Raveltik Reflex

Autor: Jan Kulveit <jk(zavináč)lavinove.info>, Zdroj: Jan Kulveit, Vydáno dne: 22. 05. 2007

Recenze jistící pomůcky, která ještě před svým vznikem přestala být recenzí.



Začnu od konce - pokud máte Reflex, tak si určitě přečtěte Opravné upozornění (ke stažení na stránkách Raveltiku).

Recenze, která nakonec nebyla recenzí

Reflex mi na první pohled přišel jako zajímavý pokus o něco jako kopii známé jistící pomůcky Reverso od Petzla - měl by umět totéž a ještě být univerzální pro všechny průměry lan jen změnou umístění brzdících bloků. Narozdíl od Reversa, které pro tenčí lana existuje ve verzi Reversino. A jak je u českých alternativ zvykem, Reflex je levnější.
Reflex je docela novinka - na webu se nedalo najít mnoho informací a zkušeností z první ruky, spíš často se opakující se otázky. Tak jsem si řekl, že by bylo užitečné se Reflexu podívat na zoubky, vyzkoušet jej a napsat něco jako krátkou recenzi. Reflex jsem tedy koupil s úmyslem vzít jej do zimních Tater a vykoušet v náročnějších podmínkách.

Jako metodický šťoural jsem se ale rozhodl ještě předtím si funkci jistítka důkladně osahat a prozkoumat zcela "na sucho", doma v pokoji. Zaštandoval jsem na hrazdě mezi zárubněma dveří, navázal se a začal experimentovat - výsledky mě ovšem docela "překvapily". Místo začátku recenze jsem začal psát následující mail - Tomášovi F. z bezpečnostní komise



Adresát byl zvolený velmi dobře - po návratu z Tater Reflex spolu s předvedením problému putoval do rukou obou Tomášů z Bezpečnostní komise, Tomáš K. pak problémy nejen ověřil, ale přesněji zjistil, co se za jakých podmínek děje. Celkovým výsledkem následujícího dění je pak nakonec právě ono varování. Pokud to z něj není úplně jasné, zdůraznil bych: Reflex se nemá používat v samoblokujícím režimu .

Raveltik Reflex
Raveltik Reflex, foto: Raveltik

Zbylé postřehy

Než jsem Reflex předal BK, přece jen jsem ještě nejaké další dojmy načerpal.



Unikátní vlasností Reflexu je přizpůsobení pro různé průměry lan nastavením "červených bloků" do jedné ze dvou poloh. Z výsledku jsem trochu rozpačitý - středem bloků vede vlastně osička, kolem které by se bloky mohly otáčet. Nahrazení třecího bloku na jedné straně pomůcky něčím jako kladka by zjevně brzdícímu efektu nepomohlo, a výrobce upozorňuje, že bloky se otáčet nesmí, upozorněním tučně a se třemi vykřičníky. Po utažení šroubem bloky drží bloky třením o stěny pomůcky. Ale - jak se dostatečné utažení pozná? Prakticky jsem utahoval a povoloval různou kombinací klíčů, kleští a nože, a rozhodně je možné šrouby utáhnout tak, že se bloky už neprotáčí při sevření rukou, ale docela snadno dají protočit kleštěmi. Jak by se protáčely poloutažené bloky při zachycení pádu? Nevím, pro odpověď by bylo třeba změřit brzdící sílu při různém utažení. Osobně se mi ale moc nezamlouvá že se pomůcka nedá snadno zkontrolovat a pouhým pohledem a hmatem poznat, jestli je dle návodu v pořádku.
Komentář zaslouží také kvalita návodu a obsažených ilustrací. Co tím myslím asi nejlépe objasní ukázka: Vysvětlení k funkci Jištění druholezce se samosvorným efektem

Takže vše má vysvětlit obrázek, pouze slovo obvykle působí tak, jako by si výrobce umyl ruce nad neobvyklými případy, kdy lano nutné držet bylo.



Je to jasné? Kvizové otázky - prochází volná karabina okem Reflexu? Je možné jistit zároveň dva druholezce z nichž každý je na jednoduchém laně? Co znamená odkaz k obrázku 4 v upozornění? Nebo jiná ukázka - co znamená:



Závěr?

Bohužel - Reflex se moc nepovedl. Místo jistítka schopného nahradit Reverso i Reversino (jde to, umí to např. ATC Guide) je funkčně výsledkem něco jako kyblík s dvěma možnostmi nastavení brzdné síly.