Báječná léta na laně

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: Jan Polák, Petr Jandík, Vydáno dne: 05. 01. 2012

Jiří Růžička, Báječná léta na laněKniha vzpomínek a vyprávění Jiřího Růžičky.

Když jsem před lety začínal nesměle vstupovat do horolezeckého světa, pomáhali mi radou i skutkem nejenom starší a zkušenější kamarádi z oddílu, ale i takoví ostřílení horští vlci jako Hermann Buhl, Walter Bonatti, Gaston Rébuffat a v neposlední řadě i Radan Kuchař ve svých knížkách patřících k tomu nejlepšímu, co o horolezectví bylo kdy napsáno. Autor téhle skvělé knížky právě zemřel a tak vydáváme znovu tuhle recenzi abychom uctili památku tohoto skvělého chlapíka. R. I. P.

A tak jsem to, čemu mne nenaučili spolulezci ve skalách, se začátečnickou lačností hltal z příběhů v jejich knížkách a postupně jsem začínal chápat a přijímat i za své to, že lezení a zejména to pravé horolezectví, není jen o překonávání obtíží výstupových cest, ale že jeho součástí je i všechno to okolní dění.

Jiří Růžička, Báječná léta na laně
Jiří Růžička, Báječná léta na laně, foto: Horyinfo
Titulní strana .


Před Vánoci jsme dostali knížku Jiřího Růžičky, který je lezcům známý zejména jako vydavatel časopisu Montana. Je plná příběhů, které jakoby vypadly z mého lezeckého deníčku. Přestože v době mých prvních lezeckých krůčků byl již autor zkušeným horským matadorem a konopná lana byla k vidění naštěstí jenom ve vitrínách horolezeckých muzeí, vtipně vyprávěné příběhy jeho lezeckých začátků mi znovu připomněly i moje uplynulá léta. Blbosti mladických nerozvážností a nezkušenosti, mnohdy jen zázrakem přežitých, totiž nejsou nikterak ovlivňovány úrovní technických vymožeností a kvalitou a propracovaností výstroje a výzbroje. Jako bych viděl svoje vlastní první zkušenosti s lezením na písku, v letních Tatrách i první zimní dobrodružství v přímém přenosu.

Jiří Růžička, Báječná léta na laně
Jiří Růžička, Báječná léta na laně, foto: Horyinfo
Vybavení a styl se mění, ale podstata lezení zůstává stále stejná.


Logickým pokračováním životních osudů člověka propadlého vůni provázející zatloukání skob a volnosti, kterou pocítí ten, kdo se dokáže stát součástí toho neuvěřitelně krásného horského světa, je vzpomínání na první krůčky v Alpách, náročné výstupy na Kavkaze, zkušenosti z vysokých hor Hindúkuše a posléze i z v kdysi velmi populárních Fanských hor.
Pokud tedy chcete alespoň nahlédnout do ne příliš dávné historie horolezectví a navíc se dobře pobavit, neváhejte a sáhněte po tomto svěžím dílku. Je totiž plné poetiky, humoru a podstaty horolezectví, která v žádném případě nespočívá pouze ve sbírání skalpů přelezených cest. Alespoň tak to cítím já.
Ať tak nebo tak, dávám knize všech pět hvězdiček a bezvýhradné doporučení k jejímu zařazení do knihovničky.

Honza Polák

To mi takhle na podzim přišel nenadále mail od Jirky Růžičky s návrhem vyměnit si link na jeho Horokupectví a naše Horyinfo. Samozřejmě jsem nadšeně souhlasil a jen tak bokem se zmínil, že jsem sice slyšel na jeho Báječná léta na laně dobré reference, ale že jsem ostuda a knížku jsem ještě nečetl. Na to Jura opáčil, že se to musí napravit. Za dva dny přišla, a nastal průšvih. Od pátku jedenácti hodin, kdy jsem ji otevřel, jsem byl pracovně nepoužitelný, protože jsem se od ní prostě nemohl odtrhnout.

Musím přiznat, že moje lezecké začátky, i když také nejsou prosty pozoruhodných příhod, jsou proti Jurovým prostě nuda a šeď. I za tuhé totality, kdy Jura začínal, fungovali andělé strážní a jak jsem to tak četl, končili svou šichtu s vyplazeným jazykem a zpocenými zády. Vřelé díky jim, že vytrvali a zachovali nám život a zdraví člověka, který dal českému horolezectvu časopis Hotejl, později Montanu a teď Horokupectví, kde kromě téhle bezvadné knížky dostanete i spoustu jiných krásných věcí, jako třeba filmy Paľa Barabáše. Už za svého lezeckého mládí jsem slýchával o skvělých činech osob s přezdívkami Šerpa, Mauglí, nebo Drobek. Nevěděl jsem víc, než že to jsou borci. Pak jsem četl o výstupech Růžičky, Beneše, nebo Krcha, ale teprve "Báječná léta na laně" mi ty přezdívky propojila se jmény a došlo mi, že Hotejla a Montanu vlastně dělal Šerpa a že Šerpa je Jura Růžička.

Knížka je supr a je plná skvělých hlodů typu "...odpoledne se Francouzská Mulda přestala tvářit jako převislá..", nebo akcí typu zdolávání Prachovské Jehly hřebenovkou přes Čapku. Knížku ale dporoučuji neotevírat, nebudete-li mít před sebou alespoň šest hodin volna. Jinak totiž budete mít malér, protože ji přečtete jedním dechem a nevstanete od ní ani kdyby kolem vás hořelo, padaly laviny, nebo prošlá krásná horolezkyně v bikinách. Dávám, stejně jako Honza, pět hvězdiček. Tahle knížka prostě ve vaší knihovně nesmí chybět.

Petr Jandík

Jiří Růžička, Báječná léta na laně
Vydala : Montana 2003 Dostenete ji u všech lezoucích knihkupců a na www.horokupectvi.cz.