Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
inzerce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání Cookies

Komentáře

ke článku: Elbtal Kletterführer, aneb jak nám Němci vypálili rybník
ze dne 16.03.2019, autor článku: Petr Jandík

Komentář ze dne: 19.03.2019 10:56:49     Reagovat
Autor: neregistrovaný - P. (@)
Titulek: vzácná shoda
Jako by mi některé postřehy a formulace byly trochu povědomé :)
Chyb věcných - v malůvkách a tak - je v průvodci bohužel o dost víc než málo. Mimochodem, pokud se podle něj poleze, asi se často začnou v klasikách přicvakávat jištění vedlejších či křížících cest, jejichž autoři svoje háky dávali naschvál aspoň trochu stranou, víc nahoru a tak.
Je to samozřejmě záležitost autorů a jejich svědomí, ale já bych s elektronickou verzí vyjel teprve po důkladné opravě, zdaleka ne (především!) pouze jazykové. Z tohohle bych měl dost nepříjemnej vnitřní pocit.
Mimochodem, to co je na zde v článku zmiňované Rybářské baště označeno jako Železný Zekon, ve skutečnosti není Železný Zekon. Ten je ještě dál vpravo za šartou, v obrázku už není vidět, je to samostatný masiv, na který vedou 4 hotové cesty. Autoři tam evidentně nezašli.
Pokud jde o nástup Krautaalu, to asi tak zásadní roli nehraje, považoval bych to za jednu z celkem nezásadních chyb, i když máš pravdu, že to je v popisu psané jinak. Ale poté, co Zbynďa do Vorvaně přidal dole borhák, už je to docela normální cesta, žádné velké klasické dobrodružství. A jestli těžkou cestu (Krautaal, IXc) nastoupíš VIIb/c nebo VIIIa (ještě v Pavoukově průvodci byla cesta Úhoři netáhnou za VIIc, v posledním českém jsme to zdvihli na VIIIa, a podle Němců nově IXa - ??? - kdyby z toho udělali VIIIb, asi bych to chápal spíš) není snad tak úplně zásadní, půjde spíš o tah lana, a ten by mohl být lepší zprava, nebude to dělat takový cikcak. Ale to je fuk.
1 0

Komentář ze dne: 19.03.2019 11:40:06     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (@)
Titulek: Re: vzácná shoda
Ahoj Piškote.
Jestli těmi "Povědomými formulacemi" myslíš, že jsem od tebe opisoval, pak se mýlíš. Když vyšla tvoje recenze, měl jsem tu svou už v podstatě hotovou, akorát jsem nestihl udělat fotky. Kdybych sebou víc hodil, mohl jsem něco podobného psát třeba já o tobě.

Samozřejmě vím, že jako autor dvou průvodců na Labák, výkonný lezec a prvovýstupce máš o oblasti podstatně větší znalosti než já a respektuju to.
Vorvaně jsem lezl ještě bez borháku. Toho nakresleného ve schématu u Němců jsem si samozřejmě všiml.

Pokud se týká digitalizace, doporučoval jsem už lidem z Vertical Life aby nechali udělat českou korekturu. Jestli se to stane, na to už nemám vliv.

Ještě bych podotkl, že na rozdíl od tvých průvodců Němci velmi pečlivě uvedli všechna omezení z hlediska ochrany přírody včetně odkazů na databázi ČHS, kde jsou texty povolení uvedeny. U tebe se člověk pomalu ani nedozví, že je Pravý břeh rezervace :-)

Věcná korektura topo obrázků by byla zřejmě také žádoucí, jak pravíš, ale to je asi spíš věc vydavatele, než digitalizátora. Pochybuji, že by Vertical Life investoval peníze do opravy něčeho, co má dodat vydavatel. Takže je buď možnost tlačit na Kruga, aby topa opravil, nebo se smířit s překreslením reality.
Kdybys průvodce s topy udělal ty, mohli u vertical life digitalizovat toho tvého.
0 0

Komentář ze dne: 19.03.2019 12:09:14     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek: Re: Re: vzácná shoda
OK, tak je to prostě shoda. Není důležité.
Opravy chyb v zákresech považuju samozřejmě za věc autorů průvodce, snad jsem to ani jinak nepsal, a určitě jsem to nijak jinak nemyslel.
O podobném průvodci jsme trochu uvažovali. Ale teď jsem vlastně rád, že jsme s tím nezačali. Bylo by nepříjemné mít v tom třeba rok práce a teď by vyšlo tohle... A myslím, že v první řadě bylo třeba vydat pokud možno kompletního textovýho průvodce. Tohle je "nadstavba".
0 0

Komentář ze dne: 20.03.2019 05:11:18     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Jenik Pleticha (jenik.pleticha@email.cz )
Titulek: Žádný vypalený rybník
Podle mě zas ten průvodce není , taková senzace nebudu to rozvádět do podrobna, ale uvedu dvě názory.
1.Vychvalovaný topy nemusí u každého masívu být přínosem , pokud někdo to nebude dobře znát nemusí se správně zorientovat ani podle jištění. To ukáže čas
2. Uvedena obtížnost i francouzská není zrovna nejlepší nápad lezci se budou podle toho orientovat na jakou cestu výkonostně mají a pak budou dost překvapeni že i když se o Labském lezení mluví jakoliv, tak pořád je piskovcová oblast a né žádný sportovní lezení na vápně.
Průvodce jsi nepořídím , protože je pro mě lepší používat poslední vydaný průvodci pro Pravý a Levý břeh v Labském údolí.
0 0

Komentář ze dne: 20.03.2019 13:21:25     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Žádný vypalený rybník
Jeníku, vypálenej rybník spočívá podle mne v tom, že průvodce vyhověl požadavkům trhu a teď už není možné udělat a vydat průvodce lepšího, protože je už trh obsazený tímhle. Že má chyby, na to přijdou lidi až časem a je otázka, jestli jsou takové, aby si koupili jiného, lepšího průvodce, pokud by existoval. Z principu je mi líto, že takového průvodce neudělal nikdo od nás.
Topo průvodce jsou standard dnešní doby. Tvoje námitky uznávám ale doba ukáže, jak se to celé vyvine. Jde o to, že Labák by mohla být mezinárodně navštěvovaná oblast a lidi, co nemluví česky nemají jinou možnost, než použít tohohle topoprůvodce.
Dělat topo úplně na všechno je obtížné, ale lid si topa žádá. Doba, kdy jako průvodce stačilo vyjet databázi cest a přidat pár mapek už začíná být pryč i u nás.
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]


horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Chcete, aby bylo pojištění odpovědnosti za škody vzniklé při lezení součástí členského příspěvku ČHS?

Ano (287 hl.)
 
Ne (326 hl.)
 
je mi to jedno (397 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 1010