Jak se financují horolezci

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 03. 03. 2009

<!-- logo ČHS Český horolezecký svaz-->Rozbor financí v roce 2008

Možná jako reakci na kombinatoriku Kuby Turka, který ve svém článku Český horolezecký svaz je ve finanční tísni smotal dohromady tunelování svazu zevnitř v porevolučních letech s výpadkem financí zvenčí v roce 2008, uveřejnil český horolezecký svaz rozbor zdrojů svého financování.

Článek, jehož autoři jsou Jan Bloudek a tajemnice Božena Valentová, jasně a přehledně představuje toky financí Horolezeckého svazu. Zdrojem příjmů jsou členské příspěvky a přes ČSTV přerozdělené dotace ze Sazky, doplněné již malými příspěvky od Ministerstva školství, úroky a dary.

Honza Bloudek ve vodorovných hodinách v cestě Bruderlein fein, Vordere Stadlwand, Rax
Honza Bloudek ve vodorovných hodinách v cestě Bruderlein fein, Vordere Stadlwand, Rax, foto: Petr Jandík


Příspěvek od Sazky, který tvoří zhruba kolem jedné třetiny rozpočtu, se dělí na základní příspěvek, který dostává ve stejné výši každý sportovní svaz, příspěvek na členskou základnu, který má u ČHS největší podíl, celkem malý příspěvek na mistrovské soutěže a příspěvek na ekonomickou náročnost, který je podmíněn existencí minimálně dvoustupňové soutěže. Podle předpokladu měl Český horolezecký svaz dostat od Sazky přes ČSTV 2,3 milionu Kč, ale dostal jen 1,4 milionu Kč. Díky tomu se dostal celkový rozpočet do schodku 945 tisíc Kč. Celý článek Boženy Valentové a Jana Bloudka najdete na www.horosvaz.cz.

Božena Valentová, tajemnice ČHS
Božena Valentová, tajemnice ČHS, foto: Petr Jandík