Horolezecká abeceda

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 25. 08. 2009

Horolezecká abecedaWebové stránky připravované učebnice

Aktualizace: Dotisk vyprodané knihy, soutěž o knižní ceny.

První vydání Horolezecké abecedy je již zcela rozebráno, proto se připravuje dotisk a máte-li o knihu zájem, nenechte si ujít výhodné slevy při předobjednávce. Než kniha vyjde, můžete si zasoutěžit o knižní ceny na této stránce, kde jsou i informace o slevách. Malá nápověda - jeden z terénů není v ČR.

Diskusní fórum o knize Horolezecká abeceda už běží na stránkách www.horolezeckaabeceda.czRedakce Horyinfo byla přizvána k losování, nejspíš pro naši známou poctivost a asi také proto, že je to levnější, než pozvat notáře.

Základní potřeby pro horolezce: Horolezecká abeceda, helma a rum
Základní potřeby pro horolezce: Horolezecká abeceda, helma a rum, foto: Petr Jandík


Vstupní chodbou se dalo kvůli naskládaným hromadám knih jen těžko projít, ale Tom Frank nemá jako jeskyňář s uzkými průlezy potíže a my coby spíše lezci jsme vykonali první přelez hromady. Po představení s hlavním autorem, spoluautorem a členy redakce se šlo losovat. Epocha bohužel nevlastní žádné moderní losovací zařízení v podobě losovacího hlodavce (králík, Sysel) jako Horyinfo a proto zvolila dnes již poněkud zastaralý způsob losování celebritou. Na druhou stranu oproti nám v Horyinfu použila k losování velmi vtipně kulečníkový stůl, což by nás asi nenapadlo. Ale pojďme k losování.

Roli celebrity převzala herečka Zuzana Kajnarová. Se zakrytýma očima sáhla do helmy první a vytáhla soutěžící z Bratislavy. "Víte kolik stojí poštovné do Bratislavy?" Zaúpěl ředitel nakladatelství. Napodruhé se celebrita trefila lépe a ve druhé soutěži vylosovala výherce Abecedy z Moravy.

Celebrita losuje, autor drží, ředitel dohlíží
Celebrita losuje, autor drží, ředitel dohlíží, foto: Petr Jandík


Protože jeden zanedbatelný Sněhoblog ve svém článku vyslovil paličské obvinění, že losující celebrita vůbec nemusí být tou deklarovanou celebritou, přinášíme další fotografii, kterou jsme původně nechtěli hlavního autora ani celebritu vzhledem k šířícím se zákazům kouření kompromitovat. Bohužel, v zájmu obrany proti zlovolným pomluvám to je nezbytné. Tak tady je důkaz, že losující celebritou je opravdu herečka Zuzana Kajnarová.

Meditační příprava na distribuci knih po úspěšném losování
Meditační příprava na distribuci knih po úspěšném losování, foto: Petr Jandík
Zuzana Kajnarová uprostřed sedící kouřící a popíjející.


Horolezecká abeceda je v tuto chvíli již v prodeji v Kiwi v Jungmannce, u Hudyho Na Perštýně, v Mammut centru v Praze Holešovicích a na další místa se dostane jistě brzy.

Více o lidech kolem Abecedy najdete zde
Někdy je těžké z některých autorů vytlouci slíbený text. V podobě skialpinismu se to nakonec povedlo a do knihy byla zařazena kapitola, jejíž autorem je Radek Lienerth, zvaný Zoban. Na knize se čile pracuje a na webových stránkách jsou již k vidění ukázky zalomení prvních kapitol.

Volání po nějaké pořádně tlusté učebnici horolezecké metodiky se táhne po valných hromadách ČHS už značnou dobu. V antikvariátech sice seženete Procházkovy Základy horolezectví, ale ty jsou už v řadě ohledů zastaralé. Částečně lze najít metodiku na internetu a v časopisech, ale nikde v podobě ucelené učebnice. Proto se dala dohromady skupina autorů, kteří se spisováním metodiky zabývali už dříve a z původního záměru sjednotit roztříštěné metodické články na různých místech vznikl záměr vytvořt kompletní tlustospis knižně vydaný.

Hlavní protagonisté, Tomáš Frank a Tomáš Kublák jsou známí teoretici a metodikové a přibrali si ke spolupráci lékaře Ivana Rotmana, speleoalpinistu a speleozáchranáře Bohuslava Kouteckého, a horolezecké instruktory: kaňonáře Eduarda Macků, klimatologa Luboše Moravčíka a horolezce, speleologa Jana Bočka. Na rozdíl od dřívějších učebnic bude připravovaná kniha pokrývat kromě horolezectví a lezení i oblast speleologie a dalších horolezectví příbuzných disciplín. Než kniha vyjde, můžete se podívat na její webové stránky.

Horolezecká abeceda - webové stránky ke knize
Horolezecká abeceda - webové stránky ke knize