Skialpinistické toulky VIII. – Dolomity Toblach

Autor: Jiří Vodsloň <jirka.vodslon (zavináč) intergraph.com>, Zdroj: Jirka Vodsloň, Vydáno dne: 06. 04. 2007

Severní stěny Drei ZinnenStrmé severní žlaby s prašanem nebo jižní svahy s firnem - jaro v Dolomitech

Není snad barevnějších hor než jsou Dolomity, kterým bílý zimní háv ještě přidá na kontrastu a lesku. Kde jinde může člověk holdovat extrémům a hned nato zahálet u cappucina, kde se jeden nemůže rozhodnout, zda dát přednost dobrému vínu nebo lahodnému pivu.

Kde se kultury severu a jihu potkávají a vytvářejí osobitý útvar přebírající to či ono, někdy krásné, jindy usměvavé, kde němčina zdálky zní jak italština a kde to někdy vypadá, jako by se čas pozastavil. A tak tedy pojďme na věc.

Toblach, jaro v údolí, zima na horách
Toblach, jaro v údolí, zima na horách, foto: Jirka Vodsloň


Dolomity jsou proslulé svými strmými žlaby, ostatně jako všechny vápencové hory. Tudíž se sem dá vyrazit až na jaře, kdy sníh slehne a balvany v údolích jsou dostatečně zasypány. (My jsme několikrát udělali chybu a vyrazili příliš brzo, již v lednu či únoru, abychom zjistili, že podmínky nestojí za nic.) Dolomity jsou také značně rozlehlé a bude tudíž možno pokračovat dále v tomto seriálu. Pro úvodní článek jsem si vybral oblast v okolí Toblachu, nejen proto, že je jednou z nejbližších, ale nabízí i alternativy pro případ, že jsou podmínky v Dolomitech špatné.
Z Toblachu je to Katzensprung  do Höhlensteintalu, na Cristalloscharte.Cristallo a Cristallinoscharte (vlevo od Cristalloscharte)
Cristallo a Cristallinoscharte (vlevo od Cristalloscharte), foto: Jirka Vodsloň


Cristalloscharte je povinnost dolomitského skialpinismu a tudíž se zde nevyhnete čilému ruchu. Pokud podmínky sedí tak, doporučuji odbočit zhruba v púli cesty na východ do Cristallinoscharte. Ta je vzhledem, ke své strmosti méně navštěvovaným cílem. Nutností je si přivstat, aby nástupový kuloár a svahy pod ním nebyly lavinézní.

Cristalloscharte
Cristalloscharte, foto: Jirka Vodsloň


Než opustíme Cristallo, je třeba se stavit na dortíček s cappucinem, vlastně Forst s Jausebrette - každému podle jeho šmaku, v restauraci u Dürrensee s výhledy na obě túry, pravda bez výhledu na Cimy, ale za to s lepší nabídkou i obsluhou, než v Dreizinnenblick u Rienztalu.

Lezec se asi nemůže vyhnout túře, která by jej nezavedla pod severní stěny Drei Zinnen. Je to povinnost a tak ani nevadí, že túry jsou lehké a lyžařsky méně zajímavé.

Drei Zinnen z Rienztalu
Drei Zinnen z Rienztalu, foto: Jirka Vodsloň


Z Toblachu není daleko k Pragser Wildsee, kde je na výběr několik lehkých, ale i těžších túr, viz přehled túr níže.

A pro zpříjemnění odjezdu, nebo pokud Dolomity nemají dobré podmínky, lze z Pustertalu vyrazit do Deferegger Alpen, Villgraten nebo Rieserfernergruppe, viz túra číslo 6. Jaro je zde a tak již zbývá jen hlídat předpověd počasí a sněhové podmínky, zabalit a vyrazit.

Túry - Höhlensteintal

1. Cristalloscharte

Start:
Cíl:
Stoupání:
Klesání:
1 478 m.n.m.
2 808 m.n.m
 1 400 m
 1 400 m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Místo:
 S
> 35°
3-4 h
Parkoviště před mostem u Punta delle Marogna
 Popis:
Autem vyrazíme z Toblachu směrem na Cortinu a dále na Misurinu. Parkoviště je u mostu cca 1,5 km za odbočkou na Misurinu. Podle potoku postupuje údolím až téměř do jeho konce, zde odbočíme doprava. Strmou průrvou prostoupíme skalní práh (při nedostatku sněhu jsou potřebné mačky). Dále údolím až do Cristalloscharte. Sjezd výstupovou trasou.

Cristalloscharte
Cristalloscharte, foto: jirka Vodsloň


2. Cristallinoscharte

Start:
Cíl:
Stoupání:
Klesání:
1 478 m.n.m.
2 687 m.n.m
1 209 m
1 209 m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Místo:
S
40°
3-4 h
Parkoviště před mostem u Punta delle Marogna
 Popis:
Autem z Toblachu směrem na Cortinu a dále na Misurinu. Parkoviště je u mostu cca 1,5 km za odbočkou na Misurinu. Podle potoku postupuje údolím až téměř do jeho konce, zde odbočíme doprava. Strmou prúrvou prostoupíme skalní práh (při nedostatku sněhu jsou potřebné mačky).  Nad prahem směřujeme doleva - východním směrem, do horního patra bočního údolí. Zde traverzujeme západní svahy pod Cristallinoschartu. Kuloárem, podle podmínek na lyžích nebo pěšky vystoupíme na sedélko. Sjezd severním žlebem Cristallinoscharty, prvních 200 výškových metrů sklon 40°, níže položenější.

