Prvovýstup na Baffinově ostrově

Autor: Michal Sylla <michalsylla(zavináč)seznam.cz>, Zdroj: Z tiskových zpráv expedice připravil Michal Sylla, Vydáno dne: 18. 06. 2008

Glowacz a Jasper při prvovýstupu "Take the long way home" (10-, A4, 21 délek). Po necelých dvou měsících se extrémní horolezci Stefan Glowacz a Robert Jasper vrací z arktického Baffinova ostrova.

Jaké je, být vystaven neskutečnému světu ledové pouště severovýchodní Kanady, jenom kvůli prozkoumání a zmapování těch několika posledních bílých míst na mapě?

Účastníci letošní expedice, Stefan Glowacz, Robert Jasper, kameraman Holger Heuber, fotograf Klaus Fengler a asistent kamery Mariusz Hofmann nevěděli, co je na Baffinově ostrově čeká. Nevěděli, jak vypadá stěna, kterou chtěli prostoupit a jestli to vůbec bude při teplotách až -35 stupňů Celsia možné, když i při krátkém sundání rukavic hrozí omrzliny.


Stefan Glowacz Robert Jasper Klaus Fengler Holger Heuber Mariusz Hofmann

Pod stěnu se lze dostat jenom v zimním období, protože moře v létě úplně roztává. Stěny na severovýchodě ostrova se zatím nikdo nepokusil najít ani vylézt. Celá oblast vypadá příliš drsně a nebezpečně a tak je známa jen z leteckých záběrů. Tyto záběry pořídil v devadesátých letech fotograf Eugene Fisher a objevil tak neskutečné nedotčené lezecké skvosty, které dosud čekají na horolezce. Glowacz a Jasper chtějí být první, kteří na některou ze stěn vylezou a začnou tak s horolezeckými výstupy v této oblasti. Ta se prý vyrovná se svými až 1600 metrů dlouhými stěnami, žulovým věžím Karákoramu nebo Patagonie. Hledají tady dobrodružství a taky ho najdou.

Snowkiting, z trénigového kempu v Norsku
Snowkiting, z trénigového kempu v Norsku


Každá etapa expedice je pronásledována těžkostmi. Cesta pod stěnu probíhá ve spolupráci s domácími lovci, Inuity. Jedou nejprve s pomocí skútrů podél východního pobřeží a potom po vlastních přes zamrzlé moře až do samotného Quernbitterského fjordu. V těchto prvních dnech pocítí lezci na Baffinově ostrově osamělost, nedotčenost a především zimu. Neustále je dohání nejistota, zda vůbec budou moci dosáhnout vytyčených cílů. Teploty hluboko pod bodem mrazu, těžko překonatelné ledové kry, které se rozkládají na obrovské ploše a neustále přicházející mlha, ve které splyne nebe se zemí a není si vidět ani na špičku nosu, ztěžují hledání skalní stěny. K tomu ještě neustálé obavy z útoku ledních medvědů.

Robert Jasper
Robert Jasper


Po rekognoskaci Quernbitterského fjordu a jeho ramen se tým rozhodl se pro prvovýstup na „Baštu“ (Bastion). Tato stěna vyrůstá do výšky asi 700 metrů přímo z moře u Buchanského zálivu.

Při výstupu byli pod velkým časovým tlakem. Musejí ho dokončit maximálně za patnáct dní. Nejenže mají na tuto dobu akorát naplánované množství jídla, ale hlavně se nejpozději v polovině května musí vydat na třistapadesátikilometrovou zpáteční cestu do Clyde River, než led roztaje. I zásoby vody ve stěně jsou problém, protože je tak strmá, že tady není žádný sníh ani led.

Kvůli extrémní zimě, sněžení a především velkým lezeckým obtížím, postupují velice pomalu. Volné lezení bylo možné jen v některé dny jinak se muselo lézt technicky. Po čtvrnácti dnech a jednadvaceti délkách obtížnosti až 10-/A4 dosáhli Stefan Glowacz, Robert Jasper, Klaus Fengler, Holger Heuber a Mariusz Hofmann vrcholu stěny. Při výstupu použili závěsné postele, kde strávili čtyři dny, a fixní lana, po kterých se občas vraceli na úpatí stěny.

Glowacz a Jasper při prvovýstupu "Take the long way home" (10-, A4, 21 délek).
Glowacz a Jasper při prvovýstupu "Take the long way home" (10-, A4, 21 délek)., foto: Klaus Fengler


Cesta zpět byla vyčerpávající, ubíhala pomalu. Rozhodli se totiž, že se na ní obejdou bez sněžných skútrů. Účastníci expedice byli vystaveni zimě a útrapám. Saně na tažném laně byly těžké. Jen pár větrných dní urychlilo postup a také pozvedlo náladu, protože se dal použít Snow-kite. Po šestnácti dnech chůze v ledové poušti dosáhl zničený a vyčerpaný tým inuitské sídliště Clyde River.

Obtížný postup polárním terénem - Stefan Glowacz
Obtížný postup polárním terénem - Stefan Glowacz


„Slova nemohou popsat pocit, který teď zažíváme. Tento pocit návratu je důležitým důvodem, proč se zas a znova vydávám na další dobrodružství. Každý jej prožívá jinak.“
Deník Stefana Glowacze 2. červen 2008

Další informace na www.baffinexpedition.com, www.gore-tex.com, www.marmot.de nebo www.redbull.com

Trasa expedice na mapě