Ryba free sólo

Autor: Michal Sylla <michalsylla(zavináč)seznam.cz>, Zdroj: Michal Sylla, Vydáno dne: 11. 05. 2007

Hansjörg Auer před nástupem do cestyDalší milník v jižní stěně Marmolady

V klasickém díle Horolezectví zblízka se můžete dočíst o výkonu Čechoslováků Igora Kollera a Jindřicha Šustra ze srpna 1981, kteří prostoupili za tři dny jižní stěnu Marmolady, vysokou 850 metrů, přes výraznou jeskyni, „Rybu“.

Neuspěli tady ani věhlasní horolezci tehdejší doby. Cesta přes rybu byla ohodnocena VII, A0,A1 a byla poprvé zopakována týmem předních lezců (např. Mariacher, Zanolla) až za 3 roky a přehodnocena na VII+, A4 a označena za pravděpodobně nejtěžší v celých Alpách. Později byla cesta přelezena volně ve stupni obtížnosti 9-. To je, ale dávná minulost a dějiny moderního lezení se v této stěně psaly zase až v nedávné době, kdy byla dokončena rovněž Kollerem započatá sousední cesta Fram – End of Mystery 10- z dílny P. Jonáka, V. Šatavy a D. Janáka, která na původní výstup logicky navazuje.

Jižní stěna Marmolady s cestami Přes Rybu a Fram
Jižní stěna Marmolady s cestami Přes Rybu a Fram, foto: courtesy of Hansjoerg Auer


To ale není všechno: ve dnech 28. a 29.4. se do stěny vydal nepříliš známý „mladík z Tyrolska“- Hansjörg Auer- a pokračoval v psaní historie volného lezení v jižní stěně Marmolady, když první den cestou přes Rybu slanil, prohlédl si za 5 hodin klíčové pasáže a den nato nastoupil na ostrý pokus free solo přelezu 1220 metrů dlouhého výstupu. Cestu sice již lezl v roce 2004, ale ne stylem RP (ještě na to prý tehdy neměl). Teď s sebou měl lezečky, maglajzák a helmu. Pokus úspěšně dokončil za 2 hodiny a 55 minut.

Hansjörg Auer před nástupem do cesty
Hansjörg Auer před nástupem do cesty, foto: courtesy of Hansjoerg Auer


Hansjörg, narozený 1984, má na kontě již řadu hodnotných výstupů, jako například první opakování cesty Woman and chalk 8a, 90° na Shipton spire a výstup Eternal flame 7c+ na Nameless Tower alpským stylem. Jeho nejtěžším sportovním přelezem je cesta Glückhormon 8b+ v Ötztalu. Do jižní stěny Marmolady se podíval již několikráte a to i při free sólu kultovní cesty Moderne Zeiten 7+. V současné době studuje tento Rakušan na Pedagogické Akademii ve Stamsu matematiku a sport. Svým výkonem pokračuje v rozvoji stylu free solo ve velkých stěnách, který popostrčil mimo jiné Alex Huber svým průstupem cesty Hasse-Brandler 8-, na který nacvičoval 6 dní ve stěně s použitím fixních lan. Nezbývá než smeknout, poblahopřát a těšit se na další zprávy od tohoto lezce par excelence.

Hansjörg Auer
Hansjörg Auer, foto: courtesy of Hansjoerg Auer


Podle klettern.de, www.team-alpin.at a údajů od lezce samého Sysel.