Přehled ledopádů v Česku.

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 07. 01. 2017

Umělá ledová stěna ve VíruKde motyku do rampouchu zatnouti?

Ledolezecká sezóna začíná. Legální krkonošský ledopád v Labském dole je již v provozu. Rok 2014 přinesl další umělou ledovou arénu přímo v Liberci, odlehčilo se tak lomu U Kozy v Oldřichově. Umělé ledy jsou ve Svatém Petru a v Rokytnici nad Jizerou. Přinášíme aktualizovaný článek o možnostech, kde se dá v Česku ledolézti.

Samozřejmě to není úplný přehled, a taky ne na všech lokalitách se led vždycky udělá a tak je třeba to obhlédnout. Kromě přírodních ledových stěn a stěnek existuje také uměle vytvořená ledová stěna pod Vírskou přehradou, ledová aréna Hanibal v Liberci  a další menší umělé ledové stěnky. Protože nejvíce návštěvníků chodí na Horyinfo z Prahy, vezmu ten přehled z pohledu středu Čech. Kdo bydlí jinde, si jistě vzdálenosti terénů dovede přepočítat a sám se rozhodnout, kam mu stojí za to vyrazit.

Uvedené ledopády:


Terény v Čechách
Vrané nad Vltavou

Ze středu Čech je nejblíž na teoreticky celkem nenáročný ledík u Vraného nad Vltavou, administrativně je v podstatě ještě v Praze. Popis ledíku, který mívá kolem 30 metrů výšky a sklon 45 až 55 stupňů najdete tady. Vzdálenost od centra Prahy 18 km.
 


Zvětšit mapuZpět na obsah.

 

Barrandovský led

Přímo v Praze je malý ledopád v malém lomu směrem z Hlubočep na Chuchli na Zbraslavské ulici. Spodní kolmý stupeň má kolem 5 metrů a někdy se může udělat i horní. Uprostřed rostou stromy, ke kterým by se dalo dostat exponovaným traverzem zprava.Barrandovský ledopád
Barrandovský ledopád, foto: Petr Jandík

 


Zobrazit místo Ledolezecká mapa na větší mapěZpět na obsah.

 

Mařenka

Na stěně Mařence je v levé části centrální stěny cesta Komín, kde se za příznivých podmínek může objevit až sedmdesátimetrový ledopád. Z Prahy jedeme na Jesenici a Jílové, odtud do Kamenného přívozu a Krňan. Z Krňan po silnici směr Teletín, cca 300m za vesnicí první odbočka doprava, prudce dolů, po 100m končí asfalt. Lesní cestou do osady "Proudy", zde možnost horní i spodní cestou v lese až na konec. Led tu nebývá často, musí hodně mrznout aby byl lezitelný. Máte-li aktuální zprávu, napište pro ostatní do komentáře. Vzdálenost z Prahy 42 km.

Mařenka, ledopád 1982
Mařenka, ledopád 1982, foto: Vláďa Novotný

 


Zvětšit mapuZpět na obsah.

 

Vodopád Vrkoč

Vodopád Vrkoč se nachází poblíž známého čedičového útvaru, kterého si na silnici na levém břehu Labe po projetí Vaňovem asi každý všimne. Od silnice je vodopád asi 500 metrů do kopce. Fotogalerie je zde. Z Prahy po dálnici na Teplice, sjet před Lovosicemi, po břehu Labe do Ústí. Po projetí čtvrtí Vaňov u čedičového "slunce" zaparkovat, vzdálenost od Prahy 84 km.
 


Zvětšit mapuZpět na obsah.

 

Výří potok

Na Výřím potoce, který stéká z Výřích skal do ústecké městské části Brná, je Výří vodopád v soutěsce mezi Výří věží a Stěnou vodopádu. Aby to zamrzlo jsou třeba pořádné mrazy, vzdálenost od Prahy 84 km.
 


Zvětšit mapuZpět na obsah.

 

Votrubcův lom (Kozákov)

Lom na Kozákově u Turnova, známý hlavně hledačům polodrahokamů, se v zimě může změnit v ledolezeckou arénu. Než tam půjdete, stavte se dovolit majitele, který má v blízké vsi muzeum polodrahokamů, protože lom je soukromým pozemkem. Led tu nebývá vždy. Vzdálenost z Prahy 98 km.

Obrázky ze začátku února 2010:

Votrubcův lom 2010 5
Votrubcův lom 2010 5, foto: Standa HajskýVotrubcův lom 2010 6
Votrubcův lom 2010 6, foto: Standa Hajský

 


Zvětšit mapuZpět na obsah.

