NOC TULENÍCH PÁSŮ ALPINE PRO 2008

Autor: Štěpán Pleskač <stepan.pleskac(zavináč)seznam.cz>, Zdroj: Štěpán Pleskač, Vydáno dne: 07. 01. 2008

Výstup na Černou HoruJanské Lázně - 6. ročník

Nejprestižnější závod skialpinistů v České republice NOC TULENÍCH PÁSŮ ALPINE PRO 2008 odstartoval v sobotu 5. ledna v pět hodin odpoledne na náměstí v Janských Lázních.

Na dvou tratích se představilo celkem 167 účastníků. Na stupních vítězů dominovali závodníci z pořádajícího Alpinistického klubu lyžařů východních Krkonoš - AKLVK  ALPINE PRO SKI TRAB teamu. Cestu do Janských Lázní a start v závodě absolvoval i generální sekretář mezinárodní skialpinistické federace ISMC Joseph Castellet.

Náměstí v Janských Lázních
Náměstí v Janských Lázních, foto: Štěpán Pleskač


Přesně v 17,00 hodin starosta Janských Lázní Václav Němec poslal na delší trať 64 startujících v hlavních kategoriích. Tou dobou už pokryla hřebeny Krkonoš tma. Závodníky čekal úvodní běh s lyžemi v rukou ke spodní stanici lanovky na Černou horu. Po nasazení lyží se stoupacími pásy, dříve známými pod názvem „tulení pásy“, pokračoval výstup v trase lanovky na vrchol Černé hory a sjezd do Pece pod Sněžkou, zdolání černé sjezdovky Hnědý vrch na mačkách a po sjezdu zpátky do Pece další náročný výstup oklikou přes Smrk na vrchol sjezdovky Javor. Nejnáročnější částí trasy byl sjezd v neupraveném terénu k Červenokostelecké boudě v Javořím dole a závěrečný výstup zpět na Černou horu.

Roman Kuczynski běží k lanovce
Roman Kuczynski běží k lanovce, foto: Štěpán Pleskač


Následoval poslední sjezd zpátky do Janských Lázní, a pak už závodníky čekal pouze noční seběh zpátky na náměstí v Janských Lázních. Délka trasy závodu byla 20 kilometrů a během čtyř výstupů závodníci zdolali celkové převýšení 1800 m. Kratší trasa určená pro juniory, kadety a OPEN kategorie a závodníky kategorie telemark startovala o čtvrt hodiny později. Nezahrnovala výstup na mačkách na Hnědý vrch, ani výstup osvětlenou sjezdovkou Javor v Peci pod Sněžkou. Parametry kratší trati byly 14 kilometrů s převýšením 1100 metrů.

Dita Formánková na trase
Dita Formánková na trase, foto: Štěpán Pleskač


I přes velmi nepříjemný pád na zledovatělém a neupraveném povrchu sjezdovky Smrk zvítězil v hlavní kategorii mužů domácí Miroslav Duch, jehož tvář v cíli nesla stopy zaschlé a zmrzlé krve. Během šesti ročníků závodu chyběl pouze jednou na stupních vítězů, na svém kontě má už tři prvenství a dvě třetí místa. Mezi ženami si nejlépe vedla Dita Formánková a potvrdila tak nadvládu domácích oranžových barev. V kategorii veteránů si nejlépe počínal Roman Kuczinsky, v juniorských kategoriích Radek Groh a Michaela Izakovičová a mezi kadety Jan Stohr a Petra Volfová.

Mirek Duch v cíli
Mirek Duch v cíli, foto: Štěpán Pleskač


Noc tuleních pásů je tradičně největším skialpinistickým svátkem v České republice. Na trať v letošním ročníku vyběhlo 167 závodníků z Česka, Polska, Slovenska, i zástupce ze Španělska. Závod v Janských Lázních je zároveň jediným nočním závodem v Čechách. Délka, převýšení a noční trasa činí závod atraktivní, zároveň ale velmi obtížný. Závod si do Janských Lázní přijeli vyzkoušet i současní nebo bývalí reprezentanti v jiných sportovních odvětvích, jako běžci na lyžích Blanka Paulů a Michal Galandák, nebo stříbrná medailistka z Mistrovství světa v běhu do vrchu 2007 Pavla Havlová. Jako velice podařenou akci závod Noc tuleních pásů ALPINE PRO 2008 hodnotil generální sekretář mezinárodní komise závodního skialpinismu ISMC Josep Castellet ze Španělska. Jako aktivní závodník si vyzkoušel krkonošský závod, v cíli byl spokojený a nevyloučil ani možnost zahrnout některý z dalších ročníků závodu Noc tuleních pásů do soutěží Evropského nebo Světového poháru.

Vyhlášení vítězů
Vyhlášení vítězů, foto: Štěpán Pleskač


Štěpán Pleskač

stepan.pleskac@seznam.cz

AKLVK ALPINE PRO SKI TRAB team

www.ski-mountaineering.cz
aklvk@volny.czRadek Groh běží do cíle
Radek Groh běží do cíle, foto: Štěpán Pleskač


VÝSLEDKY:

Muži
1. Miroslav Duch AKLVK ALPINE PRO SKI TRAB team 2:13:07
2. Jan Jirák HS Jizerské hory 2:23:48
3. Miloslav Rousek AKLVK ALPINE PRO SKI TRAB team 2:28:15

Muži veteráni
1. Roman Kuczynski TJ Skialp Třinec 2:21:01

Ženy
1. Dita Formánková AKLVK ALPINE PRO SKI TRAB team 3:07:30

Junioři
1. Radoslav Groh AKLVK ALPINE PRO SKI TRAB team 1:27:37

Juniorky
1. Michaela Izakovičová Slovensko 2:17:30

Kadeti
1. Jan Stohr JPJ Jablonec nad Nisou 1:38:13

Kadetky
1. Petra Volfová AKLVK ALPINE PRO SKI TRAB team 2:09:56

Muži OPEN
1. Michal Veselý Outdoorteam UHK 1:49:26

Muži OPEN nad 35 let
1. František Stohr JPJ Jablonec nad Nisou 2:10:25

Ženy OPEN
1. Pavla Havlová 2:13:30

Muži – Telemark HUDY sport Jičín
1. Ondřej Votava 2:13:42

Ženy – Telemark HUDY sport Jičín
1. Mirka Zdvihalová 2:50:38

Videozáznam ze závodu: www.nasetelevize.cz/