Jak se hledala "Cimrmanova" hora

Autor: Michal Absolon <michal.absolon(zavináč)volny.cz>, Zdroj: Michal Absolon, Vydáno dne: 01. 08. 2007

Údolí Tekelju s onou horouOdhalené tajemství expedice Altaj Cimrman

Google Earth jsem měl v počítači docela dlouho, ale ani jsem ho neinstaloval, přestože řada kamarádů byla z něho nadšená "létáním" všude možně po světě. Nějak jsem neměl čas na takové kratochvíle. Pak přišel "výzkumný úkol" - díky Expedici Altaj Cimrman.

Na webu byla mnohokrát prezentována fotka hory, podle které mají na stránkách a prodávaných certifikátech také obrázek. Takže mustr byl k dispozici. Zveřejněná fotka měla název "pohled z jihu". Jestli to byla od Cimrmanů snaha o konspiraci, tak částečně úspěšná. Hledal jsem totiž na mapách horu udávané výšky, pod kterou by byl na jižní straně ledovec do levotočivé zatáčky. Vždy jsem to zkontroloval přes Google Earth, jestli to v 3D vypadá tak, jak má. Chvíli se nedařilo - to byl úspěch té "konspirace". Pak jsem se vykašlal na jméno a vydal se virtuálně do hor od Tjunguru, podél řeky Akkem, kde jsem předpokládal, že by hora měla být. "Zalétával" jsem do bočních údolí a najednou jsem to měl před očima! Stačilo jen "přistát" na valu morény a byl tu pohled prakticky ze stejného místa. Akorát ze severu.

Porovnání snímku zveřejněného expedicí Altaj Cimrman s vizualizací v Google Earth
Porovnání snímku zveřejněného expedicí Altaj Cimrman s vizualizací v Google Earth


Jen má hora na Google Earth trochu zdeformovaný vršek, ne tak výraznou skalní stěnu pod vrcholem - ona je ta pasáž totiž dost strmá, se svislými úseky, takže v leteckém pohledu (namodelovaném na výšky do 3D) je to jen ten tmavý proužek. No, ale poznat to šlo díky mnoha dalším znakům dobře a neváhal jsem ani chvíli. Pak jsem hodil do normálního google název doliny Tekelju (ovšem v azbuce) a našel hezké fotky, na kterých byla vidět krásně ta naše stará známá - neznámá :-)

Údolí Tekelju s onou horou
Údolí Tekelju s onou horou, foto: Charlamov Igor, http://www.fotokritik.ru/photo/251611/?member


Tekelju bažy z větší dálky
Tekelju bažy z větší dálky, foto: Charlamov Igor, http://www.fotokritik.ru/photo/251611/?member


Tohle všechno je ukázka, jak je naivní počínat si tajnůstkářky v dnešním světě internetu. Zrovna tak, jako se divit, že se někde jinde na Zeměkouli hnedle ví něco, co se jinde zveřejní...

Michal Absolon

Tekelju v Google Earth
Tekelju v Google Earth


Skupina Tekelju Bažy
Skupina Tekelju Bažy