Vodní svět u Hříměždic

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 11. 05. 2007

Vodní svět: Bubák v cestě Starý dluh (6)Romantický kout vltavské žuly

Žulové skály, lemující břehy vltavských přehradních nádrží, objevil pro horolezce František Mezera, zvaný Algena s Petrem Obstem a Květou Šolarovou. Celá skupina skal u Hříměždic patří k objevům z roku 1999 a je ideální pro toho, kdo hledí více na přírodní romantiku než na špičkový výkon a nechce se mu stát fronty na profláknutých skalách. Abyste si tu zalezli, je ovšem potřeba zvládnout alespoň pětku, protože kvůli dvěma méně významným čtyřkám tam nestojí za to jet.Vodní svět, slanění k nástupům cest
Vodní svět, slanění k nástupům cest, foto: Petr Jandík


Nejzajímavějším útvarem této skupiny pobřežních skal je romantická vyhlídka Vodní svět, vystupující přímo z vln přehradní nádrže. Turistovi poskytne krásný výhled na stříbřitě se lesknoucí vodní hladinu Slapské přehrady a pozorné oko horolezce na něm brzy nalezne dobírací borháky a slaňovací oka. Ano, je to tak. K nástupu většiny cest na Vodním světě se musí slanit. K úkolům, které na nás tato lokalita klade, patří nenamočit si při slanění a lezení lana.

Pilíř naděje, pohled z Vodního světa
Pilíř naděje, pohled z Vodního světa, foto: Petr Jandík


Pilíř naděje, Hej chlape (7)
Pilíř naděje, Hej chlape (7), foto: Petr Jandík


Otočíme-li zrak, kochající se výhledem na širou hladinu doprava, uvidíme plotnovitý útvar s názvem Deštivá, zatímco těsně vlevo vedle nás je oddělen úzkou strmou roklí Pilíř naděje, vystupující ze břehu. Za ním je ještě schovaný útvar Konečná.

Slaňovací kroužek na vrcholu Vodního světa
Slaňovací kroužek na vrcholu Vodního světa, foto: Petr Jandík


Na seznámení s oblastí a přivyknutí poněkud specifické povltavské žule, vyznačující se spíše oblinami a občas silovými kroky, je vhodné se skutálet roklí (při troše opatrnosti lze i sejít) mezi Pilířem naděje a Vodním světem, kde můžeme jít při pohledu k vodě vlevo na pěknou Údolní cestu (5+), Dominika Surového (6-) a pokud jsme si nezapomněli přibalit do báglu i morál, pocvičíme ho na nástupu Přímého netopýra (6). Sedmičkář si užije technicky i silově náročnějšího závěru cesty Hej chlape. Na dokončení této západní stěny Pilíře naděje máme ještě v horní části tři cesty - dvě sedmičky a jednu šest plusku a můžeme se vrhnout na Vodní svět na druhé straně rokle.

Vodní svět: slanění na viklan
Vodní svět: slanění na viklan, foto: Petr Jandík


Nejlepší je vyjít roklí nahoru, nainstalovat lano do slaňáku a nechat ho tam. Sjedeme dolů k vodní hladině na plochý viklavý balvan, a slezeme až skoro k vodě. Zde můžeme nasoutpit na šestkové cesty Starý Dluh, Smothi a Klapoty sanic, nebo na Profesora Brudru (7+). Nedoporučoval bych nevábně vypadající komínozářez Prokletí s poněkud zvětralou skalou a budete-li pátrat po původu názvu Klapoty sanic, nejspíš dojdete někde v polovině výstupu k závěru, že ho autoři vymysleli kvůli prachu, hlíně a jehličí, sypoucími se shora od slaňáku na oblý výlez na tření z převisu, podstatně zintenzivňující zážitky prvolezce v tomto místě.

Vodní svět: Bubák v cestě Starý dluh (6)
Vodní svět: Bubák v cestě Starý dluh (6), foto: Petr Jandík


Vlevo od Prokletého kouta, půlícího údolní stěnu Vodního světa, jsou po retězu přístupné ještě dvě osmičky, Tao a Geronimo a osm mínuska Vodní svět a zcela vlevo pěkná šestka Vzpomínka na Ostrov. Příjemný letní den můžeme završit Průtrží mračen za 6+ na Deštivou, případně koupelí v přehradě.

Vodní svět: Nástup cesty Smotni (6)
Vodní svět: Nástup cesty Smotni (6), foto: Petr Jandík


Příjezd: Na silnici od Příbrami jedeme na Sedlčany. Ještě před mostem přes Vltavu zahneme doleva na Vestec, kterým projedeme a pokračujeme do Hříměždic. Z náměstíčka doprava podél kostela vyjedeme ze vsi a při jízdě do kopce mineme vyhlášený potapěčský lom. Pokračujeme dále kolem samoty k lesu, kde na konci louky zaparkujeme. Jdeme po louce podél lesa a v místě, kde se kraj lesa začíná stáčet doprava projdeme po pěšince doleva k Vltavě a pokud se dobře trefíme, dojdeme právě na vrchol Vodního světa. Průvodce: Vltavská žula a Klobouček, Petr Obst.

Koupačka na závěr
Koupačka na závěr, foto: Petr Jandík


Pro milovníky techniky a nenapravitelné bloudily ještě něco souřadnic pro GPS:
Hříměždice kostel: 49°41'12.69"N,14°16'29.38"E
Lom: 49°41'24.62"N,14°16'47.57"E
parkoviště: 49°41'33.91"N,14°17'42.69"E
Vodní svět: 49°41'27.35"N,14°17'38.59"E
Vodní svět na Mapy.cz
Mapka oblasti Hříměždice, kresba P. Jandík
Mapka oblasti Hříměždice, kresba P. Jandík


Petr Jandík, psáno pro časopis Everest, vyšlo v čísle jaro 2007.