Kazašská cesta na Cho Oyu

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: www.russianclimb.com, Vydáno dne: 19. 05. 2009

Cho Oyu. jihovýchodní stěnaUrubko dovršil ve pěkném stylu 14 osmitisícovek

Denis Urubko posbíral všech 14 osmitisicovek, ale nejde zdaleka jen o sběratelství. Poslední kousek dovršil skvělým prvovýstupem v alpském stylu se svým spolulezcem Borisem Dedeškem. AKTUALIZACE: přehled Urubkových osmitisícovekBoris Dedeško, Cho Oyu s kazašskou cestou v pozadí
Boris Dedeško, Cho Oyu s kazašskou cestou v pozadí, foto: Andrew Starkov, courtessy russianclimbing.com


Původně chtěl Denis Urubko jen zkompletovat všech 14 osmitisícovek rychlovýstupem na Cho Oyu normálkou vloni na jaře. Čína ale zavřela hranice a tak byl projekt posunut na podzim. Na podzim byla hranice pořád zavřená a letos v březnu také. Mezitím se začal připravovat nový projekt: prvovýstup na Cho Oyu z Nepálské strany jihovýchodní stěnou, o které Denis snil už od roku 2001. Tímto rozhodnutím si chtěli splnit několik cílů najednou. Denis dokončit program "14Q" hodnotným prvovýstupem, dále pokračovat v myšlence udělat kazašskou cestu na každou osmitisícovku a Boris Dedeško si chtěl vyzkoušet vážný himálajský podnik.

Cho Oyu, Jihovýchodní stěna
Cho Oyu, Jihovýchodní stěna, foto: Andrew Starkov, courtessy russianclimbing.com


Jejich výprava začala 5. dubna letem do Lukly. Následoval pochod do Namche Bazaru a aklimatizační výstupy. Na ledovci Gjanchung vyšli do 7100 m a po dvou nocích sešli dolů. Po pětidenním odpočinku a několika pokusech vyrazili na výstup 7. května. Noc strávili v bivaku vsedě ve výšce 6000 m. Třetí den měli špatné počasí, mnoho lavin. Od výšky 7600 m se spustila bouře, trvající 15 hodin.. 11. května byli na vrcholu, sestupovali tři dny stejnou cestou, dva dny nejedli.

Denis Urubko a Boris Dedeško, Cho Oyu s kazašskou cestou v pozadí
Denis Urubko a Boris Dedeško, Cho Oyu s kazašskou cestou v pozadí, foto: Andrew Starkov, courtessy russianclimbing.com


Denis Urubko

Narozen 1973 v Rusku na severním Kavkaze. Žije v Kazachstánu v Alma Atě. Je profesionálním sportovcem, poddůstojníkem kazašské armády. Jeho 14 osmitisícovek začalo v roce 2000 výstupem na Everest (8848 m) normálkou z jihu bez kyslíku se Simone Morem. Byla to lehká expedice bez Šerpů, měli jen dva tábory a pět dní strávili na Jižním sedle. Cílem byl traverz Everestu a Lhoce (8516 m), na který vystoupil rovněž normálkou o rok a den později. Téhož roku 2001 vystoupil Japonským kuloárem bez kyslíku na Hidden Peak (8068 m) a o 7 dní později na Gasherbrum 2 (8035 m) rychlovýstupem normálkou za 7,5 hodiny na vrchol a za 4 hodiny dolů, samozřejmě bez kyslíku. V předmonzunovém období 2002 vystoupil bez kyslíku klasickou cestou JZ stěnou na Kangčendžengu (8586 m), v pomozunovém období na Šiša Pangmu (8048 m) na hlavní i centrální vrchol. V roce 2003 následovaly před monzunem Nanga Parbat (8125 m) a Broad Peak (8068 m), obě normálkami bez kyslíku. V roce 2004 noční výstup na Annapúrnu I (8091 m), v roce 2005 prvovýstup JZ stěnou Broad Peaku alpským stylem ve dvojčlenném družstvu se Samojlovem. Roku 2006 opět se Samojlovem vystoupil normálkou na Manaslu (8163 m) a na tentýž vrchol ještě přidali v zápětí prvovýstup severovýchodní stěnou. Rok 2007 byl ve znamení Dhaulágiri normálkou a K2 severozápadním hřebenem Japonskou cestou, stále se Samojlovem. Makalu na jaře 2008 byla jen rekognoskace na opravodou dardu, první zimní výstup na Makalu (8463 m) se Simone Morem (viz tento článek) v únoru 2009 a poslední osmitisícovkou byla Cho Oyu výše popsaným prvovýstupem. Denis Urubko tak zvládl všech 14 osmitisícovek za devět let a z toho tři dvakrát, a tři prvovýstupy a jeden první zimní výstup.

Zdroj: www.russianclimb.com