změnu zamotá hlavu bikerům maratoncům u Protinožců.
0 0

Komentář ze dne: 14.08.2017 19:34:09     Reagovat
Autor: neregistrovaný - honza (@)
Titulek: dno
Mara ma nabito a tak si mysli ze muze konecne porade zesmesnit radka. Timto ale klesl na uplne moralni dno. Takhle se bohuzel chova jen ubozak. Trosku rozdil oproti Uelimu, Babanovi atd... Marousku Marousku...
2 0

Komentář ze dne: 14.08.2017 20:56:20     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: dno
Nevidím na tom nic zesměšňujícího. Oba bojují o ten samý sponozroský budget a pro vývoj horolezectví ve výškách je rozhodně přínosnější to, co dělá Mára než to co dělal a dělá Radek.
Jde o to narovnat systém hodnocení horolezeckých výkonů na veřejnosti.

Pokud srovnáváš Máru s Uelim nebo Babanovem, tak ve Švýcarsku a vůbec alpských zemích je sběratelství osmitisícovek normálkami zařazeno na ten výkonnostní stupeň, kam patří a není laiky nadřazováno takovým výstupů, jaký teď udělal Mára.

Není správné, aby Jaroš, Kolouchová a další normálkáři měli na veřejnosti lepší hodnocení, než někdo kdo udělal těžký prvovýstup na osmu alpským stylem.

Sponzoři jdou tam, kde je publicita a reklama a při takhle pokřiveném žebříčku ubírají normálkáři prostředky tě, kdo by mohli k historii horolezectví přispět dobrými projekty.
0 0

Komentář ze dne: 16.08.2017 21:37:28     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Vojta (@)
Titulek: Re: Re: dno
Ale to je džob médií tohle trochu korigovat a ne Máry, aby střílel po ostatních. Úplně stejně by ho kdosi lezecky schopný mohl střelit ze jeho pohled na klasifikaci (viz diskuse níže). A naopak, sám Jaroš byl stejným způsobem znevýhodněn vůči kyslíkářům, opakovaně to komentoval a nikdy mi to neznělo tak afektovaně jako tohle od Máry.

Máru uznávám jako super lezce, ale tohle mi prostě přijde trochu nefér. Prostě jedou každý trochu jiný sport. Světový TOP 10 badmintonista bude mít od sponzorů výrazně méně ne TOP 100 tenista, ačkoli oba může sponzorovat třeba Wilson. A nemyslím, že by badmintonista nějak remcal, prostě si vybral nějaký sport, který je nějak komerčně zajímavý. Tohle není srovnatelný, aby ten, kdo tomu dá nejvíc snahy a schopností, měl automaticky nejvíc peněz.

(A Petře - první "zajímavá myšlenka" je vytržená z kontextu otázky, kdy se bavili o prvovýstupech, výstupů na osmičku alpským stylem bylo více, včetně třeba Jaroše na Šišu.)
0 0

Komentář ze dne: 17.08.2017 00:46:47     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re: dno
Nesouhlasím. Výškové horolezectví je jen jedno a úroveň a přínos k horolezectví, jak to dělá Mára je mnohem vyšší, než úroveň a přínos jak to dělá Radek.

Českých alpských výstupů nas osmy bylo několik, ano včetně Jarošovy Šisa Pangmy (s Hrubým, Miskou a Minaříkem), taky za do dostali Výstup roku, pro Radka jediný, na který dosáhl, ale prvovýstup je jen jeden. Podívej se na nákresy cest na Gash. Babanov uhnul vlevo, Kurtyka vpravo a Mára s Háčkem do dali prostředkem rovně. To už hovoří jaksi samo za sebe.

0 0

Komentář ze dne: 17.08.2017 15:10:39     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Vojta (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: dno
Já si zas nemyslím, že je to stejný sport (nebo teda terminologicky lépe, je to stejný sport, ale jiná disciplína, tedy souhlasím, že srovnání badminton a tenis nebylo úplně trefné, tak si třeba představ, že by Jarda Kulhavý remcal, že jakýkoliv domestik na silnici má mnohem větší peníze než on se zlatou plackou z OH...což tak dost pravděpodobně je), s podobným přístupem bys tam mohl zařadit i Adama Ondru, protože pro určitou (velkou) část veřejnosti lezec jako lezec.

