Mistrovství České republiky 2007

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 06. 12. 2007

Tomáš MrázekObtížnost a rychlost na Smíchově

O víkendu 1. - 2. prosince 2007 probíhaly v lezeckém centru SmíchOFF paralelně závody v lezení na rychlost a obtížnost. Aktualizace: Výsledky.

Po sobotních kvalifikacích probíhaly v neděli finálové závody. Obtížnost žen vyhrála Nelly Kudrová před Silvou Rajfovou a Luckou Hrozovou. Všechny tři se rozřadily na stejném chytu. Nelly ho udržela a sáhla na další, Silva chyt podržela oběma rukama a Lucka ho držela jednou rukou a když se chystala vzít další, ujela jí noha.

Diváci
Diváci, foto: Petr Jandík


Po krátké pauze probíhaly finálové závody na rychlost, kdy na cestách obtížnosti zhruba 7+ závodily dvojice vždy tak, že si závodníci pak cesty vyměnili a postupoval ten, jehož součet časů byl nižší. Ve startovním poli můžů se objevili i lezci známí spíše z boulderingu nebo obtížnosti, jako Martin Stráník nebo Jirous Přibil. Průběh závodu zrdžel technický incident, kdy Martin Stráník při běhu vzhůru ulomil chyt a trať se musela upravit.

Vítěz rychlosti, Libor Hroza mladší
Vítěz rychlosti, Libor Hroza mladší, foto: Petr Jandík


Libor Hroza mladší, který jako jediný je schopen v Evropě prolomit hegemonii Rusů, neměl se soupeři příliš mnoho práce a jasně zvítězil.

Lucka Hrozová vpravo lehce zaostává
Lucka Hrozová vpravo lehce zaostává, foto: Petr Jandík


Mezi děvčaty byl závod na rychlost podstatně dramatičtější. Nakonec vyhrála Lucka Hrozová, která těsně porazila Elišku Karešovou.

Prohlížení finálové cesty. Zleva Šifra, Petečel, Stráník, Resch, Hlaváček
Prohlížení finálové cesty. Zleva Šifra, Petečel, Stráník, Resch, Hlaváček, foto: Petr Jandík


Mrázek a Resch: Já bych ho bral takhle...
Mrázek a Resch: Já bych ho bral takhle..., foto: Petr Jandík


Ve finále mužů na obtížnost se představilo osm závodníků. Ve značně převislém profilu začal P. Havrda. Dolezl na strukturu a po traverzu doleva dal babu dalšímu chytu. Aleš Rozsypal se dostal jen o něco málo dál. Martin Šifra se trochu "zamknul" o kousek výš na hraně. Petr Resch poponesl laťku o značný kus dál, přes nepříjemný koutek až k volantu vlevo na hraně. Tam dolezl i Jarda Petečel, podržel volant jednou rukou a dal babu následujícímu chytu. Kuba Hlaváček jako obvykle cvakl první expresku ze země a jal se soukat stěnou. Měl trošku potíže se na některých místech srovnat a expresku před volantem necvakl. Staticky dosáhl další chyt a tečoval chyt ve stropě struktury. Ten se mu ale nepočítal, protože z něj už by nebylo možné cvaknout expresku, kterou vynechal.

Kuba Hlaváček
Kuba Hlaváček, foto: Petr Jandík


Také Martin Stráník, jehož výkon jistě poznamenala únava z finále v rychlosti, dolezl k volantu, ale chyt, který předtím Kuba staticky držel, jen tečoval a skončil třetí.

Martin Stráník
Martin Stráník, foto: Petr Jandík


Poslední přišel mistr, tedy mistr světa a předvedl svůj koncert. Celkem bez velkých potíží natraverzoval do volantu, překonal výšku dosaženou ostatními.

Tomáš Mrázek
Tomáš Mrázek, foto: Petr Jandík


V širokém rozporu mezi strukturou a koutem vytřepával, ladil, a přemýšlel, co dál. Vtipné řešení byl jakýsi sokolík mezi koutem vpravo a chytem nad hlavou a Mráza stál na struktuře za jásotu publika. Pár dalších kroků po malých chytech a tečuje závěrečný chyt.

Fikaný sokolík
Fikaný sokolík, foto: Petr Jandík


Dokonáno jest. Zbývá převzít diplomy a ceny, pohár a šampus pro vítěze. Protože je Mráza vítěz, jak se patří, pěkně šampus natlakoval a zkropil nejen prostor před stupni vítězů, ale i dostalo se i na fotografy a ředitele závodu.

Mráza kropí
Mráza kropí, foto: Petr Jandík


Nakonec se sluší říci, že Český pohár vyhrál Martin Stráník a Soňa Hnízdilová.

Vítězky Českého poháru Karešová, Hnízdilová a Ondrová
Vítězky Českého poháru Karešová, Hnízdilová a Ondrová, foto: P. Jandík


Celkové výsledky:
Výsledky Českého poháru 2007 muži
Výsledky Českého poháru 2007 ženy
Výsledky MČR obtížnost muži
Výsledky MČR obtížnost ženy
Výsledky MČR rychlost muži
Výsledky MČR rychlost ženy