Prachovské skály

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 05. 11. 2007

Obálka průvodceNový průvodce

Po devíti letech vyšel nový horolezecký průvodce Prachovských skal, jehož autoři jsou tentokrát Zdeňkové Petráň a Koťátko.

Obálka průvodce
Obálka průvodce


U příležitosti oslav 100 let Lezeckého kroužku Prachov se událo hodně věcí a jednou z nich byl křest nového horolezeckého průvodce. Zdeněk Petráň v úvodu píše, jak se úkol ukázal být složitější, než se původně zdálo. Bylo nutno vystoupit na desítky věží a opsat údaje z vrcholových knížek a kontaktovat řadu prvovýstupců. Práce se ale vyplatila a výsledek stojí za to.

Nákresy a popisy cest
Nákresy a popisy cest


Knížka tradičního formátu A5 s Mnichem na přední a Prachovskou jehlou a Čapkou na zadní straně obálky má 330 stran. Základem jsou precizní půdorysy věží od Pavla Dlaboly, Jiřího Hybkyše a Pavla Šeplavého, střízlivá a funkční sazba Markéty Hovorkové je doplněna pěkně vybranými fotografiemi z nových i historickým prvovýstupů doplněných trefnými titulky, které z knihy dělají víc než jenom průvodce. Nadstandardní je také téměř třicetistránkový historický úvod s řadou cenných fotek a barevná podrobná mapa Prachovských skal.

Při prodejní ceně 295 Kč (v Kiwi u Schnáblů) je cena za stránku 0,88 Kč, takže za málo peněz hodně muziky. Uzávěrka dat byla 4. 8. 2007, takže na vysázení, korektury a tisk bylo o něco víc, než měsíc a to je taky celkem dobrý výkon. Nový průvodce obsahuje 352 věží, oproti předchozímu vydání to je o 113 věží více.

Fotky jsou v průvodci vyšperkovány vtipnými komentáři.
Fotky jsou v průvodci vyšperkovány vtipnými komentáři.
"... "Střihoun" Vláďa Střihavka vrtá kruh při prvovýstupu cesty "Lachtanův tlumič pádů". Odborným pohledem zřejmě právě zjišťuje, že sklon díry pro kruh by měl být přece jen trochu větší..."


V průvodci nenajdete u pěkných cest hvězdičky, jak tomu bývávalo u předchozích vydání. Hvězdičkování bylo po diskuzi všech odstraněno, protože podle velkého počtu hlasů by se tak náhodnými návštěvníky "hoblovaly" vybrané cesty a už takhhle olezené a zničené by se devastovaly neúměrným náporem dál. Nedoporučili to navíc ze stejného důvodu ani ochranáři. U nejištěných, nebo špatně jištěných cest je místo dříve používaného slova nejištěno hned za klasifikací vykřičník, což sice není ve vysvětlivkách, ale asi to každý pochopí.

Porovnání užitkového koeficientu:
Průvodce Dubských skal - cena za 1 stranu 0,71 Kč. (pevná vazba, barevná příloha)
Průvodce Tisá, Rájec, Sněžník - 0,85 Kč za stránku (barevná příloha a obálka, lepená vazba - paperback)
Průvodce Prachovské skály - 0,88 Kč za stránku (lepená vazba - paperback, barevná obálka, vnitřek černobílý, barevná mapa)
Vltavská žula (Obst, černobílé, na kopírce, vazba plastovým hřebenem) 1,35 Kč/str.
Celobarevný Best of extrem (Panico, Rakousko,celobarevné) 1,88 Kč za stránku,

Průvodce prodává knihkupectví Kiwi, Jungmannova ulice, Praha 1 (i v e-shopu) za 295 Kč, dostane se i v Hudysportech.

Nejstarší a nejnovější
Nejstarší a nejnovější, foto: Petr Jandík