Samozřejmě, že Márův přínos je vyšší, na druhou stranu jsem z žádného Jarošova vyjádření neměl pocit to, co řekl Mára, tj. že by byl "chvástal". Vždy prezentoval, co vylezl, kudy vylezl a jak to vylezl. A především posledních x kopců bylo vyloženě ve jménu dosažení cíle, tj. koruny Himálaje bez kyslíku. Chtěl to dokončit, přecijenom není nejmladší a byl si vědom, že tahle hra má hodně neznámých a záleží na štěstí...a těch pokusů už až tak moc neměl, zůstat na 13 je i z ekonomického pohledu dost nevýhodné, tedy šel k cíli cestou nejmenšího odporu a já bych ho za to neodsuzoval.

Koneckonců i Messner na několik kopců vylezl (jsem přesvědčen, kdyžtak mne oprav) v sezóně a normálkami. Kdyby stejnou cestu volil Kukuczka, dost možná by prvních 14x8000 měl ten. A druhá věc je, že za nějakých 25 let od Messnera byl Jaroš furt asi 15., který to vylezl bez kyslíku. Obávám se, že lidí, kteří za posledních 25 let vylezli aplským stylem prvovýstup na osmičku je možná více.

(k těm alpským výstupům - asis mne nepochopil, v LN byl dotaz na alpské prvovýstupy, Mára odpověděl tak, že slovo prvovýstup už nepoužil, což v kontextu otázky nevadilo. Tys vytrhnul jen odpověď bez otázky, tedy z tvého čánku vypadá, že si Mára myslí, že je to první výstup na osmičku alpsky, což za prvý není pravda, za druhý si to ani Mára nemyslí. Tedy bych navrhoval tam ten kontext nějak (pozn. red.?) doplnit.)
0 0

Komentář ze dne: 17.08.2017 17:00:55     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: dno
Ahoj, pokud to myslíš tak, že stoupání normálkami na osmy s použitím fixů a prošlapávačů stopy (z jiných epedic, takže se o to moc nemluví...) je jiná disciplína, než výstup či prvovýstup alpským stylem bez jakékoliv přípravy, zásobování táborů a jiných ulehčení, pak bych to přirovnal k rozdílu mezi alpským lezením a via ferratou.

Už prvním výstupem na Gash Mára dokázal, že to, co dělá Radek, zvládl lehčeji a elegantněji, jaksi bokem. Kdybych měl jeho výstup normálkou na Gash charakterizovat, řekl bych, že to byl alpský výstup bez kyslíku, ale Mára o tom vlastně vůbec nehovořil. Přitom šel sám, všechno si nesl, sám si prošlapal cestu, všechny atributy alpského stylu. Jiný by si na tom hned budoval kariéru, ale Mára to asi považoval za "odpadní produkt velkého cíle" a moc se o tom nezmiňoval.

Král Radek (podívej se na Facebook) ?... Máru sice také nelze úspěšně obvinit ze skromnosti, ale v tomhle je daleko pokornější.
0 0

Komentář ze dne: 17.08.2017 17:33:46     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Vojta (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: dno
No...šak jo. Ale Radek tvou terminologií nikdy netvrdil (nebo jsem to nepostřehl), že by lezl severku Eigeru v zimě. Přiznával ferraty, možná se sem tam "zapomněl" zmínit o pár kramlích po cestě. Jen svou prezentaci cílí na masu (která zajímá sponzory), tedy na lidi, kteří nejsou schopni usoudit, jak moc je Márova cesta náročnější vůči Radkově. To je jak takový ten běžný příklad - když někdo v rámci zakázky na nějakou drobnost za 10000 zpronevěří pětikilo, tak ho za to nejspíš zlynčujou, když někdo obdobně zpronevěří třeba 50 milionů, tak si to běžná masa nedokáže představit a tudíž jim to zdaleka tolik nevadí.

