ATC Guide

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 04. 07. 2007

ATC Guide - jištění prvolezce. Ve volné lanové dráze jsou vidět kónické drážky, díky kterým brzdí ATC stejně dobře na tenkém i tlustém laně.šikovná věcička na jištění a slaňování

Porovnávání jisticích pomůcek je námětem mnohých vášnivých diskusí. Jedním z oblíbených jistidel je ATC Guide od firmy Black Diamond.

Už jsem zkusil všechno možné - samozřejmě leta používám klasickou osmu, zkoušel jsem Reverso i TRE Sirius. Teď mám už dva roky ATC-čko, ke kterému mne inspiroval Zoban a zatím spokojenost.

ATC Guide - jištění prvolezce
ATC Guide - jištění prvolezce, foto: Ondra Bubník


ATC Guide patří mezi tzv. kyblíky a je určeno k jištění na jednoduchém laně, dvojčatech i půlkách od 7,7 do 11 milimetrů. Jistit lze ve dvou režimech, prvolezce a druholezce, pro prvolezce jsou možné dvě intenzity brždění.ATC Guide - jištění prvolezce. Ve volné lanové dráze jsou vidět kónické drážky, díky kterým brzdí ATC stejně dobře na tenkém i tlustém laně.
ATC Guide - jištění prvolezce. Ve volné lanové dráze jsou vidět kónické drážky, díky kterým brzdí ATC stejně dobře na tenkém i tlustém laně., foto: Ondra Bubník


Při jištění prvolezce vede lano otvorem přes karabinu, která je cvaknutá na úvaz, jak je to obvyklé u všech kyblíků. Protože dostatečná brzdná síla vzniká jen když vede lano k prvolezci nahoru a k brzdicí ruce dolů, je nezbytné vždycky vložit mezijištění. To ostatně i doporučuje výrobce v návodu.ATC Guide - jištění prvolezce
ATC Guide - jištění prvolezce, foto: Ondra Bubník


Druhý je režim jištění druholezce. V tomto případě se ATC připevňuje karabinou za oko a lano je vloženo stejným způsobem, jako při jištění prvolezce. Právě díky upevnění za oko je lano při zatížení zablokováno aniž by bylo nutné ho držet. Při použití dvou lan lze nezávisle na sobě dobírat dva druholezce, kdy pověšení jednoho z nich nezablokuje možnost dobírat toho druhého. Při dolezení druholezce na štand lze celkem jednoduše vystřídat a přejít do jištění prvolezce. Stačí jen cvaknout karabinu, přes kterou jde lano, do sedáku a karabinu z oka ATC vycvaknout.

ATC Guide - jištění druholezce - blokující poloha
ATC Guide - jištění druholezce - blokující poloha, foto: Petr Jandík


Zde se dostáváme k největšímu problému, jaký ATC Guide má, a sice uvolnění a povolení zablokovaného druholezce. Tento problém je podobný, jako u Reverza, ale je u ATC Guide lépe řešitelný.

Odblokování ATC při malém zatížení
Odblokování ATC při malém zatížení, foto: Petr Jandík


Není-li zablokované lano pod velkou zátěží, například když v něm druholezec už nevisí, lze ATC uvolnit bez dalších pomůcek i rukou. Je-li třeba povolit zatížené lano, je třeba použít smyčku, za kterou se tahá směrem nahoru. V případě většího zatížení je třeba si sednout do smyčky vedené přes karabinu.

ATC Guide - jak uvolnit zablokování druholezce. Zdroj: Black Diamond.
ATC Guide - jak uvolnit zablokování druholezce. Zdroj: Black Diamond.


POZOR! Lano vedoucí od jistidla směrem k brzdicí ruce je třeba vést při povolování do polovičního lodního uzlu na karabině v sedáku. Když totiž uvolníte zablokované ATC Guide sednutím do smyčky příliš, lano se rozjede a druholezec padá volným pádem! Podrobnosti viz metodická příručka ČHS - záchranné techniky na konci.

Při slaňování funguje ATC docela dobře, i když díky tomu, že se lano ohýbá poměrně ostře kolem karabiny, se trochu placatí. Ani na nových tenkých lanech nejede přespříliš rychle. Pro bezpečné slaňování je třeba používat sebejištění prusíkem, zejména v horách.

ATC Guide - jištění druholezce - blokující poloha
ATC Guide - jištění druholezce - blokující poloha, foto: Petr Jandík


Výhody ATC Guide:

+ velký rozsah tloušťky lan
+ pro jedno i dvě lana
+ samoblokování druholezce
+ nezávislé dobírání dvou druholezců
+ Při slaňování se nerozjede příliš ani na tenkých lanech

- povolování zablokovaného druholezce
- nebrzdí dostatečně při pádu prvolezce přímo do ATC bez mezijištění.

Váha 105 g, cena kolem 22 Euro. Celkový verdikt: Doporučujeme. Podrobný návod k použití je ke stažení zde

ATC Guide - Když vytáhne prvolezec celé lano a táhne dál, nemůže jej druholezec pod zatížením vyndat. Ale ani to moc nevadí, může lézt i takhle.
ATC Guide - Když vytáhne prvolezec celé lano a táhne dál, nemůže jej druholezec pod zatížením vyndat. Ale ani to moc nevadí, může lézt i takhle., foto: Petr Jandík