 

Klokoty, umělý ledík u Lužnice

Umělý led, který pro potěchu sobě a lezoucím kamarádům vytvořil Jirka Rybák pod klášterem Klokoty u Tábora. Fotogalerii najdete na sympatickém webíku Štochejle. Jsou tam asi tři možné cesty, na jednom z obrázků na webu Štochejle je telefon na autora. Vzdálenost z Prahy 98 km. Nově jsou založené stránky ledytabor.cz
 


Zvětšit mapuZpět na obsah.

 

Kytlice - Břidličný vrch

Zaledněná stěna v lese na severní stěně Břidličného vrchu na pravé straně silnice Česká Kamenice - Kytlice. Zaparkujeme pod Pustým zámkem (zřícenina) a přejdeme přes říčku a trať a asi 100 m zpět k České Kamenici, ve svahu v lese jsou ledové stěnky. Vzdálenost z Prahy 102 km, Liberce 52 km, Ústí nad Labem 45 km. Popis oblasti je zde.

Nejvyšší část
Nejvyšší část, foto: Petr Jandík

 
Zvětšit mapuZpět na obsah.

 

Hanibal aréna

Umělý ledolezecký a drytoolový areál přímo v Liberci. Vstupné 200 Kč, členové ČHS a OEAW Edelweiss 100 Kč, podrobnosti zde.


Zobrazit místo Ledolezecká mapa na větší mapě

Zpět na obsah.

 

Rokytnice

 

Umělá stěna Icewall Mountain Base v Rokytnici nad Jizerou. Výška 8m, tři linie na top rope. Cena za osobu je 150 Kč/den s průkazem ČHS (+zvýhodněná cena při zapůjčení skialp setu). Možnost lezení s instruktorem pro jednotlivce i skupiny. K dispozici plně vybavená půjčovna ledolezeckého materiálu pro tři dvojice. Vše nejlépe rezervovat předem na skialpinistické půjčovně Mountain Base (tel. 739 066 161). Aktuální info vždy na FB profilu.
 
Zpět na obsah.

 

 

Oldřichovský lom

Vpravo vedle silnice z Oldřichova v Hájích na Raspenavu je žulový lom, ve kterém bývá dost ledu o výšce kolem 20 metrů. Jde o poměrně profláknutou lokalitu, kde může být i dost lidí. Popis oblasti je zde Vzdálenost z Prahy 120 km.

Oldřichov v Hájích, lom v obležení i za špatného počasí
Oldřichov v Hájích, lom v obležení i za špatného počasí, foto: Petr Jandík

 


Zvětšit mapuZpět na obsah.

 

Velký Štolpich

Přístup do Štolpichu je nejlepší z Ferdinandova. Do něj se dostaneme nejlépe autem přes Hejnice, nebo vlakem či autobusem do Hejnic a pak pěšky (cca 3 km). Ve Ferdinandově se dá zaparkovat buď u mostu nebo u Lesní restaurace. Popis oblasti je zde. Vzdálenost z Prahy 133 km.

Lezení ve Štolpichu
Lezení ve Štolpichu, foto: Vladimír Vršovský

 


Zvětšit mapuZpět na obsah.

 

Ledy u Havlíčkova Brodu

Ledy ve svahu vpravo od silnice č. 24, výška cca od osmi metrů, někdy spíš mixy. Vzdálenost z Prahy 125 km, z Brna 106 km. Další ledíky mohou být také u Humpolce v údolí Želivky.
 


Zvětšit mapuZpět na obsah.

 

Krkonoše, Labský důl

Ledy na pravém břehu Labe v Labském dole, ve svahu poblíž konce upravované běžecké trasy Buď fit. Nově povolená oblast, podléhající přísným pravidlům. Oblast tvoří cca 20 m vysoká skalní stěna v Labském dole mimo cestu u konce upravované běžecké cesty Buď fit (modrá značka, Špindlerův Mlýn–Labský důl). Nejpodstatnější je, že se pro lezení musíte předem zaregistrovat na rezervační stránce KRNAP a na Správě KRNAP ve Špindlerově Mlýně si vyzvednout tištěné povolení. Povoluje se až 16 osob na den. Vypadá to sice na první pohled jako pruda, ale na rozdíl od Oldřichova se Vám tam nestane, že bude přelidněno a že tam pojedete téměř zbytečně. Fotogalerii najdete zde. Momentálně je led v dobrém stavu, o hezkém víkendu může být brzy obsazeno. Článek o ledopádu je zde: Na rampouchu v Labáku"
 


Zobrazit místo Ledopád v Labském dole na větší mapě.Zpět na obsah.

 

Krkonoše, Svatý Petr

Umělá ledová věž, led je vytvářen na ledové konstrukci v lyžařském areálu Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně. Věž má umělé osvětlení. Více podrobností lze zjistit na facebookové stránce. Bližší informace na tel. 603578909, 733280855 nebo e-mail: ledovastenaspindl@gmail.com.

 

Zpět na obsah.