Koneckonců i pro mě se zkušeností z turistického kopce 6+ je vcelku nepředstavitelné obojí. Lidí, kteří to umí jakžtakž svědomitě posoudit, jsou v Česku max stovky.

Ale rozhodně bych to Jarošovi nevyčítal, prostě každý děláme jak umíme. Samozřejmě pokud je to v rámci nějakého fér jednání - kdyby tvrdil, že lezl alpským stylem kam nelezl (jako třeba Caban), zapíral kyslík, atp. tak je situace jiná.
0 0

Komentář ze dne: 17.08.2017 18:45:42     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: dno
No právě o tohle jde. Že ta masa to neposoudí a měli by to říct mase odborníci.
Na tu masu cílí oba dva, protože oba potřebujou sponzory.

Problém v posuzování je to, že naprosto logicky každý popisuje své výkony subjektivně a ten popis neříká nic o objektivní obtížnosti, ale o tom jak daleko jsem byl od svého aktuálního maxima. Když si přečteš jak jsem lezl 7- na Torsaule a porovnáš to s líčením třeba jak Adam Ondra si pěkně zalezl v 8c, tak pro laika, který tomu nerozumí to bude vypadat, jakože ta moje cesta byla těžší, protože jsem byl na svém maximu a relativně k němu jsem podal větší výkon na 7- než Adam relativně ke svému maximu 9b+ na tom 8c. Stejně tak líčení výkonů na ferratách vypadá jakoby to byl velký výkon a přitom je to v porovnání se skutečným lezením marginální.

V ideálním případě by měl férový sběratel osmitisícovek normálkami říct vylezl jsem tam, ale podal jsem menší výkon, než prvovýstupci té cesty před padesáti lety, to byli bouráci, protože mám lepší a lehčí vybavení, protože vím kudy to vede a protože tam je na cestě hafo expedic, které spolupracují a prošlapávají stopu a všichni si platí Šerpy za to že jim natáhnou fixy, což musejí i kdyby je nepoužili. Ježe tohle asi málokdo řekne.
0 0

Komentář ze dne: 17.08.2017 19:37:54     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Vojta Lejsek (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: dno
Ať to tedy odborníci nebo média zhodnotí. Hurá do toho. Ale veřejné skuhrání "kolega dělá lehčí práci a dostává za ní více peněz" se mi prostě nelíbí od nikoho. Nemluvě o to, že to rozhodně není jednobarevné - určité PR k tomu každopádně patří, a pokud někdo leze těžké prásky a nikomu o tom neřekne, tak těžko bude pro sponzora zajímavý. A zatímco Radek Jaroš na té prezentaci okolo dost pracoval přinejmenším tak posledních 10 let, co pamatuju, tak z tohoto ohledu si to Mára vcelku ztížil sám - žijeme v rychlé době a nejsnáz se prodá, co je live. A Marek vždycky co pamatuju max udělal TK, odjel na expedici, vrátil se z expedice, udělal TK a řekl, co tam vylez nebo nevylez. Nějaký texty a fotky v průběhu expedice byly myslím poprvé loni s Tomášem (mám pocit, že dosti na tlak Hudysportu).

Vzpomeň před 10 lety na popularitu běžeckýho lyžování a biatlonu, ještě v roce 2009 tu bylo MS v běžeckým lyžování a divácky bylo docela úspěšný a možná 90% návštěvníků biatlon snad ani neznalo. Současnost je poněkud odlišná. Je biatlon nějak tréninkově náročnější než lyžování bez flinty? Těžko. A konkurence je v něm určitě menší. Jen prostě pár lidí dobře postavilo PR strategii a dostávaj za to peníze, o kterým se jim dřív nesnilo (a to opravdu není jen o osobnostech a jejich výsledcích, nějaký biatlonový medaile byly i z MS kolem roku 2003-2005, jenže to nikoho nezajímalo). Prezentace je (nejen) v případě horolezectví podstatnou částí té práce.

