Velikonoce v Arcu

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 22. 04. 2011

Arco-Monte Colodri z Monte Colt Tipy na lezení

Velikonoce jsou svátky, které dávájí lezcům možnost vyrazit někam dál, než za humna. Jedním z oblíbených velikonočních cílů je Arco. Pokud vám nevadí, že se tam ve stejnou dobu odstěhuje půl Mnichova a třetina zbytku Německa, vyražte tam klidně taky, ale lepší je vybrat si dobu, kdy Němci volno nemají. A't už tam pojedete teď, nebo jindy, nebo na podzim, pár tipů možná přijde vhod.

Středověké městečko Arco na severním konci Lago di Garda je vyhlášené centrum sportovních lezců, ale i horolezců, feratistů, bajkérů, padáčkářů a jistě v neposlední řadě windsurfistů. Skalkařské cíle v Arcu a okolí jsou celkem dostatečně známé, takže se zaměřím spíše na větší stěny, poskytující lezení horské, nebo horskému se blížící. I když jsou zpravidla hojně vynýtované, a skalky dost připomínají, nenechte se tím mýlit a vezměte si helmu. Pár vklíněnců a frendů se taky unese, přinejhorším jako cvičná zátěž. Náhlé bouřky a zvraty počasí nejsou v Arcu obvyklé, zato bývá vedro čili to chce dostatečnou zásobu pití. K té flašce už větrovku taky unesete. Když zaleze sluníčko za kopec a navíc trochu foukne vítr, může být najednou docela kosa.

Arco-Monte Colodri z Monte Colt
Arco-Monte Colodri z Monte Colt, foto: Petr Jandík
Arco je na jižním konci údolí Sarca. Vévodí mu zřícenina středověkého hradu, jehož skalní ostruha pokračuje v podobě Monte Colodri a dál Monte Colt. Tento pohled je právě ze stěny Monte Colt.

Protože přijedeme zpravidla v noci, je potřeba se ubytovat. Acro je hodně profláklé turistické středisko a nocování "nadivoko" je dost problematické. Policie zná všechna spací místečka a také je kontroluje. Proto je nejlepší se ubytovat v kempu. Přímo v Arcu jsou dva. Dražší Camp Arco je přímo pod východní stěnou Monte Colodri v ulici "Via legionari Cecoslovacchi", o trochu levnější je o něco dál stejným směrem "Zoocamp". V recepci obou kempů lze koupit aktuální vydání průvodce, stejně tak v knihkupectvích a sportovních obchodech, ty jsou ale ve dnech volna zavřené.

Arco-Monte Colodri
Arco-Monte Colodri, foto: Petr Jandík
Zřícenina středověkého hradu je nepomenutelnou dominantou Arca.

Monte Colodri
Když se v kempu ráno probudíte, nejspíš padne váš pohled a první a nejbližší cíl, východní stěnu Monte Colodri. Nástup k ní ani nestojí za řeč, pod stěnou jsme za chvilinku. Můžeme si zde vybrat z řady cest na menší levou, nebo větší pravou část stěny. Mezi oběma částmi vede via ferrata, která může být pro někoho cílem, pro jiného sestupem. My jdeme lézt, takže si ferratu necháme na sestup a budeme si vybírat výstupovou cestu.

Monte Colodri, zákresy cest
Monte Colodri, zákresy cest, foto: Petr Jandík
Východní stěna Colodri je z kempu jen pár kroků a vede v ní řada pěkných cest. Zde je několik z nich.

Z populárních ve východní stěně Colodri jsou to v pravé, větší části dvěstěmetrová White Crack (6a) s typickou střechou a kouty, 280m dlouhá Somadossi (6a+) a podle populární horské vůdkyně pojmenovaná 250m dlouhá Renata Rossi (6a+) se zajímavým traverzem pod střechou. Komu jsou šestky málo, může si dát slavnou Zanzaru (7a+) on Manolo Zanoly, Festival (7c) od bratří Rémyů, obě 300 metrů dlouhé.

Arco-Monte Colodri, východní stěna z Massone
Arco-Monte Colodri, východní stěna z Massone, foto: Petr Jandík
Horní část východní stěny Monte Colodri, vpravo pilíř Zanzara.

