Expedice Antarctica

Autor: Michal Sylla <michalsylla(zavináč)seznam.cz>, Zdroj: www.huberbuam.de, PLANET TALK GmbH , Vydáno dne: 27. 03. 2009

Země královny MaudHuberbuam v ledových bigwallech

V prosinci se podařilo Alexanderovi a Thomasovi Huberovým, známým pod jménem Huberbuam, spolu se Stephanem Siegristem, vylézt na horu Ulvetanna a prvovýstup západní stěnou Holtanny. Technické obtíže, extrémní zima a neuvěřitelné rozměry dělají z těchto hor jednu z nejnáročnějších a zároveň nejhezčích výzev na světě. AKTUALIZACE: Video

Šest týdnů ve věčném ledu. Teploty až do -50°C, neustálé bouřky, překvapivě nestálé počasí, žádný západ slunce. Ochranu poskytují jenom bunda, spacák a stan. U mnohých už na to nestačí ani jejich představivost. Za takových podmínek lézt 750 metrů vysokou žulovou vertikální stěnu, když to půjde tak volně, je scénář, který přiměl Huberbuam pustit se po hlavě do nového projektu.

Země královny Maud
Země královny Maud, foto: Huberbuam


Listopad a prosinec 2008 trávili oba horolezci z Berchtesgadenu se Švýcarem Stephanem Siegriestem v Queen Maud Land (Země královny Maud) uprostřed Antarktidy. Stejně jako při natáčení filmu „Am Limit“, doprovázel alpinisty kameraman Max Reichel z Bayerisch Gmain, aby zdokumentoval lezení a život v arktických vertikálách.

Huberbuam
Huberbuam, foto: Huberbuam


V Queen Maud Land se tyčí, jako nikde jinde v antarktidě, jedinečné věže, pilíře a zuby z ledového moře. Tyto tak zvané „nunataky“ jsou jenom špičkami pohoří, které vykukují z několik kilometrů tlustého ledu a tvoří tak neuvěřitelné žulové útvary, které jako rakety trčí ve zdánlivě nekonečné a bíle ledovcové poušti. Nejimpozantnější horou je zde bez jakýchkoliv pochyb Ulvetanna vysoká 2931 metrů – perfektní pyramida, která ze všech stran vypadá jako nedostupný a náročný cíl. Ne nadarmo je považována za nejnáročnější horu Antarktidy.

Základní tábor expedice
Základní tábor expedice, foto: Huberbuam


Vedle Ulvetanny („vlčího zubu“) zaujala naše tři horolezce především ještě nevylezená západní stěna Holtanny („dutého zubu“). „Extrémní bigwall vysoký 750 metrů, celkově více než kolmý a to celé v antarktické zimě“, popisuje Alexander Huber jejich cíl.

V západní stěně Holtanny
V západní stěně Holtanny, foto: Huberbuam


Šest týdnů byla doba, na kterou se Huberbuam vydali do neznáma. I přes obsáhlé vyhledávání informací a mnohé rozhovory s účastníky předchozích expedic do Antarktidy, nevěděli až do první obhlídky západní stěny Holtanny, jak a jestli vůbec půjdou jejich představy zhmotnit....

Eiszeit
Eiszeit, foto: Huberbuam


Huberbuam vylezli 750 metrů vysokou západní stěnu – ale jejich ambice na volný přelez byly kvůli ledovým teplotám rozprášeny. „Byla zima, velká zima“, vypráví Thomas Huber, „ale náš prvovýstup je i přes tyto podmínky drahokam: „Eiszeit“ (doba ledová) má 24 délek a obtížnost až do 7+ a technické lezení do A4“.

O týden později se těmto extrémním lezcům přece jen podařil první volný přelez Holtanny. „I když byla obtížnost pouze mírná, nenajde cesta „Skywalk“ za 7- konkurenci co do svojí krásy.“, říká Thomas Huber.

Thomas a Alexander na vrcholu
Thomas a Alexander na vrcholu, foto: Huberbuam


Všichni tři alpinisti měli v hledáčku ještě další cíl. „ Ke konci naší expedice jsme ještě měli stěstí na počasí a lezli jsme severozápadní pilíř na Ulvetannu“, vyprávějí oba bratři. „Prvovýstup „Sound of Silence“ 8-/A2 byl třešínkou na dortu naší doposud nejhezčí horolezecké expedice. Na první pohled jsme možná stoprocentně nesplnili náš cíl, tedy vytvořit těžkou volně lezenou linii. Ale při teplotách vzduch kolem -20°C se ze sedmičky stává devítka a devítka je nemožná. Ke všemu bylo většinou ještě chladněji! Zkusili jsme všechno, všechno jsme dolezli – a jsme šťastní!“

Další informace najdete na www.huberbuam.de a www.stephan-siegrist.ch