Sto let od prvovýstupu na Jeptišku

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 20. 02. 2007

Titul DVDJak to vlastně tenkrát bylo?

Co dokázal způsobit horolezecký bál, kde parta veselých kámošů sehrála pro obveselení ostatních dramatickou veselohu na téma prvovýstupu na Jeptišku s takovým úspěchem, že se ji rozhodla zfilmovat? Uvidíme. Vkládám dívídíčko do mechaniky, a......"Ajn cvaj drrrajjj dí gance kompanííí, ále augn rrrechc.....". Ryčná šlapající dobová dechula s nesmělými prvky swingu a názvuky tradičního jazzu provází galerii historických fotek bájných hrdinů Labských pískovců z přelomu 19. a 20. století. Z dob, kdy nebyly karabiny a prvolezec, zavěšen loktem do kruhu, si odvázal lano, provlíkl vedle toho lokte kruhem a zase se navázal. Konopné lezečky nebo bosé nohy, konopné lano uvázané kolem pasu. Ta lahůdka, slaňování na něm na Dülfera... V dáli Falkenstein, či Bloszstock, ale i Strážce Dolního žlebu. Oko pískařovo nezůstane suché. Tématika se pak otočí do Žlebu a závěrečné obrázky ouvertúry už ukazují Jeptišku.

Titul DVD
Titul DVD


Sto let o prvovýstupu - jak to vlastně tenkrát bylo? Děj je prostý. Poněkud zrychleným pohybem ve stylu němých grotesek z oné doby začátku století se na procházce ze Schöny přes čáru ilegálně vloudili Willy Baudisch a Hans Baumgartner k nám do Žlebu. Trochu špacírovali, trochu poseděli s vínkem, až jim padla do oka úžasná věž. Po chvilce váhání oba souhlasně kývnou. Čistě náhodou s sebou mají lano konopáka, navážou se a jdou určit směr. Najdou komín a jím vylezou na předskalí, kde se delší dobu marně snaží vylézt závěrečnou převislou stěnku. Ze střechy zahlédne jejich počínání místní kominík Sascha Ziegler, který se o jeptišku již dlouho snažil a nyní je perplex z toho, že mu někdo právě vyfukuje jeho provovýstup. Uteče ze střechy, praští žebříkem a peláší pod Jeptišku nabídnout prvovýstupcům svou pomoc, neboť se zdá, že jsou v koncích.

Vnitřek bookletu
Vnitřek bookletu


Pomoc je přijata, lano hozeno a Sascha radostně peláší kolmicí na předskalí. Tam je po menším váhání (umažu si boty, když ti šlápnu na hlavu...) přijata jeho pomoc stavěče a vrchol je dobyt. Družstvo si nahoře radostně dává si vínko a chléb se solí. A tak to tehdy nějak bylo.

Celý děj provází už dříve zmíněná bohovsky šlapající dechula a divák je provázen dějem vysvětlujícími cedulemi, které nejvíc ocení němčinář, protože překlady typu "Grüß Gott, Groß Berg" a česky "panebože, to je krpál", nebo "Nuda, obbyčejný šutr" interpretovaný v němčině jako "Langweilig, trivial Bouldering" člověka opravdu uzemní a mají šanci se stát stejně kultovními citáty, jako jsou hlášky ze Sherpa limitu. Digitálním prachem a škrábanci ostaršené černobílé video má šmrnc a spád. Digitální škrábance jsou sice poněkud tvrdší a zpočátku možná trošičku ruší, ale hraná humoreska vás brzy vtáhne do děje natolik, že je přestane vnímat.

Vnějšek bookletu
Vnějšek bookletu


Ani po několikátém shlédnutí mne Sascha, Willy a Hans v podání Zdeňka Němce, Stanislava Věcheta a Pavla Rývy nenudili. Hrají své postavy s chutí a je vidět, že je to baví. Samozřejmě nelze na toto dílo vzniklé v amatérských podmínkách klást stejná měřítka, jako na historický velkofilm z Holywoodu a tak musíme tvůrcům odpustit, že prvovýstup ze začátku dvacátého století lezou v semišových lezečkách, které se používaly ještě v osmdesátých letech, markýrují zatloukání kruhu, když vedle něj kouká zcela současný nýt a na panenský vrchol lezou kolem dost bytelného slaňáku. Věrohodnější by bylo, kdyby podobně jako Špek v obdobném filmu k osmdesátému výročí prvovýstupu na Taktovku ve Skaláku lezli bosí. Stávající kruhy a nýty by sice šly na videu vyretušovat digitální postprodukcí, ale to by film znatelně prodražilo. I tak budou mít tvůrci štěstí, když se jim podaří prodejem DVD dostat vynaložené náklady vůbec zpátky Pokud to divák vezme jako divadelní představení a bude trochu spolupracovat, jistě si v hlavě ten slaňák vyretušuje sám a nebude mu vadit ani elektrické vedení trati Děčín-Bad Schandau při pohledu na Saschu Zieglera za komínem domu pod skalami.

Suma sumárum, je to zatím nejlepší historická rekonstrukce, kterou jsem z české produkce viděl. Doporučuji neváhat a koupit. Distribuci DVD dělá firma Voda.kamarád, k dostání by mělo být i v Horokupectví, případně Kiwi. Pokud se autorům náklady na film přece jen vrátí, třeba nám zase něco takového příjemného někdy vytvoří.

Petr Jandík

Délka: 24 minut
Tvůrci: Pavel Rýva, Karel Macas, Vlastimil Šafránek.
Hrají: Pavel Rýva, Zdeněk Němec, Stanislav Věchet.
Distribuce: Vodka

Potisk DVD Jeptiška 100 let
Potisk DVD Jeptiška 100 let