Adam Ondra vyrazil do hor

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 07. 08. 2007

Adam Ondra ve 4. délce cesty SilbergeierSilbergeier PP za den!

Adam Ondra se vydal se do švýcarského Rätikonu, známé arény špičkových vícedélkových skalních cest. Po tomto horském výletu ještě přidal do své sbírky další cestu obtížnosti 9a, Chabotovu Abysse.

Průvodcem mu, kromě rodiny, byl další náš vynikající lezec, Ondra Beneš. Adam se nejprve rozlézal na projektu Hariho Bergera Antihydral (8b), kde je to v klíčové druhé délce celé nepevné a pořád se něco drolí pod rukama, takže se přelez této délky nepodařil. Ostatní délky vylezl stylem OS. Dále už nové varianty a možnosti nevymýšlel a šetřil síly na další cesty. Antihydral je starý projekt Rochuse Mathise, nalevo od Silbergeiera a dosud ho RP přelezl jen Hari Berger.Adam Ondra, Silbergeier, 3. délka
Adam Ondra, Silbergeier, 3. délka, foto: Eva Ondrová


Další Adamovou zastávkou byla pověstná cesta Silbergeier od Beata Kammerlandera z roku 1993, kterou Beat přelezl RP v roce 1994. Silbergeier je součástí tzv. Alpské trilogie, trojice v jednu dobu nejtěžších cest v Alpách. Další do trojky jsou Císařovy nové šaty na Fleischbankpfelier ve Wilder Kaiseru a End of Silence v Berchtesgadenských Alpách. Silbergeier má 6 délek, dosud jej RP vylezlo před Adamem 8 lezců ze světové alpské špičky: Beat Kammerlander, Peter Schaffler, Stefan Glowacz, Pietro dal Pra, Andreas Jörg, Iker Poe, Hari Berger a Ondřej Beneš. Hari Berger nacvičoval cestu asi 10 dní, Ondra Beneš asi týden. Adam Ondra ji přelezl 27.7. celkově za 8 hodin, kdy vlastně spojil nácvik s přelezením. Je to poprvé, kdy byl Silbergeier přelezen za jeden den. Průběh jednotlivých délek: Adamovým spolulezcem byl i zde Ondra Beneš, který detailní znalostí cesty jistě Adamovi pomohl k rekordně rychlému přelezení.

Adam Ondra v cestě Silbergeier
Adam Ondra v cestě Silbergeier, foto: Eva Ondrová


Adam Ondra v cestě Silbergeier
Adam Ondra v cestě Silbergeier, foto: Eva Ondrová


Po jednom dni odpočinku se Adam doprovázen otcem Miroslavem Ondrou pustil do prvního RP přelezení cesty "Zub za zub" z roku 2004. Autoři T. Sobotka, L. Mázl, O. Beneš a M.Rosecký ji tehdy vylezli AF, oklasifikovali 9+ UIAA a dostali za prvovýstup čestné uznání Českého horolezeckého svazu. Průběh jednotlivých délek: Při pohledu na tyhle úctyhodné výkony nelze než smeknout a uznat, že na první výlet do hor to není vůbec špatné. Adam se zajímal i o vůbec nejtěžší cestu v oblasti, dosud volně nevylezený projekt Wo-Gü s obtížností na vícedélkovou horskou cestu takřka kosmickou (8c+?), ale letos na ni již nemá čas, musí do školy.