Skialpinistické toulky XVII. – Vanoise

Autor: Jiří Vodsloň <jirka.vodslon (zavináč) intergraph.com>, Zdroj: Jiří Vodsloň, Vydáno dne: 14. 04. 2015

Sjezd z Dôme de la SacheJaro již klepe na dveře a s ním jarní firnové túry.

Lyžařská střediska se vylidní a opuštěné kopce čekají na skialpinisty. Val-d'Isère a Vanoise přímo vybízí alespoň k týdenní návštěvě. Aktualizace.

Refuge de la Martin
Refuge de la Martin, foto: Jirka Vodsloň

Ve Val-d'Isère jsme byli několikrát lyžovat. Při té příležitosti jsme pokukovali po okolních kopcích a osnovali plány na jaro. Dlouho jsme kontrolovali sněhové podmínky, neboť Vanoise leží ve srážkovém stínu, až to vyšlo. Vše klaplo náramně, počasí, sníh i ubytování, ve starém domečku v Fornet a ani nevadilo, že na poslední plánovanou túru (Mont Pourri) se nedostalo pěkného počasí a odjeli jsme bez vrcholu.
Ostatní cíle, La Tsanteleina, Aiguille de la Grande Sassière a Dôme de la Sache, rozhodně stály za to. Vyřádili jsme se na lyžích, poklofali cepíny a užili si dvou krásných večerů v družné společnosti přívětivých Francouzů na chalupách. Zkrátka nepřišly ani naše žaludky, neb bylo co zajídat a zapíjet. Co dodat, snad jen to, že se sem jistě vypravíme znovu, abychom naplnili svoje sny.

Sjezd z Dôme de la Sache
Sjezd z Dôme de la Sache, foto: Jirka Vodsloň

Túry

1. Grande Aiguille Rousse (3 482)

Start:
Cíl:
Stoupání:
Klesání:
1 900 m.n.m.
3 482 m.n.m
1 572 m
1 572 m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Start:
AD-
35°
6-7 h
parkoviště Fornet
 Popis:
Seznamovací aklimatizační túra, které o své kouzlo přijde, pokud jsou v provozu lanovky, neboť je cílem off-piste.
Auto zaparkujeme co nejvýše v údolí, což se nám povedlo na parkovišti Fornet a tudíž jsme si trochu zaběžkovali. Silnici opustíme v serpentině u soutěsky Malpasset. Pokud je málo sněhu, může být soutěska nevysněžena a riskantní (hrozí pád do vody) a je nutno ji obejít vrchem. Za soutěskou postupujeme plochým údolím okolo chalupy Prariond a lehce se stáčíme doprava na jih. Zde začne údolí rychle nabírat výšku a v zápětí uvidíme vrcholovou stěnu Rousse. Sjezd je možno vést levým údolím směřujícím přímo k chatě. Vrcholový svah je lahůdkou.
Pro extremisty se nabízi sjezdová varianta podél severovýchodního hřebene 45°-50°.

Nad Grande Parei - Dôme de la Sache
Nad Grande Parei - Dôme de la Sache, foto: Jirka Vodsloň

2. Roc de Bassagne (3 220)

Start:
Cíl:
Stoupání:
Klesání:
1 900 m.n.m.
3 220m.n.m
1 220 m
1 220 m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Start:
PD
35°
5-6 h
parkoviště Fornet
 Popis:
Druhá aklimatizační túra, která rozhodně není v dosahu lanovek. Vzhledem k jihozápadní expozici vyžaduje brzké vstávání. Vyrážíme opět z Fornet, ale ze silnice odbočíme již před soutěskou doleva do výrazného strmého kuloáru. Od konce kuloaru (2 650) je svah mírnější a vede nás muldami na vrchol.
Sjezd podél výstupové trasy.

Pod seraky při výstupu na Dôme de la Sache
Pod seraky při výstupu na Dôme de la Sache, foto: Jirka Vodsloň

3. La Tsanteleina (3 602)

Start:
Cíl:
Stoupání:
Klesání:
2 147 m.n.m.
3 602m.n.m
1 654 m
1 654 m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Start:
D-
40°- 45°
8-9 h
Villaret du Nial
 Popis:
Autem vyjedeme po úzké silničce do vesnice Villaret du Nial, pokud je silnice bez sněhu tak až k přehradě Saut. Odtud postupujeme údolím k druhé přehradě Sassière, přejdeme hráz a vystupujeme jihovýchodním směrem do sedla Bailletta (2 852). Ze sedla sestupný travers na pásech, nebo sjezd bez pásů, pod jižní svahy Tsanteleiny, těmi na vrchol. Horní část pěšky, případně s mačkami.
Sjezd nejprve na severovýchod, tak abychom podjeli vrcholové skalky - 70 m, pak doleva a přes ledovcovou muldu. Pod muldou stále na západ k přehradě.
Pokud je v údolí jěště dost sněhu, vyplatí se pěkný a strmý sjezd jižní stěnou přímo do Fornet (možné i pro výstup)