Výrovka

Umělý led na Výrovce je nastříkaný na komínu na zadní straně Výrovky. Lze zapůjčit vybavení - mají jeden set: cepíny Cassin bez poutek + dobré mačky. Lano visí shora. S sebou vlastní sedáky, jistítka a helmy. Led je kolmý, tedy dost namáhavý, obtížnost nejspíš závisí na tom, jak hodně je nastříkaný.

Více informací: http://www.vyrovka-krkonose.cz/rubrika/12-Vybaveni-volny-cas/index.htm

Aktuální stav a informace:

Chata Výrovka tel: 777033331 Michaela Šťastná,

info@vyrovkakrkonose.cz , Facebook: Chata Výrovka Pec pod Sněžkou
Kudy tam: nejjednodušší cesta je po urolbované běžkařské trase z Pece pod Sněžkou přes Richterovy Boudy (5km)
Ubytování: Od 200 Kč

 

Eva s úsměvem
Eva s úsměvem, foto: Markéta Syllová

 Zpět na obsah.

 


Terény na Moravě


Umělá ledová stěna ve Víru

Jsou zde připraveny trasy různých obtížností. Nejvíce se leze v pětadvacetimetrovém úseku, kde je udělaný štand, po dohodě si lze půjčit i osmdesátimetrové lano a lézt celou stěnu. Zásadně se jistí na rybu, cena za osobu je 200,- Kč (člen ČHS 150,- Kč). Návštěvu je nutno rezervovat na webu. Více informací je zde. Vzdálenost od Prahy 198 km, z Brna 60 km, Ostravy 195 km. Stav ledu lze vidět na webkameře.

Umělá ledová stěna ve Víru
Umělá ledová stěna ve Víru, foto: Adrex

 


Zvětšit mapuZpět na obsah.

 

Vysoký vodopád v Jeseníkách

Ledová kaskáda se sklonem do 70° a délkou 20 metrů a dva rampouchy se sklonem do 90° a délkou do 8 metrů. Oblast je v CHKO Jeseníky a PR Vysoký vodopád. Lezení povoleno od 1.11 do 18.2., výjimka je pouze pro HO Jeseník, po dohodě možný výstup max. 6 lidí denně. Správce skal Lukáš Abt, kontakty na HO Jeseník jsou zde. Vzdálenost z Brna 178 km, z Ostravy 110 km.
 


Zobrazit místo Vysoký vodopád na větší mapěZpět na obsah.

 

Lom Jakubčovice

Lom v Jakubčovicích v Oderských vrších - výtok vody je ve stěně lomu, takže výlez do nikam - ale měly by tam být už borháky. Poloha na mapě je přibližná, údaje převzaty z komentáře čtenáře Michala. Vzdálenost z Ostravy 52 km, Olomouce 50 km, z Brna 126 km.
 


Zobrazit místo Lom Jakubčovice na větší mapěZpět na obsah.

 

Žimrovice

Ledopády Žimrovice, papírenský náhon 2
Ledopády Žimrovice, papírenský náhon 2, foto: Radek Drochytka

 

Papírenský náhon na řece Moravici - Žimrovice u Hradce nad Moravicí. Ledy se dělají na třech místech poblíž papírny, hlavní led na konci náhonu, výška údajně kolem 30 metrů. Celý prostor je oplocený a patrně na území papírny. Další specifická záležitost je, že se průtok vody náhonem může náhle skokově změnit, když zastaví chod elektrárna. Je otázkou, zda je přístup k ledům vůbec povolen. Záležitost pro dobrodružné povahy. Vzdálenost z Ostravy 52 km, Olomouce 66 km, z Brna 163 km. Z obrázků to vypadá jako humáč. Další fotky a popis je zde v databázi.
 


Zobrazit místo Náhon Žimrovice na větší mapěZpět na obsah.

 

Děhylov - Pohádka

V ostravské části Děhylov - Pohádka. u žel. trati západně od přejezdu v Děhylově. Výška asi 12m, stačí pár hodně mrazivých dní a led je tam. Údaje převzaty z komentáře čtenáře Michala. Vzdálenost z centra Ostravy 13 km.
 


Zobrazit místo Děhylov - Pohádka na větší mapěZpět na obsah.

 

Umělý led Baldovec

Umělý led na dřevěné konstrukci v kempu Baldovec. Vzdálenost 35km od Brna a 25km od Vyškova nebo Prostějova. Bližší údaje zde
 


Zobrazit místo Baldovec na větší mapěZpět na obsah.

 


Terény v příhraničí


Ledy na Javoru (Großes Arber)

Ledy jsou momentálně zakázané, viz Zákazy lezení. Nedávno si někdo stěžoval na tučnou pokutu, kterou tam dostal.

Tak a už jen nabrousit motyky a mačky a hurá do stěn. A napište nám do diskuse, jak to kde teď vypadá.