Španělské prázdniny Adama Ondry

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: Eva Ondrová, Adam Ondra, redakce Horyinfo, Vydáno dne: 20. 02. 2007

Adam Ondra v cestě Traverz de la enmiend, 8c+/9aNevídaná série těžkých cest

Náš nejtalentovanější lezec, od 5. února čtrnáctiletý Adam Ondra, trávil s rodiči jarní prázdniny ve Španělsku, kde se mu velmi dařilo. Za 14 dní vylezl 20 cest obtížnosti 8a francouzské stupnice a těžších. V současné době postoupil ve světovém rankingu serveru 8a.nu na čtvrté místo za Patxi Usobiagou, Ramónem Julianem Puigblanquem a Jörgem Verhoevenem.Adam Ondra v cestě Broadway, 8c+/9a
Adam Ondra v cestě Broadway, 8c+/9a, foto: Eva Ondrová


Vylézt takovéto množství takhle těžkých cest za tak krátkou dobu je skutečně unikátní, ale unikátní je i Adam. Většinou šlo o dlouhé vytvralostní cesty. Takovéto cesty, kterých je ve Španělsku hodně, jsou vhodnější pro přelezy stylem OS. Podle Adama se dají onsightovat cesty klasifikace 8c díky svému vytrvalostnímu charakteru nejlépe právě zde. Dokumentoval to i tím, že vylezl kromě jiných OS i cestu El Koala, za jejíž flash dostal ještě vloni výstup roku Tomáš Mrázek. Adam na svůj španělský zájezd trénoval vytrvalost a lezl tři až čtyřikrát v týdnu dlouhé sekvence kroků na bouldrovce.

Adam Ondra v cestě Traverz de la enmiend, 8c+/9a
Adam Ondra v cestě Traverz de la enmiend, 8c+/9a, foto: Eva Ondrová


Přehled výstupů:
Estado critico ( Siurana )– cesta měla před Adamem 4 přelezy: R. Julian Puigblanque, D. Andrada, N. Favressse a E. Marin.
Je klasifikována jako 9a. Vede cestou Kalea Borroka, v polovině odbočuje doprava. Adam ji vylezl v podstatě na druhý pokus. V prvním dolezl do 2/3 cesty, kvůli větru se nechal spustit, oblékl se, vyšplhal po expreskách a laně a dolezl zbytek. Všechny těžké kroky zvládl v „onsightu.“ Dalším pokusem cestu vylezl a snížil její klasifikaci na 8c+.
Broadway (Siurana) 8a+/9a – jedna z variacícesty La Rambla. První přelez má Dani Andrada. Je vytrvalostní, Adam ji vylezl na 4 pokus.
Travers de la Enmiend (Sta. Lynia) 8c+/9a, autor Dani Andrada, Adam má patrně druhý přelez. Cesta je vytrvalostní v převislé jeskyni, dlouhá 50 metrů. Adam na ni potřeboval čtyři pokusy.
L´odi social 8c+ (Siurana ) Vylezeno na dva pokusy, 25 metrů dlouhá, mírně převislá, silová. Blomu L3 8c+ ( Sta. Lynia ) 3 pokusy
La novena puerta ( Sta. Lynia ) 8c/c+ PP
El koala ( St. Lynia ) 8b+, první OS přelez cesty dříve hodnocené jako 8c
Desafiando a Newton (Alquezar) 8b+ OS, cesta stropem jeskyně, dlouhá 40 metrů
Bad Boy, Blomu L2, Sexhibition (Sta. Lynia) – tři cesty obtížnosti 8b, styl OS
Umpah – pah o entre a dos aguas (Siurana) 8b flash
Celkem okolo 20cest nad 8a v průběhu asi 14 dnů včetně restday


Adam Ondra v cestě Traverz de la enmiend, 8c+/9a
Adam Ondra v cestě Traverz de la enmiend, 8c+/9a, foto: Eva Ondrová


Zdroj: Eva Ondrová, Adam Ondra, redakce.