Sambar Steel 2007

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: Horyinfo, Vydáno dne: 01. 06. 2007

Sambar Steel 2007. Jiří Čelín na trati jednotlivců.První závody v technickém lezení v ČR

O víkendu 19. - 20. května proběhly závody v technickém lezení – speciální lanová technika, které se konaly v prostorech malého zimního stadionu v Kladně. Byly to první závody svého druhu uspořádané na uzení České republiky.

Idea upořádat závody tohoto typu není vůbec nová. Již několik let se konají podobné závody v Německu (Tady a zde se můžete podívat na jejich prezentaci.) a aktuální zkušenosti a získané informace z účasti na těchto závodech stály i u zrodu obdobné akce u nás.
Hlavní pořadatel Pavel Doležal na sebe vzal nelehký úkol. Připravit, naplánovat a hlavně zorganizovat tyto závody.

Sambar Steel 2007 byl rozdělen do dvou samostatných částí. Závody jednotlivců v sobotu a v nedělní závody tříčlenných družstev.

Sambar Steel 2007. Jiří Zelený z týmu Sambarsport.
Sambar Steel 2007. Jiří Zelený z týmu Sambarsport., foto: Horyinfo


Na sobotu byly připraveny dvě paralelní lanové dráhy, které představovaly soustavu ukotvených lan s následujícím průběhem. Výstup po vertikálním laně od podlahy haly až ke stropu, kde byla lana kotvena za konstrukci střechy haly, od tohoto kotvení lana pokračovala v průvěsu po laně k prvnímu mezikotvení, kde bylo nutno přestoupit již podruhé na další prověšené lano k dalšímu mezikotvení, potom přestup do slanění na vertikální lano, které končilo nad úrovní podlahy ve vzduchu a následoval přestup na další lano a výstup po tomto laně k mezikotvení u stropu haly. Odtud přestup na poslední prověšené lano a závěrečný přestup na vertikální lano připravené pro slanění s poslední překážkou ke zdolání etapy, jíž byl přestup přes uzel. Pak již zbývalo jen dokončit finální slanění na zem.

Sambar Steel 2007. Celkový pohled na dějiště závodů.
Sambar Steel 2007. Celkový pohled na dějiště závodů., foto: Horyinfo


Následovala předlouhá tříminutová pauza na vydýchání po předchozí části a na závěr čekal každého účastníka „likvidační“ úkol.Výstup po „nekonečném“ laně, které mělo být původně dlouhé 50m, ale nakonec se pořadatelé rozhodli vzhledem k fyzické náročnosti a teplotě okolního prostředí zkrátit délku lana na „pouhých“ cca 30m. Což bylo i tak víc než dost.

Sambar Steel 2007. Únava ve tváři Petra Tlachače po výstupu na nekonečném laně.
Sambar Steel 2007. Únava ve tváři Petra Tlachače po výstupu na nekonečném laně., foto: Horyinfo


Na této trati si v sobotním klání nejlépe vedli :
1. místo Hóta Martin (Potápěči Kladno)
2. místo Winkler David (Hasiči Rescue)
3. místo Szalay Karol (Meandr)

Sambar Steel 2007. Vyhlášení vítězů v kategorii jednotlivců.
Sambar Steel 2007. Vyhlášení vítězů v kategorii jednotlivců., foto: Horyinfo
Zleva: K. Szalay, M. Hóta, D. Winkler,
J. Zelený, M. Hanuš a N. Danko


V neděli probíhaly závody tříčlenných týmů na upravené lanové dráze z předchozího dne. Jednalo se v podstatě o stejné zadání, to znamená, že danou lanovou trasu museli absolvovat všichni tři členové družstva a jako třešničku na dortu měli na konec za úkol vyprostit - vytáhnout smrkový špalek o hmotnosti solidního vyznavače japonského národního sportu Sumo, což i přes spoluúčast dvou členů týmu, není nic jednoduchého a už vůbec ne lehkého.

Sambar Steel 2007. Karol Szalay.
Sambar Steel 2007. Karol Szalay., foto: Horyinfo


Na pomyslnou „bednu“ v závodu týmů vystoupily družstva:
1. místo Hasiči Rescue 1
2. místo Potapěči Kladno
3. místo Hasiči Rescue 2

Pro diváky, návštěvníky, fandy a ostatní připravili pořadatelé bohatý doprovodný program. Za zmínku určitě stojí malá boulderingová stěnka, slack line, provazový žebřík, opičí lanová dráha z pneumatik, siť, visutá kladina, apod…

Sambar Steel 2007. Opičí dráha pro diváky.
Sambar Steel 2007. Opičí dráha pro diváky., foto: Horyinfo


Závěrem malé zhodnocení. I přes to, že se vyskytlo několik drobných nedostatků, zejména pak v pravidlech, považujeme tuto akci za velmi zdařilou a tyto drobné nepřesnosti bych pořadatelům odpustil a poděkoval za zajímavé závody. Vzhledem k tomu, že se jednalo o první akci tohoto druhu u nás a nikdo neměl s jejím pořádáním zkušenosti, musíme říci: „Klobouk dolů, pánové!“

Předběžný termín závodů na příští rok je již naplánován na 24. - 25. května, tak si je nenechte ujít!

Kompletní výsledky závodu jednotlivců jsou ZDE.
Kompletní výsledky závodu družstev jsou ZDE.