Festival horolezeckých filmů

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: redakce, Vydáno dne: 02. 09. 2007

Festivalové kinoV Teplicích nad Metují

Výsledky festivalu, fotogalerie. Aktualizace: Zpravodaje ke stažení.

Festivalové zpravodaje v PDF jsou ke stažení zde

Hlavní cena: Asiemut

Režie: Olivier Higgins a Mélanie Carrier
Za vysoce profesionální filmové ztvárnění cyklistické expedice napříč Asií. Dva tvůrci a současně aktéři příběhu s minimálními prostředky natočili po všech stránkách obdivuhodné a přesvědčivé svědectví.

Nejlepší horolezecký film: Zimą na Shishę (Zima na Šiše)

Režie: Darius Zaluski
Za dramaturgicky čisté a filmově kvalitní zpracování příběhu špičkového zimního himalájského výstupu na osmitisícovku Šiša Pangma.

Nejlepší dokument: Mountains without Barriers (Hory bez hranic)

Režie: Michael Brown
Za brilantní dokument s humanistickým podtextem přibližující význam nových technologií pro vrácení plnohodnotného života postiženým lidem. Film ukazuje, že rozhodujícím faktorem ale zůstává odhodlání člověka.

Zvláštní cena poroty

  1. De un Hilo (V ohrožení) Režie: Juan Carlos Romera Za nápaditý scénář s překvapivým koncem.
  2. Jak to vlastně tenkrát bylo Režie: Pavel Rýva, Karel Macas Za vtipně natočený hraný dokument.
Cena města Teplic: Facing Obsession Cena diváků: Uli Biaho - o prvovýstupech Dodo Kopolda a Gabo Čmárika v Karakramu. Další pořadí v ceně diváků:
Jak to vlastně tenkrát bylo
Tepuy
Sali waza
Na hrane
Asiemut


Jak vidno, jako obvykle se diváci a porota tak úplně neshodli. Asiemut je sice zajímavý, ale abychom u něj neztratili koncentraci, musel by být tak polovičně dlouhý. Přílišná délka byla nemocí téměř všech filmů, s výjimkou "Jak to vlastně tenkrát bylo" a "De Un Hilo" s filosofickým podtextem. Zajímavé je, že oceněný film "Zima na Šiše" byl podle diváků dokonce poslední.

Zde je fotogalerie z festivalu
Jenny Lavarda
Jenny Lavarda, foto: Petr Jandík


Jenny Lavarda

je sympatické blonďaté děvče, do kterého byste na první pohled rozhodně neřekli, že je profesionální horolezkyní, mistryní světa v ledolezení, úspěšně závodí na překližce a že má za sebou i horskou cestu Larcher – Vigiani na Marmoladě. Jak řekla na své přednášce, trénuje 7 hodin denně. A že u nás na písku se jí líbilo, lezla na zkoušku raději na druhém konci lana, ale že si zkusila i spáru. Jen před výkony slacklajnistů zůstala v úžasu stát a na otázku, jestli si to nechce zkusit, řekla rozhodné NE!
Jirka Kratochvíl
Jirka Kratochvíl, foto: Petr Jandík


Co na to Jirka Kratochvíl?

Potkali jsme Jirku Kratochvíla, autora známých filmů Mons Olympus a Sen.

Co teď točíš?
Mám nový film, ale dodělal jsem ho až včera, takže tenhle festival už nestihnu.

O čem to je?
O dvou holkách, které dělají prvovýstupy, jako na písku, odspodu, ale je to na vápně. V Chorvatsku, v oblasti, kde jsou všude kolem miny.

A jak se ti líbí filmy na fesťáku?
Ten z Karakoramu, o Uli Biaho. A ten o tom, jak lezou postižení, to je na hlavní cenu. Viděl jsem i Sali Waza. Ten loňský z Jordánska mi přišel lepší, ale na cenu diváků to může být.

Tomáš Sobotka
Tomáš Sobotka, foto: Petr Jandík


Rozhovor s Tomášem Sobotkou

. Ahoj, Už jsi viděl jak Ježour sestříhal váš film Sali Vaza?
Jo, včera jsem byl v kině. Chtěli jsme, aby to viděli kámoši, ale ve čtvrtek a pátek večer to nejsou zas tak dobrý časy. Al jsem s tim spokojenej. Ježour je dobrej střihač.

To jo. Docela jsem byl zvědavej jak se s tím vypořádá, vybrat ze šesti hodin materiálu na dvacetiminutovej film.
Někdo řikal, že tam některý věci jsou špatný a že ta kamera není tak úplně super.

Jak je tam sekvence s tím Harim Bergerem, jak se říká, že dva měsíce po návratu z expedice tragicky zahynul. A pak je tam záběr na ten jeho base jump. Divák pak čeká, že to bylo při tom skoku, ale on pak v pohodě přistane. To jste takhle udělali schválně?
To ne, my jsme chtěli ukázat, že to byl fakt husťák, jakej to byl týpek a jaký dělal věci a ono ho to pak někde zavalí.

A jak myslíš, že ten film dopadne?
Myslím, že dobře nedopadne. Je to amatérskej film, pro kámoše.

My to zase tak zle nevidíme. Ale ještě otázku: Zdálo se nám, že tam je míň těch vtípků, než bylo ve vašem filmu z Jordánska.
To jako že to s Harim je smutný, že se vám nechtělo do vtipů?

Welcome to Jordan byla sranda, že tam byl Mlha S náma. Když jsou pohromadě tři češti tak je sranda. S těma Rakušákama byla taky sranda, ale ne zas tak velká.

Taky asi na Ježoura působila ta událost s Harim. Já jsem si s ním psal a skoro se mu do filmu ani nechtělo.
No víš, to bylo celou dobu jasný, že to bude film pro Hariho.

Tak díky za rozhovor a ať ten film dobře dopadne.

-pj-


Proběhlo první kolo soutěžních filmů. Pěkný je film Sali Waza Ondry Beneše a Toma Sobotky. I když to není taková bomba, jako byl jejich film z Jordánska, byl v bloku filmů nejlepší.
Horyinfo bude u toho a bude vás průběžně informovat o dění na festivalu. Detailní programy projekcí v kině, ve škole a ostatních doprovodných akcí si můžete stáhnout v sekci programů. Já jsem velmi zvědavý na film Sali Waza, který natočili na Madagaskaru Tomáš Sobotka a Ondra Beneš a co z celkem kvalitního natočeného materiálu sestřihal talentovaný střihač Ježour. Mezi filmy bude historická groteska o prvovýstupu na Jeptišku Jak to vlastně tenkrát bylo, na kterou jsme již přinesli recenzi. Zajímavé by mohly být slovenské filmy Tepuy a Uli Biaho a z přednášek bych si asi nenechal ujít besedu s Italkou Jenny Lavarda, v sobotu bude mít promítání Pavel Bém. I když nepatří mezi špičkové horolezce, vyprávět o výstupu dovede pěkně a nadšeně. Na hřišti bude Mára Holeček promítat svoji show z Garhwalu (Meru central). V neděli stojí za to přednáška Pavla Minaříka o jeho sólovýstupu na Lhoce.

Další podrobnější informace budeme přinášet průběžně.