A další věc, jak jsem tu psal, Radek se na tu samou stěnu chystal v roce 2010. Takže buď 1) věděl, že nemá šanci, ale kvůli sponzorům vymyslel takovýto plán, 2) není schopen odhadnout náročnost stěny a své schopnosti, 3) by tu stěnu rovněž byl schopen vylézt, kdyby mu vyšlo rozumné počasí, 4) by tu stěnu nebyl schopen vylézt po technické či fyzické stránce, ale jen těsně, aby ještě nespadnul do kategorie 2. Osobně nevěřím na variantu 1, nemyslím, že by to měl zapotřebí (narozdíl od letošní slovenské expedice na Everest Hard Way...). Stejně tak si nemyslím, že by s jeho zkušenostmi nastala varianta 2. A v případech 3 a 4 mi nějaké vyhraňování ze strany jiných lezců už přijde nepatřičný. Radek si prostě v určitou chvíli dal cíl vylézt bezpečně, bez kyslíku, jakž takž levně, relativně spolehlivě a v rozumném časovém horizontu na zbylých 6-8 osmiček a tomu podřídil způsob. Viz příklad výše, kdyby si dal za cíl vylézt prvovýstup na osmičku, tak by nemusel být bez šance (ale to je klasické kdyby byly v prdeli ryby, nemuseli by být rybníky).
0 0

Komentář ze dne: 18.08.2017 19:01:59     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: dno
Porovnej si tohle: https://blog.hudy.cz/udalosti/marek-holecek-o-ceste-satisfaction /

a třeba tohle: https://goo.gl/QaRpJV
například pasáž: „Jak nade mnou lezli lidi, na stan padal sníh, to mě furt budilo. V šest jsem byl vzhůru. Byl jsem smířený, že jdu dolů. Ale řekl jsem si: Ještě to zkusím. Nešel jsem se podívat na vrchol. Řekl jsem si: Uvidím, jak daleko se dostanu. Asi hodinu po mně vyrazili šerpové s kyslíkem. Chvíli jsem jim prošlapával stopu, potom jsme společně táhli lana. V tomhle jsem měl štěstí, že se tam objevili.
(Václavák....)

a teď porovnej s tímhle: To už bylo 14tidenní Dantovské Inferno i s Očistcem. Nic horšího si již nedokáži představit, že bych měl zažít. Čtrnáct dní v jednom kuse ve stěně jen s malým batůžkem a vírou, že se snad nakonec nějak zachráníme!!! Nebyla viditelnost na krok, sněžilo, foukal silný ledový vítr, který nás zamrazoval za živa, do toho padaly sněhové laviny. Po návratu byli sečteny ztráty v podobě totální vyhublosti, kde fyzická vyčerpanost dosáhla své hranice, a masivních omrzlin na mých nohou, ze kterých vyústila má více jak šestiměsíční rekonvalescence.
-----------
Jasně, taky bych mohl udělat prvovýstup 9c, jako Ondra, ale s rizikem poškození šlach a tak jsem si dal za cíl vylézt místo toho bezpečně několik šestek v Juře :-)
0 0

Komentář ze dne: 17.08.2017 19:55:32     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Vojta Lejsek (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: dno
A ještě bych dodal k tomu tvému poslednímu odstavci...nepřijde mi přiměřené chtít po komkoli, aby o svém výkonu ve svém zaměstnání říkal, že stojí za nic a tamten Pepa to dělá mnohem líp.

Co se týče líčení ve vztahu ke svému maximu - to je samozřejmě problém (nejen) lezení, kde to objektivně není citius altius fortius, ale jen dokázal/nedokázal a náročnost cesty k cíli je subjektivní. Objektivně obtížně řešitelný. A když už existuje nějaká jasně popsaná klasifikace, tak si z toho nějaký Holeček udělá trhací kalendář.
0 0

Komentář ze dne: 17.08.2017 20:21:44     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: dno
Nepsal jsem, že má říkat že ten výkon nestojí za nic. Klidně ať vylíčí jak se popral sám se sebou. Ale mohl by po vylíčení svého výkonu taky připomenout autory cesty před X lety a vyzdvihnout jejich výkon s tehdejšími možnostmi.

