Tragický pád v Rathenu

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík podle zahraničních pramenů, Vydáno dne: 15. 06. 2009

Hinterer GansfelsSmrt v Arymundweg

Podle zprávy v Sächsische Zeitung došlo uplynulý víkend ke smrtelnému pádu 55letého horolezce v jedné z nejoblíbenějších sedmiček v Rathenu v oblasti Gansfelsen

Jak uvádí dnešní zpráva online verze Sächsische Zeiteung, chtěla trojice lezců v neděli dopoledne vylézt dvěma hvězdičkami v průvodci ozdobenou cestu Arymundweg na Hinterer Gansfels v oblasti Rathenu, která patří k vyhlášeným místním lahůdkám. Prvolezec, 55 letý horolezec z Norimberka cestu vyváděl, jeden z trojice ho jistil. Prvolezec náhle vypadl ze stěny, přičemž vytrhl všechny smyčky, které založil a po cca 35metrovém pádu skončil v komíně.

Pětičlenná skupina záchranářů se stanice záchranářské pohotovosti, která je přímo v Rathenu nedaleko místa neštěstí, okamžitě po přijetí žádosti o pomoc vyrazila na místo a vyprostila postiženého z obtížného terénu. Bohužel, lékař konstatoval smrt.

Hinterer Gansfels
Hinterer Gansfels, foto: Petr Jandík


Není jasné, proč lezec z cesty vypadl, jestli udělal chybu, nebo se mu vylomil chyt a proč vytrhl všechny založené smyčky. V diskusi na serveru Teufelsturm.de se tvrdí, že se mu ulomila velká část sokolíkového žebra těsně pod kruhem a není jasné, zda si provázal hodiny pod kruhem, na kterých se i štandovalo. Podle fotografií 1, 2, 3, 4 na serveru Teufelsturm.de nevypadá to žebro nijak subtilně a jestli se to ulomilo celé, musela by to být pěkná mela.

Vzhledem k tomu, že postižený pochází z Norimberka, dalo by se spekulovat, jestli měl dost zkušeností s lezením a jištěním na pískovci. Arymundweg je krásná exponovaná cesta od Arymunda Fehrmanna kolem roku 1905, jejíž klíčové místo je dolez ke kruhu, ale menší lezce potrápí ještě až nahoře - výlez na vrchol. Díky frekventovanosti cesty byly v srpnu 2008 solící chyty a stupy, stejně jako žebro pod kruhem, které se nyní mělo vylomit, ošetřeny zpevňovačem OXAL NK 100. Poslední předchozí známý pád se na cestě Arymundweg odehrál 26. 12. 1967 kvůli vylomení chytu. Bylo velmi mokro, padal sníh, který tál, skála byla velmi mokrá a měla značně sníženou pevnost, takže se vylomení chytu tehdy ani příliš nelze divit.

Obrázek cesty z profilu.
Hinterer Gansfels - nákres Arymundweg
Hinterer Gansfels - nákres Arymundweg, foto: Petr Jandík