Kromě již profláklého Monte Colodri se otevřela spousta pěkných zhruba čtyřdélkových cest ve stěně San Paolo Nord, ke které se dostanete když pojedete kolem Zookempu úzkou asfaltkou pod skalami na sever. Je tam několik menších parkovišť, takže to chce si pospíšit. Dá se tam ze Zookempu konec konců dojít i pěšky. Cesty začínají skoro hned u silnice a protože jsou na soukromém pozemku, je třeba se tam chovat slušně. Popisy cest v téhle stěně najdete na webech www.arrampicata-arco.com
a www.stadler-markus.de. Doporučit lze například Via Nereidi na pravém okraji stěny, pěkná je i Via Helena.Nereidi - druhá délka
Nereidi - druhá délka, foto: Petr Jandík


Sluneční plotny

Mezi populární oblasti s větším množstvím lehčích cest a přitom s horským panoramatem i expozicí patří rozhodně Sluneční plotny (Sonnenplatten/Placche zebrate). Z Arca se sem dostanete údolím Sarca směrem na Dro a Pietramuratu. Parkovat se dá u baru Placche zebrate, nebo dál za zatáčkou je naproti pstruží farmě nové parkoviště (jen pro osobáky). Sluneční plotny jsou vlastně ukloněná spodní půlka více než kilometrových, z poloviny převislých stěn Monte Brento nad údolím Sarca. Obsahují 24 cest od 90 do 650 metrů délky a obtížnosti od 4a do 7a. Je-li pěkné počasí, je nutno počítat i s frontou. Nebezpečí fronty vzrůstá s klesající obtížností cesty a z blízkostí nástupu. Čili nejobsazenější jsou lehké cesty uprostřed.

Sluneční plotny, Via Trento a Via paralello
Sluneční plotny, Via Trento a Via paralello, foto: Petr Jandík
Sluneční plotny poskytují pěkné, dobře zajištěné lezení. Silně obsazená cesta Trento vlevo, jedno družstvo je vpravo v sousední Via 46 paralello.

Z populárních cest lze doporučit Via del cane trippa (4c, 250m), Mon Cheri (6c, 350m), Gabri-Camilla (6b,360m) Similaun (6a, 400m), Teresa (5c, 450m). Cesty v pravé části ploten příliš obsazené nebudou, protože se k nim musíte prodírat dost nepřehledným křovím a nástupy se i špatně hledají. Chcete-li ale vychutnat klid a samotu, ztraceni uprostřed nekonečných ploten, vyražte do křoví a dejte si třeba Sinfonia d Autunno. A schválně mi pak řekněte, jestli jste druhou délku přelezli bez chycení borháku.

Placche zebrate, Sinfonia d´autunno, 2. délka 6a+
Placche zebrate, Sinfonia d´autunno, 2. délka 6a+, foto: Petr Jandík
Sinfonia d´autunno. Hladké rajbasy a vymydlené žlábky. Tohle místo jsme volně nepřelezli.

Sestup z většiny cest na Slunečních plotnách vede po suťovém svahu směrem doleva a zpátky pod stěnu. Cesty v pravé části, které nevedou až nahoru, se slaňují - je třeba dvojité lano. Ve slunečních plotnách vedou celkem tři cesty obtížnosti 7a, a to je v plotnách a rajbasech už dost velký nářez. Autory jedné z nich jsou Jarda Chrtek a Jirka "Taxis" Svoboda. Ano, je to tentýž Chrtek, který jezdí z Mnichova v létě o víkendech dělat cesty na písek do Mšena.

Důrazné varování: Na sluneční plotny nikdy bez helmy! Nahoře je suťové pole. Nemůžete nikdy vědět, jesli nějaký hamták něco neshodí a jestli to netrefí zrovna vás.

Lastoni di Dro
Lastoni di Dro je asi třistametrová plotna v lese naproti Slunečním plotnám. Stín poskytuje dopoledne a najdete tam spíše lehčí cesty, ale dosud neoklouzané, protože tato stěna byla vykopána poměrně nedávno. Asi nejhezčí je tam Sole e Pioggia za 5b.