Pak by tyhle výkony měla zařazovat do správného kontextu média a hlavně ta veřejnoprávní, což v případě Radka Jaroše rozhodně nesplnila. Zpravodajství Lucie Výborné zamlčovalo podstatné okolnosti a byl to spíš PR než veřejnoprávní zpravodajství.

Márovo pojetí klasifikace nepovažuju za správné. To bych si taky mohl, když vylezu na písku desítku s kocovinou napsat jedenáct. Ale to je spíše marginální věc. Je v tom konzistentní, dělá to tak už hodně let, takže si to každý může přeložit stejně, jako si překládá Páleníčkovu 5+, nebo Puškášovu VI, nebo Žlebské VII.
První diskuze tomhle o Márově pojetí klasifikace byly už roku 1999 u cesty Czech Express na Amin Brakk.
0 0

Komentář ze dne: 17.08.2017 21:05:03     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Vojta Lejsek (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: dno
Profesionální výkon Výborné stál samozřejmě za guvno dle mě celkem dycky, nejen ohledně Radka Jaroše. Otázka je jak moc to je chyba Radka (neříkám, že vůbec - pokud by věděl, že o něm budeš psát, že leze bídně, tak by tě tam asi bral dost nerad).

Ad ty specifické klasifikace - jsem nelezec, tedy zmíněné neznám, ale z kontextu chápu, že to v těch případech je podhodnocení obtížnosti, tedy přesný opak, což možná taky není správně, ale přesně tam je rozdíl mezi přehnanou skromností a chlubivostí. Mě jestli je to M3, M7 nebo M15 nic neřekne, tedy rozdíl je jenom v tom, že je to lhaní ne masám, ale jen těm znalým a jako polehčující okolnost lze vzít, že ti znalí si k tomu přečtou i ten komentář na téma, co ta klasifikace znamená.

Jinak neříkám, že Jaroš nemohl své výkony prezentovat lépe (byť v momentě, kdy jsem ve své disciplíně (ikdyby to byly piškvorky) 15. na světě, je myslím prostor na nějakou pýchu). Ale prostě kritické komentáře, který řekl Mára, měly možná říct novináři, nebo jiní lezci, ale ne Mára sám. To mi připadá z části samolibé, z části ubrečené, z části uražené.
0 0

Komentář ze dne: 17.08.2017 21:16:18     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: dno
Jen pro tvou informaci. Páleníčkovo 5+ v Tatrách bývá asi tak o dva stupně těžší, než VI od polských klasiků, jako je Stanslawski nebo Orlowski a zase Puškášovy VI bývají zpravidla o půl až stupeň lehčí. Klasifikace je subjektivní věc a lítá od autora k autorovi a od oblasti k oblasti. Je celkem jedno, jestli někdo nadhodnocuje, nebo podhodnocuje, pokud se to o něm ví.
Horší je, když není konzistentní a někdy to dělá tak, někdy onak. To už se pak v tom nikdo nevyzná. Puškášovy V+ bývají těžší, než jeho VI. Říká se že důvodem, byla jeho snaha dostat Mistra sportu a na to potřeboval určitý počet šestek :-)

1 0

Komentář ze dne: 17.08.2017 23:04:34     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Vojta (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: dno
Díky za vysvětlení. Maglajz.
0 0

