Další opakování Riders on the Storm

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: podle www.planetmountain.com, Vydáno dne: 26. 02. 2006
Belgický tým Nicolas Favresse, Olivier Favresse, Seán Villanueva a Mike Lecomte zopakoval málo lezenou cestu Riders on the Storm, jeden z klenotů repertoáru klasických patagonských cest. Cestu dlouhou 1300 metrů vylezli expedičně v roce 1991 za 40 dní Norbert Bätz, Peter Dittrich, Bernd Arnold, Wolfgang Güllich a Kurt Albert. Jejich hodnocení bylo VI 5.12d A3.


Belgičané v Riders on the Storm. Foto (c) patagonia team. Zdroj: www.planetmountain.com

První opakování (druhý průstup), a to alpským stylem v jednom zátahu, se podařilo Davidu Šťastnému a Honzovi Kreisingerovi 30.1. až 10.2. 2002 - za dvanáct dní i se sestupem (1 den) a 4,5 dne čekáním v závěsné posteli na počasí. Čistě lezeckých tedy bylo 6 a půl dne. Jejich hodnocení cesty bylo 9- AF.

Belgický tým strávil ve stěně 11 dní a vrcholu dosáhl 8. února po typicky patagonském startu: vichřice jim zbourala základní tábor a přišli o mnoho věcí, ještě než vůbec začali lézt. Neotřeseni dosáhli po dvou dnech lezení "kouty, neuvěřitelnými spárami, širočinami a komíny - čirá radost" 13. délky, kde si pověsili dvě závěsné postele.

Další den se dostali až do 18. délky, ale pak je bouře na dva dny uvěznila v postelích. Poté pokračovali až k legendární velké střeše (délka 25), ale další bouře je opět uvěznila v táboře na 13. délce, než se dostali k závěrečnému útoku na vrchol, který dosáhli v 8. února v 19.30.

Belgický tým se momentálně přesunuje k východnímu pilíři Fitz Roy, kde má v plánu vylézt Royal Flush, 44 délkovou cestu klasifikace 7c/A2, kterou vylezli v roce 1995 zakladatel stylu RP Kurt Albert, saská pískovcová hvězda Bernd Arnold, Jorg Gerschel a Lutz Richter.

Odkazy: Fotogalerie Belgičanů: planetmountain.com
Fotogalerie Honzy Kreisingera: www.fotobank.cz
Profil Honzy Kreisingera: na horosvazu