Highline na Dent du Géant

Autor: Petr Kodytek <kodytek.petr(zavináč)seznam.cz>, Zdroj: Petr Kodytek, Vydáno dne: 12. 10. 2007

HighlineĎábelský přechod mezi vrcholy

Ve středu 29. srpna 2007 Jörg Helfrich a Tillmann Müller (Německo) spustili svůj projekt roku: osmnáctimetrovou Highline nataženou mezi vrcholy Dent du Géant v masivu Mont Blanku. Tedy ve výšce přes 4000 metrů!!

Výstup byl náročný. Normálka na Dent du Géant je řazena mezi deset nejtěžších noirmálních cest na Alpské čtyřtisícovky. Mačky, cepíny a ostatní lezecký materiál byly nutností. Po dvoudenní aklimatizaci se oba pokusili o první výstup na vrchol. Sebou nesli kompletní výstroj k natažení lajny – celkem 12kg. Na vrcholu čekala oba alpinisty ohromující scenérie. Na sever se otevřel pohled do 1000 metrové hloubky. Na jih je to „pouze“ 180 metrů. Pointe Sella (4009 m) nabízí místo tak akorát pro dva lidi.

Výstup
Výstup, foto: www.slackline-tools.de


Dobře sehranému týmu, který získal zkušenosti při instalaci jiných čtrnácti Highlines, zabralo natažení lajny asi 2 hodiny. Nicméně jenom know-how a zkušenosti pro pokus nestačí. Počasí ten den bylo proti. “Prostě nebyla šance na lajnu vlézt”, vysvětluje Tillman Müller.

Natažení lajny
Natažení lajny, foto: www.slackline-tools.de


O den později, 2. září, se vítr uklidnil. Jörg Helfrich jako první položil nohy na lajnu – samozřejmě bosý – za zády Mont Blanc (4809m), před sebou Pointe Graham (4013m). Na první pokus přešel dvě třetiny. Na druhý pokus se přechod podařil – vzdálenost, která je se svými osmnácti metry delší než známá „Spireline“ v Yosemitech.

Jörg na lajně
Jörg na lajně, foto: www.slackline-tools.de


Tillmann Müller byl úspěšný také na druhý pokus. Následně přešel zpět na Pointe Sella. K druhému přechodu Müller řekl: „Bylo to mnohem těžší než přechod na Pointe Graham. Není tam žádný bod, na který se můžete zaměřit očima – pouze Mont Blank v dálce. Navíc se musíte znovu motivovat a soustředit. Je to ohromující. Je to jako kráčet vesmírem. Nikdo nešel před Vámi. Je to výjmečný pocit.“

Tillmann na lajně
Tillmann na lajně, foto: www.slackline-tools.de


Helfrich nemohl vymyslet exponovanější trasu a je přesvědčen, že Dent du Géant-line je „nejvyšší Highline v Evropě“, která byla kdy udělána. „Příště musíme do Himálají“, dělá si legraci Tillmann. Příště bude jistě brzy.

Tillmann Müller a Jörg Helfrich začali chodit na popruhu před třemi roky. V dubnu 2007 založili, společně s Fabienem Müllerem, Slackline-Tools (www.slackline-tools.de). Jejich cílem je rozšířít slacklining v Něměcku a předat trochu nadšení každému kdo projeví zájem o tento nový sport.

Více fotek najdete na zde.