La Tsanteleina - cesta
La Tsanteleina - cesta, foto: Jirka Vodsloň

La Tsanteleina z Grande Sassière
La Tsanteleina z Grande Sassière, foto: Jirka Vodsloň

4. Aiguille de la Grande Sassière (3 747)

Start:
Cíl:
Stoupání:
Klesání:
2 147 m.n.m.
3 416 m.n.m
1 647 m
2 276 m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Start:
Cíl:
AD / D-
40°-45°
8-9 h
Villaret du Nial
Piperon
 Popis:
Autem vyjedeme po úzké silničce do vesnice Villaret du Nial, výš ani nemá cenu, neboť pro auto pak budete muset znovu dojít. Od přehrady Saut odbočíme na severozápad a traverzujeme Grande Combe, ve výšce přibližně 2 600 otočíme na severovýchod pod Rocher de la Davie. Výstup nás přirozeně dovede na jihozápadní žebro jižní stěny Sassière. Posledních 100 metrů na hlavní hřeben vylezeme na mačkách, cepín se hodí. Za hřebenem horizontálně traverzujeme na ledovec Sassière, držíme se stále na jeho jižní straně. Na vrchol vystupujeme západním žebrem, nejprve na lyžích, posléze pěšky.
Sjezd přímo z vrcholu na sever, až 45°. Na ledovci Sassière se držíme vpravo (vlevo jsou trhliny) posléze smeřujeme na severozápad do údolí Nant Cruet. V údolí se držíme vpravo, abychom mohli vytraverzovat do osady. Spodní část údolí tvoří soutěska a vodopády. Podle množství sněhu traverzujeme do osady Chenal nebo sejdeme jarním lesem do samoty Piperon ležící na hlavní silnici. Odtud autostopem do Villaret du Nial a rozkvetlými loukami pro auto.

Grande Sassière z Dôme de la Sache
Grande Sassière z Dôme de la Sache, foto: Jirka Vodsloň

5. Dôme de la Sache (3 606 m)

Start:
Cíl:
Stoupání:
Klesání:
1 610 m.n.m.
3 606 m.n.m
 1 994 m
 1 994 m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Místo:
AD-
40°
4 a 6-7 h, 2 dny
la Gurraz, refuge de la Martin
 Popis:
Auto zaparkujeme v Gurraz a vyrazíme po značené cestě k chatě Martin (2 150).  Chata je většinou bez správce a poskytne francouzský komfort, švýcarské minimum: dříví, houně a nádobí. Z chaty nejprve západním směrem, ale záhy otáčíme na jihozápad na ledovec Martin, trhliny a hrozí pád seraků, nutno jít ještě za šera. Po ledovci až na jeho konec pod vrcholovou stěnu Grande Parei, tu překonáme na mačkách. Po vrcholovém platu pod vrchol a severním úbočím navrchol. Vrcholové panorama zde.
Sjezd na sever po ledovci Savinaz, pozor trhliny. Od výšky cca 3 300 na severovýchod až narazíme na cestu k chatě, po cestě zpět do Gurraz.

Dôme de la Sache z Grande Sassière
Dôme de la Sache z Grande Sassière, foto: Jirka Vodsloň

Ubytování

Četná ubytovací zařízeni ve Val-d'Isère, po ukonční sezony nemusí být snadné něco nalézt.
Chata Martin, bez správce, má jen základní výbavu: dříví, houně a nádobí.

Chata Martin
Chata Martin, foto: Lenka K.

Průvodce a mapy

Ski de Randonnée – Savoie, Emmanuel Cabau
Mapy IGN TOP 25: 3532 ET, 3633 ET




Zobrazit místo Skialpinistické toulky XVII. – Vanoise na větší mapě

Aktualizace 2015

V roce 2015 jsme se vydali na Italskou stranu, do Grand Paradisa a při túře na Grand Traversiere jsme se nestačili divit co za devět let udělala změna podnebí s ledovcem Tsanteleiny. Sjezd z vrcholu bude nyní asi pěkným kličkováním mezi skalkami, pokud bude vůbec možný. Pro porovnaní dvě fotky

 

Vanoise - La Tsanteleina 2006
Vanoise - La Tsanteleina 2006, foto: Jirka V.

 

Vanoise - La Tsanteleina 2015
Vanoise - La Tsanteleina 2015, foto: Jirka V.


Původně vyšlo 4.5.2009