Výstupy roku 2006-výzva

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 22. 11. 2006

<!-- logo ČHS Český horolezecký svaz-->ČHS vyhlásil termín a podmínky soutěže

Podle zprávy na webu ČHS je možno do 18. prosince podávat návrhy na zařazení významných výstupů do soutěže o výstup roku.

Pokud si myslíte, že váš horolezecký výkon patří do análů českého horolezectví, pošlete svůj návrh nominace mailem na Český horolezecký svaz info@horosvaz.cz. Komise alpinismu vyhodnotí došlé návrhy a výsledky vyhlásí patrně začátkem roku 2007.

Kategorie výstupů jsou:

Návod na podání návrhu je návodu zde (dokument MS Word)ke stažení zde.

Své návrhy posílejte na do 18. 12. 2006. Bude zajímavé sledovat, jaké výstupy se v nominaci objeví. V této chvíli je jasné, že ve hře jsou výstupy Ondry Beneše a Tomáše Sobotky na Madagaskaru, Benešův přelez Silbergeieru, PP přelezení Framu Šatavy a Janáka, Meru central Holečka a Kreisingera, bez šance není ani první český PP výstup dlouhou cestou na El Capa Janáka s druhy. Pavel Jonák se s Radkem Jarošem činil v Peru a karty může zamíchat i expedice do Keni, kam jede 1. prosince Jonák a Šatava doprovázeni Frantou Čepelkou se spolulezcem, takže trenérský "dohled" bude přímo na místě.

Adam Ondra ve své cestě Zbytky nad zvratky, 10, na Býčí skále
Adam Ondra ve své cestě Zbytky nad zvratky, 10, na Býčí skále, foto: Petr Jandík


Podstatně méně jasná je situace na skalkách. V přelezech těžkých skalních cest bude rozhodování mezi výstupy Tomáše Mrázka a Adama Ondry asi velmi těsné. Za pískovcové výstupy nedostane nejspíš nikdo nic, protože kvůli protestům ochranářů proti porušování podmínek povolení horolezecké činnosti nemohou být do soutěže přijaty výstupy provedené s použitím magnézia a zatím není znám žádný významný výstup, který by byl proveden bez něj.

U děvčat bude volba asi také těsná. Silva Rajfová má šanci s Marionetou 8b/8b+. Simona Ulmonová má zatím "jen" 8a+, stejně na tom je Míša Drlíková. Jitka Mázlová má pěkné výstupy na písku, ale stejně jako Simona Ulmonová je lezla s práškem, takže je nelze v soutěži uplatnit.

Silva Rajfová, Planete groove 8a, Gorges du Tarn, Francie
Silva Rajfová, Planete groove 8a, Gorges du Tarn, Francie, foto: archiv Silvy Rajfové