Země a lidé 09

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 05. 03. 2009

 Adamova ruka jako abstraktní artefakt na fotce Pepeho PiechowiczeKam kráčí Štíty Viléma Heckela?

Dnes v 17 hodin byla slavnostně zahájena fotovýstava s názvem Země a lidé 09, sestavená z vítězných snímků druhého ročníku soutěže Štíty Viléma Heckela. Tentokrát ji osobně zahájil primátor Prahy a horolezec Pavel Bém, který má v jejím rámci vystavené svoje fotografie z výstupu na Everest a z Nepálu.Zahájení
Zahájení, foto: Petr Jandík


Při procházení výstavou jsem měl dojem, že se celková kvalita fotek od loňska zlepšila, a že i horských a horolezeckých bylo poněkud více. Na druhou stranu, podobně jako vloni jsem měl dojem, že oceněné fotografie nebyly ty nejlepší. V kategorii Venkovská a městská krajina zvítězil Martin Wágner se snímkem, který mi nic neříká, asi tomu moc nerozumím. Daleko více se mi líbí snímek Radka Severy, který získal druhou cenu. Třetí cenu dostal René Jakl se snímkem obligátní "kovadliny" v Tisé - ano, je to ta, co kolem ní jdete z Turisťárny. Líbil se mi i čestným uznáním oceněný stín pomníku Svatého Václava na stěně schodů do metra.

Pavel Bém v palbě fotografů zahajuje výstavu fotografií
Pavel Bém v palbě fotografů zahajuje výstavu fotografií, foto: Petr Jandík


Renda Jakl (uprostřed)  a Jan Hocek (vpravo) čekají na své ceny
Renda Jakl (uprostřed) a Jan Hocek (vpravo) čekají na své ceny, foto: Petr Jandík


Martin Wágner a Pavel Bém kontrolují, jestli obálka opravdu obsahuje cenu.
Martin Wágner a Pavel Bém kontrolují, jestli obálka opravdu obsahuje cenu., foto: Petr Jandík


Výsledky kategorie Člověk a hory ve mně budí otázku, kde je to horolezectví a ty štíty. První místo dostali Lukáš Hrdlička a Pavel Svoboda za seriál z života vesnic na Pamiru, druhé místo dostal Jan Košťál za sérii fotek volejbalu v základním táboře pod Annapúrnou a jediná skutečně horolezecká fotka je černobílý El Cap večer se svítícími čelovkami v bivacích od Pepe Piechowicze, kterou porota vytáhla jako jedinou z ucelené série a která připomíná svou kompozicí fotku El Capa, kterou před nějakými dvaceti lety udělal Standa Vaněk.

Vystavená kolekce Pepeho Piechowicze
Vystavená kolekce Pepeho Piechowicze, foto: Petr Jandík


 Adamova ruka jako abstraktní artefakt na fotce Pepeho Piechowicze
Adamova ruka jako abstraktní artefakt na fotce Pepeho Piechowicze, foto: Petr Jandík


V kategorii Člověk a životní prostředí, která by se tentokrát dala možná nazvat spíše "Bagry a skládky Viléma Heckela" zvítězily morbidní snímky z těžby zlata na Sibiři od Martina Wágnera, doplněné druhou cenou oceněnou sérií bio-nafta. Třetí cenu získal Jan Šibík opět morbidně vypadající sérií dětské práce na skládce v Kambodži.

Tur a Turek
Tur a Turek, foto: Petr Jandík


Jak jsem už zmínil, oceněné fotografie mne příliš nezaujaly, ale jsou tam vystaveny i jiné, které sice žádnou cenu nezískaly, ale líbily se mi více. Tady bych zmínil všechny fotky na prvním panelu od vchodu vlevo a neoceněné, ale o to lepší fotky Pepeho Piechowicze na dalším. Za shlédnutí stojí i výstava fotek Pavla Béma, které jsou lepší, než jsem očekával. Po shlédnutí tohoto ročníku mám celkově dojem, že by bylo na čase aby se horolezecká média spojila a zorganizovala soutěž skutečně horolezecké fotografie, protože Štíty Viléma Heckela mají v současném pojetí s horolezectvím málo společného.

Závěrečný přípitek vítězů s primátorem a dcerami Viléma Heckla
Závěrečný přípitek vítězů s primátorem a dcerami Viléma Heckla, foto: Petr Jandík


Výstava bude otevřena od 6. března do neděle 12. dubna. Přehled vítězných fotografií najdete na stityheckel.cz.

Po přípitku
Po přípitku, foto: Petr Jandík