Sole e pioggia. Druholezec nemá morální problémy a může si kráčet.
Sole e pioggia. Druholezec nemá morální problémy a může si kráčet., foto: Petr Jandík


Monte Colt
Monte Colt je součástí hřebene táhnoucího se od hradu v Arcu přes Monte Colodri. Jeho poněkud vzdálenější poloha zajišťuje jednak to, že na něm nelezou davy, a jednak krásný rozhled na celé údolí. Z Arca se sem dostanete z kempů, když objedete centrum a pojedete na Laghel do prudkého kopce a pak stále rovně dozadu. Zaparkujete na malém parkovišti v zatáčce. Přejet se to (moc daleko) nedá, protože zanedlouho silnice končí u vrat statku.

Monte Colt, poslední délka Tredicesima Luna
Monte Colt, poslední délka Tredicesima Luna, foto: Petr Jandík
Monte Colt. Poslední délka cesty Tredicesima Luna obsahuje pro menší lezce dost vydatný boulder.

Vydáte se cestou po serpentinách lesem do kopce a u sloupu elektrického vedení po ferratě dolů pod stěnu. Většina cest je zde čtyřdélková, ale ne všechny vedou až nahoru. Obtížnost cest je tu od 6a nahoru a z nejhezčích lze doporučit Tredicesima Luna (100m, 6a+) a La perla nera (110m, 6a). Pokud vydrží počasí, stihnou se obě za jeden den.

Piccolo Dain
Piccolo Dain je kopec nad vesnicí Sarche, vybavený hrůzostrašně vypadajícími střechami v bigwallech. Jeho levé úbočí, spadající k říčce s jezem se jmenuje Parete Limaro a vede v něm řada pěkných cest, které stojí za to. Daní za snadný přístup od silnice je zpravidla lezení ve frontě, což ale poskytuje příležitosti k focení. Asi nejhezčí cestou v této stěně je 340 m dlouhá Amazonia (5c).

Amazonia  - klíčová devátá délka
Amazonia - klíčová devátá délka, foto: Petr Jandík


.

V Arcu jsme na jihu Itálie a tak je potřeba dodržovat jistá bezpečnostní pravidla. Auto nechávat na co nejveřejnějším místě. Peníze a doklady vždycky s sebou. V autě nenechávat žádné cenné věci. Vykrádání aut patří k místnímu folklóru. Kradou a vykrádají se i batohy zanechané pod stěnou.

Padák na údolím Sarca
Padák na údolím Sarca, foto: Petr Jandík
Basejumper po několikasetmetrovém volném pádu v převislé hlavy Monte Brenno již v poklidu odlétá údolím Sarca.