Komentář ze dne: 18.08.2017 12:53:33     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakceěhoryinfo.cz)
Titulek: Zdůvodnění Máry Holečka
Ahoj, myslím, že sem k debatě patří Márovo vyjádření v diskuzi na Lezci, takže si ho sem dovolím zkopírovat:
==============
Ahoj Michale,
využívám toho, že jsem před chvílí dokončil online rozhovor na lezci a tak už dojedu i odpověď Tobě. Radka bych nikdy neřešil, jelikož mám na práci daleko lepší a hezčí věci, ovšem to by musel zůstat v mantinelech, kam patří jeho výkony. Čili osobní úspěch, kterému se dá upřímně zatleskat. Protože ta oběť a výkon není jen tak pro někoho. Doposavad OK. Jakmile ale osobě začne tvrdit, že je nejúspěšnější Himalájsta a že tam vylez třeba sólo s velkohubostí jemu vlastní a vůbec, použije slovo lézt, které nezapomene zdůraznit, tak mi to vadí. Tím si řekl o audit svého konání. Takže můj hlas jsem zvedl ne teď, ale dlouhodobě na to poukazuji a z jasných důvodů. Jelikož lhát a podvádět se nemá. Dokonce ani mlčením podporovat. Jelikož jestli je lezení v horách i kusem sport, tak jsou tam jisté pravidla, kodex a etika, kterou nám přenechali naši otcové, dědové a dědci dědů. Pakliže vyjedu lanovkou na kopec, tak nemohu říct, že jsem tam vyšel. Tím že lezu ferrátu, nejsem automaticky horolezec. Když mi někdo hodí z Prachovské jehly lano dolů a já vy-jumaruji na vrchol, nemohu říct, že jsem tam vylezl, ale vyšplhal po laně. Jinými slovy jsem si to zjednodušil a nepoužil dovednosti lezeckého pohybu. Stejné je to v horách, pokud se aktivně aspoň neúčastním při budování cesty, nemohu tvrdit, že jsem ji vylezl, nebo aspoň nebuším se do prsou, jaký jsem to tygr Himaláje. Přitom ani jedním výstupem krom Šiši, se nepřiblížil úrovni minulé a předminulé generace lezců. Výstupy byly většinou provedeny v horším duchu, než u prvovýstupců, které byli udělány mnohdy i více než před padesáti léty. Tímto prohlášením kálí na hlavu, klukům, kteří lezli před ním a kde jejich stínu a dovedností se ani kouskem nepřiblížil. Nehledě, že pakliže budete třeba žádat podporu od partnerů, tak naprosto zbastlil etalon kvality. Nejde o mě, já partnery mám, ale o vás a především o narovnání prostředí. Jelikož tlučhubům a fabulujícím lhářům se nesmí dávat nedávat prostor, protože rekonvalescence tvá delší čas, než doba kdy se škodilo. Takže nesu kůži na trh s tím, že budu sklízet nevoli. Přesto to udělám, protože lezení je moje životní láska a co jsem dostal do vínku od předchůdců, jak o je Rak, Šmíďák, či Radan Kuchař, chci předat dál. Přitom stačí jet jen na Slovensko, kde Peter Hámor dokončil běh čtrnácti vrcholů téměř ve stejném duchu a je to dobrý a skromný chlapík, netancující jak slon v porcelánu, kterého kousla do řitě tarantule. Slova typu nech to být, mě upřímně mrzí, jelikož takto jsme nechaly být třeba bolševiky a jinou pakáž, než se hlasy spojili a odsoudili zlo, tam kam patří. Díky Marek
0 0

Komentář ze dne: 16.08.2017 21:49:42     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Vojta (@)
Titulek: Re: Re: dno
Ještě bych dodal - o čemž se jaksi afaik Mára nikdy nezmínil, když mluvil o tom, kdo se o cestu pokoušel - že Jaroš s Uherem jeli do Pakoše v roce 2010 s cílem to vylýzt (poté co tam Mára se Zdendou Hrubým byli v roce 2009 poprvé). Nedivil bych se, kdyby to byl i jeden z důvodů té vzájemné....nelásky.
0 0

Komentář ze dne: 14.08.2017 20:30:07     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Pepa (@)
Titulek: Klasa
S klasou to jinak střelil vod pasa,M7 v 8000,leda tak mimizemšťan,nevi co mluvi aneb to nikdy nelezl,
1 0

Komentář ze dne: 14.08.2017 21:12:34     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Klasa
Márův názor na klasifikaci ve výšce je znám už od doby Talungu, kde jsme se dohadovali o jeho WI6. Započítává do toho i tu výšku a podmínky. Čili jeho M7 je třeba chápat tak, že by se stejným úsilím někde nízko lezli s Háčkem M7. No a protože to je v 8000, bude to objektivně technicky lehčí. Všichni vědí, že VII ve Žlebu je VIIb až VIIc v Sasku a berou to podle toho. No a u Máry je zase tahle věc. Ostatně podobně to dělají i ostatní.
0 0

