Transhimálaj v městské knihovně

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: redakce, Vydáno dne: 27. 11. 2008

Mirek LukešPřednáška Mirka Lukeše

nejen o nádherných a drsných velehorách, nomádech v Tibetu, jeptiškách z kláštera Sang sang, o himálajských jacích, ale i o lidských právech v Tibetu a touze obyvatelstva po duševní svobodě.

Mezinárodní český klub ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze pořádá


HOVORY BEZ HRANICv pondělí 1. prosince od 19 hodinTranshimálajem s Mirkem Lukešemhorolezcem a cestovatelem, žijícím ve ŠvýcarskuBesedu s promítáním uvádí Martina Fialková Beseda proběhne v malém sále v suterénu Městské knihovny na Mariánském náměstí, Praha 1.

Čestmír Lukeš je známým horolezcem, fotografem, světoběžníkem a romantikem. Pochází z Plzně a cílem jeho prvních horolezeckých výprav byly tradiční oblasti plzeňských lezců. V roce 1971 se, jak sám říká, vytratil kamsi za svobodou ducha a slova. Zahnízdil uprostřed švýcarských Alp, jejichž velké stěny mnohdy prostupoval v rámci plnění bobříka mlčení sólo.

Jeho jméno se zapsalo mezi legendy v zimě 1985. Tehdy společně s Jirkou Šmídem a Michalem Pitelkou strávili 17 dní v severní stěně Eigeru, aby mohla být do této mohutné „zdi“ zakreslena nová cesta. Ani dnes se Mirek Lukeš nezastavuje. Nesmlouvavě uskutečňuje své horolezecko-cestovatelské sny – Kanada, USA, Peru, Alžírsko, Egypt, Keňa, země bývalé SSSR, Indie, Pákistán, Nepál, Nový Zéland, Tibet, Čad, Gronsko, Antarktida, Niger, Ohňová země, Mali...
Není to jen vidina alpinistických výkonů, co jej stále znovu láká do dalekých zemí, ale i lidé cizích kultur, kteří mnohdy žijí za nejprimitivnějších podmínek. Miluje tibetský národ a jeho zemi. Deset let organizoval v Interlakenu Diaforum Bergwelt, kterého se účastnili přední evropští horolezci. Publikuje v řadě časopisů (v České republice Lidé a země, Koktejl...), natočil několik filmů. Své zážitky a pocity shrnul v knize příznačného jména „Žij své sny“, která vyšla v německém, anglickém a českém jazyce.

Mnoho let pořádá u nás i v zahraničí přednášky jak pro veřejnost, tak pro řadu velkých firem. Jeho přednášky nechybějí na nejznámějších festivalech a setkáních milovníků hor.

Mirek Lukeš
Mirek Lukeš, foto: Jan Polák