Staří mistři křtili pískem

Autor: Jan Polák <japola (zavináč) atlas.cz>, Zdroj: Jan Polák, Vydáno dne: 17. 01. 2008

Horolezecká abeceda Křest knihy Horolezecká abeceda

Publikaci HOROLEZECKÁ ABECEDA za účasti téměř všech autorů pokřtila 15. ledna herečka Zuzana Kajnarová a horolezecké legendy Blažena Karasová a Václav Širl. Křest knihy proběhl v pražském Klubu cestovatelů Karavanseráj.

Horolezecká abeceda z pera desetičlenného autorského kolektivu vedeného Tomášem Frankem a Tomášem Kublákem je po sedmnácti letech první českou učebnicí horolezectví a zcela nepochybně nejrozsáhlejší monografií na toto téma, které u nás kdy vyšla. Autory jsou vesměs horolezečtí instruktoři Českého horolezeckého svazu (ČHS), pracovníci bezpečnostní komise ČHS a specialisté ve svých oborech, z nichž mnozí byli osobně přítomni na slavnostním křtu.

Tomáš Frank s dílkem svých předchůdců - Horolezeckou abecedou  Františka Kutty z roku 1945
Tomáš Frank s dílkem svých předchůdců - Horolezeckou abecedou Františka Kutty z roku 1945, foto: Jan Polák


První Mistryně sportu v horolezectví Blažena Karasová - Cvrková
První Mistryně sportu v horolezectví Blažena Karasová - Cvrková, foto: Jan Polák


Samotného křtu se ujali Blažena Karasová a Václav Širl spolu s herečkou Zuzanou Kajnarovou. Kromě obvyklých přání vyslovovaných při takových příležitostech Abecedě do budoucna popřáli: „Hlavně aby se hodně četla a ne, aby jí mělo hodně lidí jen v knihovničce….“, čímž v podstatě shrnuli hlavní přínos knihy pro horolezeckou a s horolezeckými aktivitami spojenou veřejnost.

Další kmotr knihy - mistr sportu Václav Širl
Další kmotr knihy - mistr sportu Václav Širl, foto: Jan Polák


Slavnostní křest knihy pískem z nejmenované české skalní oblasti
Slavnostní křest knihy pískem z nejmenované české skalní oblasti, foto: Jan Polák


Samotný křest knihy se tedy stal společenskou událostí především v odborných horolezeckých kruzích, o čemž svědčí i přítomnost mnoha hostů z řad bývalých i stávajících instruktorů, trenérů a reprezentantů, stejně tak jako přítomnost předsedkyně ČHS Aleny Čepelkové.

Tomáš Frank se sklopenou hlavou naslouchá připomínkám předsedkyně Českého horolezeckého svazu a mistryně sportu  Aleny Ottové - Čepelkové.
Tomáš Frank se sklopenou hlavou naslouchá připomínkám předsedkyně Českého horolezeckého svazu a mistryně sportu Aleny Ottové - Čepelkové., foto: Jan Polák


Tomáš Kublák podepisuje knihu autorovi meteorologické kapitoly Luboši Moravčíkovi
Tomáš Kublák podepisuje knihu autorovi meteorologické kapitoly Luboši Moravčíkovi, foto: Jan Polák


Podpisům se nevyhnul ani prezident České společnosti pro horskou medicínu Ivan Rotman
Podpisům se nevyhnul ani prezident České společnosti pro horskou medicínu Ivan Rotman, foto: Jan Polák


Křest knihy byl i vhodným místem na jednání o budoucích projektech.
Křest knihy byl i vhodným místem na jednání o budoucích projektech., foto: Jan Polák
Copak to asi domlouvá Radek Lienerth s šéfredaktorkou Outdooru Danou Jakoubkovou....
Na stránkách Horolezecké abecedy si můžete podrobněji přečíst autorech knihy a také více o obsahu knihy .Na závěr pár slov o významných hostech a autorech knihy:

Blažena Karasová - Cvrková (nar. 1922)
Mistryně sportu, přední československá horolezkyně padesátých let, absolvovala řadu významných výstupů a prvovýstupů zejména na Kavkaze, v Tatrách a Alpách. Dlouholetá trenérka českoskovenského reprezentačního družstva žen, zakladatelka mezinárodního sdružení RHM při UIAA.

Z hlediska horolezecké metodiky se stala významnou ilustrátorkou spolupracující na všech významných českých učebnicích horolezectví. Poprvé v r. 1944, kdy se podílela na příručce Horolezecká abeceda Františka Kutty, naposledy v r. 1990, v poslední souhrnné české učebnici: Vladimír Procházka: Horolezectví.

Václav Širl (nar. 1944)
Mistr sportu, přední československý horolezec sedmdesátých let. Působil mj. v norském pohoří Romsdale (zimní výstup stěnou Trollů), v Alpách na Kavkaze i Tatrách. Na českých pískovcích absolvoval více než tisíc výstupů a prvovýstupů. Dodnes je aktivním horolezcem.

Jako metodik a publicista úzce spolupracoval s předním slovenským teoretikem Ivanem Dieškou, podílel se na několika mimořádných a svojí koncepcí ojedinělých publikacích (I. Dieška: Horolezectvo-Encyklopédia; I. Dieška, V. Širl: Horolezectví zblízka). Působil rovněž v týmu Horolezecké abecedy, kterou lektoroval a připomínkoval.

Alena Ottová - Čepelková
Mistryně sportu. Nejúspěšnější československá horolezkyně první poloviny osmdesátých let, dlouholetá reprezentantka, později funkcionářka horolezeckého svazu. Působila mj. v Tatrách, Alpách, na Kavkaze, Pamíru i Himálaji; zúčastnila se např. úspěšné himalájské expedice na Dhaulagiri v r. 1984. V Pamíru zdolala několik sedmitisícových vrcholů, naposledy se zúčastnila expedice na osmitisícový vrchol v r. 2007. V minulosti rovněž dosáhla značných úspěchů na celorepublikové úrovni v judu, věnuje se dodnes aktivně řadě sportů.
V současnosti působí jako předsedkyně Českého horolezeckého svazu.

Tomáš Frank
Horolezec a speleoalpinista, člen Bezpečnostní komise Českého horolezeckého svazu, bývalý člen lektorského sboru Metodické komise ČHS a instruktor horolezectví I. třídy, člen výboru a speleotechnik Krasové sekce, autor řady článků a publikací o horolezectví, horolezecké metodice, bezpečnostní problematice při provozování lezeckých sportů

Tomáš Kublák
Horolezec a speleoalpinista, instruktor horolezectví, člen Bezpečnostní komise ČHS, editor a autor odborných textů na respektovaných stránkách s tematikou horolezecké metodiky – webové stránky HO SAKAL.

Upozorňujeme též na jiný článek o tomtéž na Paličově Sněhoblogu.