SAMBAR STEEL 2008

Autor: Pavel Doležal <pavel(zavináč)sambarsport.cz>, Zdroj: Pavel Doležal, Vydáno dne: 28. 05. 2008

Sambarsteel 2008Závod v technickém, lezení a záchranných disciplínách

O víkendu, 24. a 25. května 2008 proběhl v Kladně druhý ročník závodů v technickém lezení Sambarsteel 08. Na programu prvního dne akce byl především závod jednotlivců, který se skládal z překonání lanové dráhy s nejrůznějšími typy přepínek, šplhání či slaňování v horizontální i vertikální rovině - to vše za pomoci jistících a slaňovacích prostředků a ve výstupu po laně o délce 33m pomocí ručního a prsního blokantu. Přičemž byli závodníci limitováni hranicí 30 minut na první uvedenou disciplínu.

Limit představoval poměrně „tlustou“ dělící čáru mezi opravdovými profíky svého oboru, kteří si dokázali poradit z dráhou za bezmála poloviční dobu a mezi ostatními lezci, jimž časový limit nepostačil ani k překonání poloviny určené trasy. Nejlepším výkonem postoupil do finále David Winkler z týmu Hasiči Rescue celkovým časem 19:44,60. Ve finále se utkali čtyři soutěžící na zkrácené závodní dráze, kterou nakonec po všech peripetiích pokořil nejrychleji Roman Hóta z týmu Potápěči Kladno s časem 12:47,70.

Sambarsteel 2008
Sambarsteel 2008, foto: Sambarsport


Velkou výzvu dále představovaly také otevřené závody ve výstupu na laně o délce 33 a 80m za pomoci již zmíněných jistících pomůcek. Dohromady se v této soutěži utkalo 9 závodníků na délce 33m a 6 borců na délce 80m (jen pro představu jde o výšku zhruba 2 jedenácti patrových panelových domů). Závod na 33m byl zajímavý hlavně účastí českého „rekordmana“ v překonání této délky, jehož nejlepší čas byl do nynější doby 41,46. Závodník Michal Fejgl však zvládl potrénovat a na Sambarsteelu vytvořil nový nejlepší čas 38,5. Gratulujeme! Délka 80m znamenala velkou vytrvalostní zátěž a nutnost správného rozložení sil, s níž si nejlépe poradil závodník Roman Dušánek z týmu Hasiči Cheb, jehož skvělý čas činil 6:25,0!

Sambarsteel 2008
Sambarsteel 2008, foto: Sambarsport


Aby se však jen nezávodilo a nelámaly se rekordy, připraven byl též program pro veřejnost. Každý příchozí, malý či velký, si mohl vyzkoušet lezení na boulder stěně, přechod slack line či technické lezení na tréninkových drahách. Kdo neměl chuť se aktivně hýbat, mohl jen sledovat dění kolem, či se kochat a procházet výstavou zhruba třicítky stanů od nejrůznějších značek.

Sambarsteel 2008
Sambarsteel 2008, foto: Sambarsport


Pro rozptýlení závodníků a zbavení únavy a stresu ze soutěže byl připraven večerní program v podobě příjemného grilování. A než se všichni naděli, přišel nový den a o zábavu a hezkou podívanou opět nebyla nouze. V neděli byl na programu závod tříčlenných družstev. Ten naznačil především sílu týmového ducha a schopnost kooperace.

Sambarsteel 2008
Sambarsteel 2008, foto: Sambarsport


Soutěž simulovala vyprošťování 80kg osoby (v podobě stejně těžkého dřevěného špalku), z nedostupného terénu – tedy překážkové dráhy. Ta měla opět časový limit, a to přesně jednu hodinu. Nejlepší spolupráci při týmovém výkonu prokázali s nejrychlejším časem Hasiči Rescue I, jež dráhu překonali v čase 26:13.

Sambarsteel 2008
Sambarsteel 2008, foto: Sambarsport


Na závěr tedy můžeme zkonstatovat, že druhý ročník závodů Sambarsteel proběhl velmi úspěšně a ku velké spokojenosti pořadatelů. Soutěže se zúčastnilo opět více závodníků, využity byly již hmatatelné zkušenosti z předešlého roku, závodní dráhy byly kvalitnější a závodníci lépe připravení. Do budoucnosti tak opět počítáme s dalším ročníkem, který, jak doufáme, bude zase o kus lepší. Děkujeme všem účastníkům za skvělou atmosféru při závodě, všem organizátorům za dobře odvedenou práci a v neposlední řadě všem partnerům za možnost uspořádání toto akce a její kvalitní prezentaci.

Sambarsteel 2008
Sambarsteel 2008, foto: Sambarsport


Veškeré výsledky, foto, videa naleznete na www.steel.sambar.cz

Lukáš Bečka při překování lanové dráhy – odpovídající výraz její náročnosti :o)
Lukáš Bečka při překování lanové dráhy – odpovídající výraz její náročnosti :o), foto: Sambarsport
Závodník z týmu Hasiči Rescue při překovávání přepínek
Závodník z týmu Hasiči Rescue při překovávání přepínek, foto: Sambarsport


Závodník z týmu Hasiči Rescue při překovávání přepínek.

Michal Fejgl po vytvoření nejlepšího českého času ve výstupu po laně na 33m (38,50s)
Michal Fejgl po vytvoření nejlepšího českého času ve výstupu po laně na 33m (38,50s), foto: Sambarsport


Michal Fejgl po vytvoření nejlepšího českého času ve výstupu po laně na 33m (38,50s)

Horyinfo podporuje SambarSteel jako mediální partner.