Bacha na šok

Autor: Jan Čuba <jan.cuba(zavináč)volny.cz>, Zdroj: Honza Čuba, Vydáno dne: 09. 07. 2009

Skoroprůšvih na Großer Gratturm

Úvod je velice stručný: Schmilka, Großer Gratturm, druholezec ve vrcholovém dolezu rajbasem přes břicho. Uklouznutí a křupnutí v rameni. Kdo měl někdy vyhozené rameno, asi ví jak to bolí.

Rychlá domluva s parťákem nahoře a spuštění do údolky dolů cca 30m. Potud nic až tak zvláštního jenže pak, pak už nic....

Ostatní jsem se dozvěděl až později večer u piva od druhé dvojky, která naštěstí byla tou dobou pod věží a svačila. Dojel jsem na zem, houkl ještě dobrý, shoď to a sedl si, dostal šok a přestal dýchat.

A poučení?


Asi nespouštět raněného z očí pokud to jde, pokud by to dobírající po tom, co jsem sjel dolů, vzal klasicky slaněním na druhou stranu a dole nikdo jiný nebyl tak by to nejspíš nestihl.

Prostě myslet na to že tím, že je potlučený dole na zemi a komunikuje, zdaleka nic nekončí a je asi lepší pak řešit jak dostat dolů lano cvaklé na fix do slaňáku po co nejkratším a nejrychlejším slanění či oželet nějaký ten matroš. Když se tu čas od času objeví nějaký podobný článek, bohužel i s horším koncem, tak si člověk z něho snaží vzít nějaké poučení a tak je i myšlený tento článek ve kterém osoby a obsazení nejsou až tak podstatné.

Poznámka redakce:
Takovýhle případ není ojedinělý, viz Medicínske riziko záchrany. V tomto konkrétním případě by se měl zraněný uložit do protišokové polohy, to jest vleže na zádech s nohama zvednutýma cca o 30 cm. Toho ale asi nebyl schopen a zachránila ho opodál svačící dvojice. Kdyby byl sám jen se spolulezcem, asi by to už spouštějící dolů včas nestihl. Lepší možností by bylo, kdyby parťák místo spuštění svezl postiženého dolů - slanil s ním. Toliko teorie, ale koho by v praxi napadlo, že po takového nehodě dojde k šoku, když zraněný normálně komunikuje? Tak tento případ je varováním, že po úrazu může nastat šok kdykoliv a je třeba nenechávat zraněného bez dozoru. Jsme-li jen dva, raději k němu slanit, přicvaknout ho k sobě a sjet s ním, než ho spustit dolů samotného.

Odkazy:
Medicínske riziko záchrany
Šokové stavy - prvnipomoc.com

Dějiště události na mapě. Azurová čára je Wurzelweg, po které se dalo přijet autem a odvézt zraněného. Naštěstí je od Großer Gratturm blízko. Stát se podobná věc v Zschandu, bylo by to horší.


Zobrazit místo Sasko - Schmilka, Schrammsteine na větší mapě