Cristallinoscharte
Cristallinoscharte, foto: Jirka Vodsloň


3. Corno d'Angolo

Start:
Cíl:
Stoupání:
Klesání:
1 659m.n.m.
2 420 m.n.m
 850 m
850 m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Místo:
 M
30°
3 h
Rio Popena
 Popis:
Autem vyrazíme z Toblachu směrem na Cortinu a dále na Misurinu. Parkoviště je u druhého mostu přes Popenu, za zatáčkou na levé straně, asi 4 km za odbočkou na Misurinu. Ze zatáčky po pravém břehu Popeny údolím až na jeho konec. Túra je vhodná pro špatné počasí nebo jako náhradní cíl pro nevhodné lavinové podmínky.

U Pragser Wildsee
U Pragser Wildsee, foto: Jirka Vodsloň


Sexten

4. Sextner Stein

Start:
Cíl:
Stoupání:
Klesání:
1 454 m.n.m.
2 539.n.m
1 100 m
1 100 m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Místo:
L
do 30°
3 h
Sexten
 Popis:
Projedeme Sexten směrem na Moos a zaparkujeme na velkém parkovišti u Dolomitenhofu. Odtud doběžkujeme do konce údolí cca 1 526 m.n.m. a přitom se neopomeneme kochat přírodou. Odbočíme doprava do Fishleintalu a podle podmínek po turistické cestě, nebo přes sněhem překrytou kosovku, vystoupíme pod Sextener Stein. Severními stěnami pak vystoupíme na vrchol. Zde posedíme a dalekohledem studujeme výstupové cesty severními stěnami Drei Zinnen.
 Alternativa:
Schusterplatte (2 957 m) - S: Pod východními svahy Sexten Steinu odbočíme do Altensteinscharte, z ní rampou do jižních svahů a jimi na vrchol.

Severní stěny Drei Zinnen
Severní stěny Drei Zinnen, foto: Jirka Vodsloň


Pragser Wildsee

5. Senneser Karspitze

Start:
Cíl:
Stoupání:
Klesání:
1 590 m.n.m.
2 695 m.n.m
1 200 m
1 200 m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Místo:
M
30°
4 h
Pragser Wildsee
 Popis:
Parkujeme u hotelu Pragser Wildsee. Jezero obejdeme po jeho západní straně. Na jeho jižní straně odbočíme vpravo do Grünwaldtalu. U Grünwaldtalmu odbočíme vlevo do Seitenbachtalu, tím prostoupíme do Seitenbachscharte, ze které vytraverzujeme do jižních svahů a jimi na vrchol Karspitze.

St. Viet s krásným kostelem, výbornou cukrárnou (možnost ubytování) a knajpou s pivem a Wildschinken
St. Viet s krásným kostelem, výbornou cukrárnou (možnost ubytování) a knajpou s pivem a Wildschinken, foto: Jirka Vodsloň


6. Rote Wand (2 605) - Kleine Gaisl (2 859)

Start:
Cíl:
Stoupání:
Klesání:
1 590 m.n.m.
2 605 / 2 859 m.n.m
1 150 / 1 900 m
1 150 / 1 900 m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Místo:
S
30°-35°
3-6 h
Pragser Wildsee
 Popis:
Parkujeme u hotelu Pragser Wildsee. Jezero přejdeme na jeho jižní cíp a prostoupíme Nabigen Loch. Odbočíme vpravo do sedla Fossesriedl (Forcella di Cocadain, 2 328). Ze sedla sjedeme a následně vytraverzujeme do strmých svahů Rote Wand a jimi na hřeben a následně na vrchol. Pokud nejsou optimální podmínky je nutné svahy Rote Wand obejít a vystoupit na vrchol z jihozápadu. Pokud nohy nemají dost, je možné z Rote Wand pokračovat jihovýchodním směrem na Kleine Gaisl.

Před závěrečným stoupáním na Kleine Gaisl
Před závěrečným stoupáním na Kleine Gaisl, foto: Jirka Vodsloň


Rieserfernergruppe

7. Schneebige Nock

Start:
Cíl:
Stoupání:
Klesání:
1 596 m.n.m.
3 354 m.n.m
1 700 m
1 700 m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Místo:
M
30°
4 h
Rein in Taufers
 Popis:
 Z Toblachu do Brunecku a do Sand in Taufers. Dále do Rein in Taufers. Zaparkujeme u pily (Säge). Po značené cestě směr Kasseler Hütte (Hochgallhütte), též Refugio Roma. K chatě nedocházíme a pokračujeme podél potoku Tristenbach do Schneebige Nock-Kees. Na vrchol vystupojeme severním hřebenem.

Schneebige Nock
Schneebige Nock, foto: Jirka Vodsloň


Průvodce a mapy

Genuß Schitourenatlas Südtirol & Österreich Süd; R.&S. Weiss, K. Schall, Schall-Verlag
Skitouren Dolomiten ; R.&S. Weiss, Steiger-Verlag

Tabacco: 1: 25 000; 035 Ahrntal, Rieserferner Gruppe
Tabacco: 1: 25 000; 03 Cortina d'Ampezzo
Tabacco: 1: 25 000; 010 Sextener Dolomiten