Komentář ze dne: 15.08.2017 18:59:30     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Pepa (@)
Titulek: Mudrolín Jandík
Jo a kolik poznaš M7,v 8000 jak je to M5 tak je to moc.V 7000 bude M7 zas jinak. Definice M7 minimálne 10 m převislého lezení,WI5+kolmač,s baťohem v tech botách ach jo.V pťípade že tomu nerozumíš,tak radši nekomentuj koukni youtub Jeff Merciere.
0 0

Komentář ze dne: 15.08.2017 19:21:16     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Mudrolín Jandík
Nevím, proč útočíš na mne.

Vysvětluju Márův postoj k téhle věci. Mně osobně se to kroucení klasifikace obtížnosti takhle nelíbí a připadá mi to jako troštu nefér. Ale

Na Talungu Mára tvrdil, že to bylo WI6 a můžeš si dohledat na záznamu, že jsem se ho tehdy na tiskovce na to ptal, kde tam měli kolmý led alespoň 20 metrů, aby to odpovídalo definici, protože na fotkách bylo všechno položené. Mára na to odpovídal, že led byl velmi tvrdý a podmínky započítal do klasifikace. Takže pokud teď uvádí M7, pak to klidně může být objektivně M5 nebo třeba i M4.

Nevím, z čeho usuzuješ, že tomu nerozumím. Lezu skoro 50 let ty anonymní mudrolíne :-)
1 0

Komentář ze dne: 15.08.2017 22:13:12     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Geo (@)
Titulek: Re: Re: Mudrolín Jandík
Nebo taky M3, ze jo. Proste vylet musi zaplatit sponzori, tak je treba machrovat, a pekne to tlacit. Proto to pro laickou verejnost musi bejt vsechno nej. Nejtezsi, nejvyssi, nejnarocnejsi,...

Kazdej kdo trochu leze (byt i treba jenom v lete), tak vi jak stuypnice fungujou, a takovy vysvetleni jako u Talungu mu snad nemuzou sezrat.
0 0

Komentář ze dne: 15.08.2017 22:50:13     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: klasifikace
U Talungu mu to hodnotitelé uznali a byl v nominaci jako první Čech. Lidi co hodnotí Zlatý cepín jsou zkušení lezci, kteří toho sami mají za sebou spoustu, třeba Doug Scott a nenechají se opít rohlíkem.

Mára nikde netvrdí nic o tom, že by to, co udělal bylo nejvyšší a nejtěžší, akorát má tuhle klasifikační metodu.

Je fakt, že u vysokohorského lezení jde hodně o soutěž (uvěřitelných) příběhů, protože korekce obtížnosti názory přelezců tu nemůže fungovat i kdyby to šel přelézt někdo třeba hned, protože podmíny mohou měnit obtížnost dost výrazně. Každý, kdo alespoň trochu lezl v zimě v horách to dobře ví.

1 0

Komentář ze dne: 11.09.2018 13:11:46     Reagovat
Autor: neregistrovaný - laická veřejnost (kveci@atlas.cz)
Titulek: laická veřejnost
Pánové zabloudila jsem sem díky silně medializovanému poslednímu pokusu p. Holečka v Himálájích (pozoruhodný chat na lidovkách) - :)) furt keců o "duševnoduchovním rozměru" Vašeho sportu... a pak... se pohádáte o pozornost jinak pohrdaného publika (není jasné, zda víc o pozornost, nebo s ní spojené prachy)...
2 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]


horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
05.04.2019 - 06.04.2019
SP Meiringen (B)
12.04.2019 - 14.04.2019
SP Moiskva /(B,S)
26.04.2019 - 28.04.2019
SP Chongqing /(B,S)

Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Chceš mít trvale zimní, nebo letní čas?

zimní (158 hl.)
 
letní (138 hl.)
 
je mi to jedno (126 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 422