Seznam lezeckých oblastí v okolí Arca

číslo hodno- cení oblast počet cest rozsah obtížnosti převažující obtížnost charakter
A - Arco
A1 ** Terra Promessa 25 6a-8c 6a,8a jednodélkové, převisy
A2 **** Massone 159 4-8c+/9a 7a,7b,7c jednodélkové, stěny až převisy
A3 ** Colodri Est 23 5-7c 6a, 7a 200-350m, vícedélkové
A4 ** Sport roccia 86 15 6b-7c 6c jednodélkové, kolmé
A5 ** Massi di Prabi 21 4-7c 6a jednodélkové, ukloněné
A6 *** S. Paolo 37 4-7a 6a jednodélkové, kolmé
A7 *** Swing Area 16 5-8a 6b, 7b jedna až dvě délky, kolmé
A8 ** Diamante 9 6c-8a 7c jednodélkové, převisy
A9 ** Ceniga 7 6b,7a 7a jednodélkové, kolmé
A10 * La Fattoria Degli Struzzi 8 6a-7b 6c jednodélkové, kolmé
A11 *** Laghel - Colodri Sud 50 4-8a 7a jedna až tři délky, kolmé
A12 *** red Point Wall 20 6b+7b 7b jednodélkové kolmé
A13 *** Monte Colt 30 5-7b 6b Jedna až čtyři délky, kolmé
A14 ** Muro dell´asino 19 3-6b 4, 5 jednodélkové, ukloněné a kolmé
A15 ** Pilastri Povero e Afgano 5 6c-7c 6c,7a 150 m, kolmé
A16 ** Baone 8 3 -- 5 5 100 m, ukloněné
B- Torbole Nago
B1 ** Corno di Bo 5 4 -- 5 5 50 až 110 m, ukloněné
B2 *** Spiaggia delle Lucertole 23 5-7c 6b kolmé, jednodélkové, nástup traverzem po kolících nad vodou
B3 **** Marmite dei giganti 17 4-7a 6a jedno a dvoudélkové, kolmé
B4 *** Belvedere 29 4-7b 7a jednodélkové, kolmé a převisy
B5 **** Nago 113 4-7c 6a,6b,7a jednodélkové, kolmé
B6 ** Passo S. Giovanni 29 4-7a 6c jednodélkové, kolmé
C-Val di Gresta
C1 ** Nomesino 31 6a-8b 7a, 7b, 8a jednodélkové, převislé
C2 ** Ronzo 71 3-8c 7c jednodélkové, kolmé a převislé
C3 ** Pannone 51 6a-8a 6b, 7b jednodélkové, kolmé a převislé
C4 * Monte Biafena 13 5-7b 5 jednodélkové, kolmé
D - Mori, Rovereto
D1 *** Crosano 70 4-8a 5, 6b jednodélkové, kolmé
D2 * Besagno 29 5-7b 6b jednodélkové, kolmé
D3 * Mori 18 6a-7c 6b až 7b stejně jednodélkové, kolmé a převislé
D4 ** Monte Albano 32 4-8b 6a jednodélkové, kolmé a převislé
D5 ** Noriglio 72 5-7c 6a jednodélkové kolmé
D6 * Serrada 27 5-7b 6a,6b,6c stejně jednodélkové kolmé
E- Valle del Sarca
E1 ** Placche di Cima Alle Coste 3 6a-7a po jedné 300m, ukloněné a kolmé
E2 *** Placche Zebrate 23 4-7a 5 90 až 650 m, ukloněné plotny
E3 **** Transatlantico 18 6b-7c 7a 1-4 délky, kolmé
E4 **** Camerete 36 5-8a 7c jednodélkové, kolmé a převislé, jedna cesta delší
E5 ** Muro di Chitarra 13 6b-7c 7c jednodélkové, kolmé a převislé
E6 ** Baule 6 7a-7b 7a,7b jednodélkové, kolmé
E7 *** Giardini di Nato 25 6a-7c 7b jenodélkové, kolmé a převislé
E8 **** Sisyphos 40 5-7c 7b jednodélkové kolmé
F - Val di Cavedine
F1 *** Cavedine 22 6a-7c 7b,6c jednodélkové, kolmé
F2 *** San Siro 60 5-8a 7b,6a,6b jednodélkové, několik dvou a třídélkových, kolmé a převislé
G- Valle dei Laghi
G1 *** Limoaro - Dain 5 7b, 7c 7c až 400m, kolmé
G2 **** Toblino 24 6b-7c 7a jednodélkové, kolmé a převislé
G3 **** La Gola 100 4-8b 6c,7a jedno a dvoudélkové, kolmé a převislé
G4 ** S. Massenza 16 6a-7c 7a,7b,7c jednodélkové, kolmé
G5 ** Lon 23 6b-7c 7a jednodélkové, kolmé
G6 **** Margone 30 6b-8a 6c jednodélkové, kolmé a převislé
G7 **** Terlago 23 6b-8a 7c jednodélkové, kolmé
G8 * La Vela 62 5-7b 7a,6b jednodélkové, kolmé a převislé
H-Val Giudicarie
H1 * Limarock 11 5-7b 6c jednodélkové, kolmé
H2 ** Lomaso 55 5-8a 6a jednodélkové, kolmé
H3 ** Cultura 30 5-8a 6b jednodélkové, kolmé a převislé
H4 * Tione 20 5-6c 6b jednodélkové, kolmé
H5 *** Breguzzo 23 5-8a 6a,7a,7b jednodélkové, kolmé a převislé
I-Lago di Garda sud
I1 ** Garda 40 5-8a 6a jednodélkové, kolmé
I2 *** Marciaga 115 3-7b 4, 5, 6a jednodélkové, kolmé
I3 *** Brentino 16 5-7a 7a 200m, kolmé

Poprvé vyšlo 10. 4. 2006, aktualizováno 22.4. 2011