Lavina na Kampermaueru

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík podle zahraničních pramenů, Vydáno dne: 05. 04. 2009

Sektor Extase a vpravo plotna, kde vede HermelineJeden mrtvý, jeden těžce a dva lehce zranění.

Kampermauer je populární lezecká oblast poblíž průsmyku Hengstpass v Rosenau, blízko Totes Gebirge. V pátek odpoledne tam došlo k sesuvu laviny, jejím následkem je jeden mrtvý a jeden těžce zraněný Čech a dva Rakušané zranění lehce.

Oblast Kampermauer, kde se leze v jižních stěnách, je lezecky použitelná již brzy na jaře i pozdě na podzim. Na jaře ovšem může být nebezpečná, jak se nyní ukázalo. Horní část Kampermaueru tvoří převážně strmé trávy přerušované skalami a suť. Působením slunce může docházet k uvolňování základových lavin, jak tomu bylo v tomto případě. Podle zprávy Rakouského rozhlasu se uvolnil ze strání nad lezeckou stěnou led, sníh a suť. Následkem pádu laviny byl zabit třiadvacetiletý český student, který jistil svého stejně starého partnera. Také osmadvacetiletý prvolezec druhého českého družstva byl vytržen ze stěny. Jeho partnerka pád udržela, přesto však utrpěl těžké zranění na koleně. Rakušané - jednatřicetiletý a třiadvacetiletý lezec ze třetího družstva, kteří lezli v sektoru Extase, byli zranění lehce. Sektor Extase je poněkud vlevo a je kolmý až částečně převislý s těžkými cestami. Patrně nebyl přímo v dráze laviny a byl zasažen jen okrajově.

Sektor Extase a vpravo plotna, kde vede Hermeline
Sektor Extase a vpravo plotna, kde vede Hermeline, foto: Petr Jandík
Z travnatých zarostlých svahů přilétla na lezoucí družstva lavina. Nad cestou Hermeline, která vede zarostlými plotnami nahoře, je jen malý převis, takže lavina musela udeřit do mírně ukloněné plotny. Sektor Extase je kolmá plotna dole vlevo a ta byla více chráněna. Ilustrační snímek z podzimního období.


Mrtvého a zraněné vyzvedl ze stěny a transportoval vrtulník, nezranění slanili sami. Česká družstva lezla podle zprávyrundschau.co.at cestu Hermeline, která vede ve stěně vlevo od populární hrany Vegetarierkante, se kterou má společný konec a slaňovací dráhu. Hermeline má úseky, které nejsou až tak hustě odjištěné a může tam hrozit i ne úplně malý pád. Kampermauer je masiv obrácený k jihu a lze tam lézt brzy na jaře i pozdě na podzim. Na jaře však číhá nebezpečí v podobě základových lavin uvolněných sluncem a teplem. Nebezepčí o to větší, že Kampermauer vypadá jako bezproblémová, dobře odjištěná oblast na pomezí mezi skalkami a horami. Celoročně tam hrozí pád kamenů a ani skalkařské cesty tam není dobré lézt bez helmy. V poslední době byl v severovýchodních Alpách vyhlášen pátý lavinový stupeň, který se týká hlavně jižních svahů a zasahuje i Totes Gebirge a oblast Kampermaueru. Je vidět, že lavinové situaci je třeba se věnovat nejen při skialpinismu, ale i u čistě skalních túr v oblastech, nad kterými jsou lavinézní svahy, jako je Kampermauer.Horyinfo 2008 horský - říjen, Rakousko, Kampermauer, Superdiagonale
Horyinfo 2008 horský - říjen, Rakousko, Kampermauer, Superdiagonale, foto: Petr Jandík
Snímek z kalendáře ukazuje sektor Superdiagonale. Cesta Hermeline, na které došlo k neštěstí, je ještě poněkud dál vpravo za hranou.


Mapa Kampermaueru


Zvětšit mapu