Zpět na Horyinfo

Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Re: Černělsko brezno

Tomáš F.
Černělsko brezno
27. 06. 2007 12:07
O výletu českých speleoalpinistů na Kanin jsme měli to potěšení býti informováni médii. Jediná věcná zpráva, která byla zároveň smysluplná se objevila na www.speleo.cz:
Černělsko brezno
Zvýšený vodní stav na podzemní řece v jeskynním systému Černelsko Brezno v Julských Alpách na pomezí Slovinska a Itálie způsobil prodloužení pobytu českých speleologů v podzemí. Když se čtveřice nevrátila v dohodnutý čas, byli požádání místní záchranáři, kteří prověřili situaci a zjistili, že skupina je v pořádku, a nachází se již na cestě zpět. V jeskynním systému Černelsko Brezno probíhá dlouholetý intenzivní projekt speleologického průzkumu, jehož se právě čeští jeskyňáři účastní. Jejich úkolem bylo dopravit materiál potřebný pro další průzkum na dno jeskyně, do hloubky - 1189m. Zvýšený vodní stav způsobený povrchovými dešti, jim úkol zkomplikoval a prodloužil cestu na povrch, kam se dostali se zpožděním více než 30 hodin.

Zdeněk Motyčka
Česká speleologická společnost

S jistým (pochopitelným) odstupem se tamtéž objevila i zpráva od samotných účastníků:

[www.speleo.cz]


V této souvislosti však neodolám, abych se zde pro věčnou nepokusil uchovat obsáhlou zprávu četky, která rovněž vyšla na Ceskenoviny.cz. Jednalo se o pokus o seriozní publicistiku. Zprávy se na Ceskenoviny časem odmazávají, domnívám se, že by byla škoda, kdyby tento skvost zapadl:

[www.ceskenoviny.cz]

Ve Slovinsku zachráněni čtyři čeští speleologové

Lublaň/Brno - Čtveřici českých speleologů, kteří uvízli v jeskyni v Julských Alpách na západě Slovinska, dnes osvobodili záchranáři. Nic se jim nestalo, řekl první tajemník českého velvyslanectví ve Slovinsku Petr Šmejkal.
Jeskyňáři z České speleologické společnosti byli v jeskyni Črnelskaja Jama nedaleko města Bovec uvězněni od pondělka, kdy déšť zvedl hladinu říčky, která teče asi 1200 metrů pod zemí. Čekali, až říčka zase opadne, a proto se ve smluvenou dobu nemohli vrátit na povrch. Ve středu odpoledne se proto rozjela záchranná akce a dnes brzy ráno, asi v 01:30 SELČ slovinští záchranáři se speleology navázali kontakt.
"Nebyl důvod k panice, nebyli v ohrožení života," řekl Šmejkal a dodal, že čtveřice Čechů byla zkušená, dobře připravená a vybavená, byli jen zablokovaní a nemohli z podzemí podat zprávu. Současně ocenil slovinské záchranáře, zasahující ve složitém terénu: vchod do jeskyně leží ve výši 2000 metrů nad mořem, oblast je seizmicky značně aktivní a slabší otřesy ji postihly den před výpravou českých speleologů.
Speleologové opustili ve zdraví jeskyni dnes kolem 03:00, řekl předseda České speleologické společnosti Zdeněk Motyčka. Zpáteční cesta na povrch jim tak trvala o 30 hodin déle, než se původně počítalo.
V jeskynním systému Černelsko Brezno v Julských Alpách na pomezí Slovinska a Itálie pracují speleologové již mnoho let. Do jeskyně se vracejí, protože podle jejich předpokladů jsou v ní ještě zcela neprobádané prostory.
Čtveřice českých speleologů se v uplynulých dnech vydala do jeskyně - a to do hloubky 1189 metrů, kam měli dopravit materiál. Cesta tam i zpět měla trvat asi tři dny. Mezitím se spustil déšť.
Hladina podzemní vody prudce stoupla, na některých místech vznikly vodopády. Voda sice speleology v podzemí neuvěznila, znemožnila jim ale výstup z jeskyně plánovanou trasou. Museli riziková místa obcházet, což jim cestu ven podstatně prodloužilo.
"Když se v dohodnutý čas čtveřice nevrátila, kontaktovali jsme tamní záchranáře, aby zahájili pátrací akci. Ti pak v podzemí narazili na naše vracejí se kolegy," vysvětlil Motyčka.
Podle něj se podobné případy nestávají často. Naposledy v roce 2004 zůstali čtyři jeskyňáři uvězněni v jeskyni Nová Rasovna u Holštejna v Moravském krasu poté, co déšť zvýšil hladinu spodní vody. Po několika hodinách se šťastně dostali ven.
Jedna z největších tragédií českého podzemí se odehrála v srpnu 1970 v Amatérské jeskyni. Nad Moravským krasem se tehdy přehnala náhlá bouřka, která způsobila zvednutí spodní vody. V podzemí uvěznila dvojici speleologů, kteří se utopili.
Autor: ČTK
Petr
Re: Černělsko brezno
27. 06. 2007 14:17
Ano, novinářská klasika. Věty se rozvinou, zpřeházejí a doplní nesouvisejícími případy ze stejného, nebo podobného oboru. Přesně to odpovídá mé teorii, že standardní novinář je člověk, který zpravidla umí psát, a zjednodušeně vysvětluje laikům věci, kterým sám nerozumí, aby je podle jeho názoru mohli čtenáři pochopit.
Autor:

Váš email:


Předmět:


Spam prevention:
Please, enter the code that you see below in the input field. This is for blocking bots that try to post this form automatically. If the code is hard to read, then just try to guess it right. If you enter the wrong code, a new image is created and you get another chance to enter it right.
CAPTCHA
Příspěvek:
// Google mereni