Šachmat na Teng Kang Poche

Autor: Ueli Steck <(at)>, Zdroj: Ueli Steck, redakce, Vydáno dne: 05. 05. 2008

Teng Kang Poche, 6500m cesta "Checkmate"Mixoborci řádili v Himálaji

Došla nám zpráva o velmi obtížném mixovém prvovýstupu, který ve skvělém stylu vytvořili Švýcaři Ueli Steck a Simon Anthamatten po jednom neúspěšném pokusu na této himálajské šestitisícovce.Vrchol Teng Kang Poche se nachází v údolí Khumbu v Nepálu. Je vysoký 6500 m a stal se aklimatizačním cílem obou Švýcarů. Zatímco obvykle bývá jako aklimatizační výstup zvolen snadno přístupný kopec, na který se vyšlape a jde zase dolů, Steck a Anthamatten zvolili jiný přístup. Ve dvoukilometrové severní stěně si vyhlédli imponující linii mixového skalně ledového terénu, vedoucí její pravou částí.

Teng Kang Poche, 6500m cesta "Checkmate"
Teng Kang Poche, 6500m cesta "Checkmate", foto: Ueli Steck


První pokus začali 10 dubna 2008. Když po úspěšném postupu s jedním bivakem dosáhli výšky 6000 metrů, museli kvůli silnému sněžení absolvovat návrat dobrodružnou sérií slanění. Na druhý pokus vyrazili za deset dní, 21 dubna. Stejně jako při prvním pokusu lezli alpským stylem bez fixních lan a vynášek materiálu, dokonce si nebrali ani nýty. Po nástupu sněhovým hřebínkem a překonání velmi strmé skalní pasáže bivakovali na ledovém poli ve spodní třetině stěny. Druhý den je čekalo opět těžké mixové lezení kolmou částí stěny, ve které dosahovala obtížnost M7+. Nad touto pasáží založili již v poněkud lehčím terénu druhý bivak. Třetí den večer dosáhli Steck s Anthamattenem vrchol stěny, kde bivakovali potřetí na hřebeni ostrém jako břitva. Na vrchol ve výšce 6500 m vyrazili ráno ve čtvrt na osm a po celodenním slaňování se vrátili do základního tábora, kde oslavili skvělý výstup dobře vychlazeným pivem.

Fakta o výstupu:
Teng Kang Poche, severní stěna, údolí Khumbu, Nepál
Vrchol 6500m, výška stěny 2000m
Prvovýstup severní stěnou - lezci Ueli Steck, (31) a Simon Anthamatten, (24), oba Švýcaři
Název cesty: „Checkmate“ Obtížnost: VI / 85°, led M7+ / 6A0

Bližší informace www.uelisteck.ch, obrazovou galerii najdete zde

Ueli Steck
Ueli Steck


Ueli Steck je známý svými sólovými rychlovýstupy, například severní stěnu Eigeru vyběhl v rekordním čase 2 hodiny 47 minut. Simon Anthamatten má za sebou mnohé extrémní mixové a drytooligovými výstupy a letos se stal vítězem závodu SP v drytoolingu v Saas Fee i celkovým vítězem rankingu světového poháru v ledolezení.