Noc tuleních pásů 2007

Autor: Štěpán Pleskač <stepan.pleskac(zavináč)seznam.cz>, Zdroj: Štěpán Pleskač, Vydáno dne: 26. 02. 2007

Noc tuleních pásů 2007, vítězný kadet Radek GrohZávod skialpinistů NOC TULENÍCH PÁSŮ v sobotu večer ovládli závodníci z Janských Lázní

V podvečer 24. února přivítaly Janské Lázně účastníky pátého ročníku skialpinistického závodu NOC TULENÍCH PÁSŮ ALPINE PRO 2007. Kvalifikace na Mistrovství Evropy ve francouzském Morzine a body do domácího RockPoint Českého poháru přilákaly na start 62 skialpinistů hlavních kategoriích, do OPEN závodu nastoupilo 66 závodníků, včetně sedmi vyznavačů telemarku. V polovině vypsaných kategorií se prosadili domácí závodníci z Janských Lázní.

Alpinistický klub lyžařů východních Krkonoš ALPINE PRO SKI TRAB team připravil závod NOC TULENÍCH PÁSŮ, přeložený kvůli nedostatku sněhu z tradičního termínu z počátku ledna. Centrum města začalo ožívat krátce po poledni, když svoje stánky rozbalila testcenra půjčoven skialpinistického a telemarkového vybavení SKI TRAB, RockPoint a Warmpeace. Nad místem startu a cíle vyrostly reklamní oblouky partnerů.

Noc tuleních pásů 2007 - před startem
Noc tuleních pásů 2007 - před startem, foto: Štěpán Pleskač


Pro hlavní kategorie A měřila trasa závodu 20 kilometrů, během čtyř výstupů účastníci překonali převýšení 1900 metrů. Junioři a kadeti, OPEN kategorie a telemark mají závod kratší o úseky v Peci pod Sněžkou a její závodníky čekalo 14 kilometrů s převýšením 900 metrů.

V pět hodin odpoledne odstartovala populární cvičitelka aerobiku Hanka Kynychová závod na delší trase, o čtvrt hodiny později starosta Janských Lázní Václav Němec závod juniorů, kadetů, OPEN a telemark. Na startu bylo zataženo, ve vyšších partiích trasy panovala mlha, která ztěžovala orientaci. Všichni účastníci měli povinnost nést s sebou výbavu, která zahrnovala bezpečnostní helmu, čelovku a litr tekutin. Pro hlavní kategorie byla výbava obsáhlejší, podle pravidel pro pořádání podobných závodů a obsahovala například ještě lékárničku, píšťalku, a rezervní oblečení. Na trase závodu pomáhalo pořadatelům okolo stovky dobrovolníků, kteří od pátku značili trať a během soboty zajišťovali bezchybný průběh závodu. Ten se obešel bez zranění, bez bloudění a dalších problémů.

Po silnici za sněhem
Po silnici za sněhem, foto: Štěpán Pleskač


Trať, navzdory špatným sněhovým podmínkám byla dobře sjízdná, lyžovalo se po přemrzlém a z velké části technickém sněhu. Prvních 500 metrů všichni běželi po asfaltové silnici Janskými Lázněmi za sněhem. Úvod trasy je pro všechny kategorie stejný. Z centra města po hlavní silnici k dolní stanici lanovky, kde čekal závodníky první kontakt se sněhem, nasazování lyží se stoupacími pásy a první výstup na Černou horu. Při sjezdu do Pece pod Sněžkou se trasy dělily, hlavní kategorie pokračovaly z kopce k dolním stanicím vleků.

Noc tuleních pásů 2007, vítěz mužů Mirek Duch
Noc tuleních pásů 2007, vítěz mužů Mirek Duch, foto: Štěpán Pleskač


Další stoupání pěšky s lyžemi na batohu vedlo na Hnědý vrch. Po té následoval sjezd do centra Pece a další výstup na pásech sjezdovkami Javor a Smrk. Nad Vebrovkou se trasa kategorií A i B opět spojily a závodníci neupraveným terénem sjížděli do Javořího dolu. Tam začíná poslední výstup zpět na Černou horu. Naposledy sundat pásy, a vychutnat si poslední sjezd zpátky do Janských Lázní. Do centra města, do cíle zase dobíhat na botách s lyžemi v rukou.

Noc tuleních pásů 2007, vítězný kadet Radek Groh
Noc tuleních pásů 2007, vítězný kadet Radek Groh, foto: Štěpán Pleskač


V hlavní kategorii mužů se prosadil letos suverénní Mirek Duch z pořádajícího AKLVK ALPINE PRO SKI TRAB teamu a zopakoval si vítězství z roku 2005. Na druhém místě ho na stupních vítězů doplnil oddílový kolega Pavel Vondra, třetí místo vybojoval Petr Maliga z Beskyd, loňský vítěz kategorie OPEN, u kterého sledujeme obrovský skok dopředu. V kategorii žen zvítězila Alice Korbová z Prahy, veterány vyhrál beskydský Roman Glajcar.

Noc tuleních pásů 2007, Martin Ciencala
Noc tuleních pásů 2007, Martin Ciencala, foto: Štěpán Pleskač


Mezi juniory si nejlépe počínal jeho oddílový kolega Roman Jadamus, kategorie kadetů ovládli domácí Karolína a Radek Grohovi, medailisté z lednového Evropského poháru ve Francii. V OPEN závodu si nejlépe počínali Michal Galandák z Vrchlabí, v kategorii nad 35 let pražský primátor Pavel Bém v domácích oranžových barvách, mezi ženami Klára Kočarová z Vítkovic a v kategorii Telemark se prosadil Pavel Šedivý z Janských Lázní.

Na stupních vítězů
Na stupních vítězů, foto: Štěpán Pleskač


Pořadatelé z AKLVK ALPINE PRO SKI TRAB teamu věří, že příští zima nebude na sníh tak skoupá, jako ta letošní a proto by rádi pozvali závodníky, diváky, i všechny další příznivce první lednovou sobotu v roce 2008 na start závodu NOC TULENÍCH PÁSŮ.

Kompletní tiskovou zprávu a výsledky najdete zde.