Konečný úspěch na Framu

Autor: Dušan Janák <stoupax (zavináč) centrum.cz>, Zdroj: Dušan Janák, Vydáno dne: 20. 09. 2006

Fram, Šatavis v 16. délce, PP 10-První česká desetmínuska v Alpách.

V roce 2005 se Vašku Šatavovi, Pavlu Jonákovi a Dušanu Janákovi (Stoupa) podařilo vyřešit hlavní problém projektu Fram v jižní stěně Marmolady, i když "jen" stylem AF.

V roce 2005 se Vašku Šatavovi, Pavlu Jonákovi a Dušanu Janákovi (Stoupa) podařilo vyřešit hlavní problém projektu Fram v jižní stěně Marmolady. Šlo o překonání hladkého úseku mezi jeskyní Rybou a policí ve dvou třetinách stěny, odkud lze buď slanit nebo pokračovat některou ze stávajících cest.

Fram, Stoupa v 18. délce, PP 9+
Fram, Stoupa v 18. délce, PP 9+


Protože se dvě nejtěžší délky (klasifikace 9+ AF) nepodařilo v loňském pětidenním stěnovém pobytu vylézt v kuse, bylo třeba se na Marmoladu vrátit a rozdělanou práci dokončit. To se podařilo Šatavovi s Janákem 11. až 13. 9. 2006. Protože spodek Framu oba už lezli (Stoupa 2x), nastoupili do stěny cestou Via Italia (tu nelezli ani jednou), která končí v Rybě, odkud začínají hlavní obtíže Framu. Po nepříliš komfortním bivaku v jednom spacáku v Rybě se zakousli do ladění nejtěžších délek. K jejich „zřetězení“ a přelezení stylem PP bylo potřeba ještě jednoho bivaku. Ostré pokusy vyšly na výbornou a tak je nyní jasné, že nad Rybou si zájemci o opakování mohou vychutnat délky klasifikace 8+, 10-, 9/9+, 9+ a 5.

Marmolada
Marmolada, foto: Šatavis


Je také možné, že délky zmíněné klasifikace si vychutnají je, protože se jedná o lezení na 15. – 19. délce. Takové umístění problémů kolem spodního desátého stupně nemá v Evropě příliš obdoby. K obtížím je nutné připočítat nutnost dojišťování vklíněnci, které je nezbytné v délkách do 8+ a vhodné i v té za 10- a 9+ a sem tam nějaký ten „run out“.

Fram, Šatavis v 16. délce, PP 10-
Fram, Šatavis v 16. délce, PP 10-, foto: Pavel Jonák


Kromě podpory ČHS se pánové Janák a Šatava těší přízni firem Singing Rock, Rock point, Triop, Raveltik a Direct Alpine. Za jejich podporu popsaného výstupu se sluší minimálně poděkovat.