Kopold na Annapúrně South

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík podle Climbing.com, Vydáno dne: 05. 05. 2009

Dodo KopoldPrvovýstup sólo

Podle zprávy serveru Climbing.com, Dodo Kopold vysóloval 7218 m vysoký jižní vrchol Annapúrny za 40 hodin novým těžkým prvovýstupem. Aktualizace: foto výstupu.

Kopold jen do Nepálu původně s nyní nezvěstným Martinem Minaříkem a Elli Revol se záměrem vystoupit jižní stěnou Annapúrny. Kvůli špatným podmínkám - příliš mnoho sněhu - nebyly podmínky na bezpečný výstup a Kopold, který již kvůli účasti v jury Piolet d'Or neměl čas na další pokus, se místo toho přesunul k předvrcholu Annapúrny South, vysokému 7219 m. Vystoupil na něj v sólovýstupu strmým jihovýchodním hřebenem, traverzoval hřebene na západ aby dosáhl hlavní vrchol, vrátil se do sedla a sestoupil strmým sněhem na jih. Podle zprávy Climbing.com měl s s sebou 40m šestimilimetrového lana, 8 skob, 8 ledovcových šroubů 10 expresek, jídlo a vařič. Obtížnost cesty ohodnotil jako VI/6, 5+, M5 ABO, délka cesty 2300 metrů.

Annapúrna South, zákres prvovýstupu Dodo Kopolda, šipky sestup.
Annapúrna South, zákres prvovýstupu Dodo Kopolda, šipky sestup., foto: Dodo Kopold


Tento poslední sólový prvovýstup Dodo Kopolda je ukázkou brilantního výškového alpinismu ve skvělém stylu a dá se očekávat, že jej nemine vysoké ocenění. Zdroj: climbing.com