Erecttissima

Autor: Dušan Janák <stoupax (zavináč) centrum.cz>, Zdroj: Stoupa, Vydáno dne: 24. 08. 2009

Stoupa v první délce 8aPrvovýstup v severní stěně Cimy Grande

Horská skupina gigantických skalních věží Tre Cime v Dolomitech je většině horolezců dobře známá. V jejich severních stěnách vznikly některé z milníků alpského skalního lezení. Prvovýstupy nebo v novější době první volné přelezy některé ze starších hákovaček pocházejí od známých postav evropského alpinismu: Comici, Cassin, Desmaison a Mazeaud, Droyer, Albert, Glowacz, „Bubu“ Bole, Huber, Hainz atd.Tre Cime
Tre Cime, foto: Stoupa


V dnešní době jsou stěny Tre Cime vyhledávány pro snadnou dostupnost, která však neubírá mnoho z kouzla regulérního skalního alpinismu v často převislé a rozbité skále stinných severních stěn. Škála výstupů nyní přechází od relativně dobře zajištěných volně lezených cest střední a vyšší obtížnosti, přes odvážnější volné výstupy až po nejistitelné hororové hákovačky. Jednu z nich má mimochodem na svědomí svým sólovým pobytem v polovině 70. let český horolezec Tomáš Gross.

Hledání cesty dalekohledem
Hledání cesty dalekohledem, foto: Pavel Jonák


Koncem července vyrazila do severních stěn čtveřice českých lezců D. Janák, P. Jonák, R. Jurečka a V. Šatatava s cílem přidat k existujícím liniím další prvovýstup. Po krátké poradě pod stěnou bylo vybráno nejpřevislejší „holaso“ na Cima Grande v linii výrazné skalní hrany mezi Španělskou cestou a Diretissimou.

Nákres cesty
Nákres cesty, foto: Pavel Jonák


V průběhu týdenního působení se čtveřici podařilo prostoupit převislou část zdi a překonat tak hlavní problém převislého pilíře. Zhruba ve dvou třetinách stěny, v místě, kde se přechází do lehčího terénu a je možné vybrat z několika možných dolezů na vršek, se linie spojuje s výlezovým komínem Diretissimy (Hasse-Brandler).

Šatavis jumaruje
Šatavis jumaruje, foto: Pavel Jonák


Džony na štandu
Džony na štandu, foto: Václav Šatava


Pro posouzení obtíží výstupu je vhodné použít stupeň dva z třístupňové Mauglího klasifikace: 1 = jde to, 2 = jde to blbě, 3 = nejde to. Postup volným lezením na max v kombinaci s pohybem ve skobách, háčcích, rurpech, nýtech, hmoždinkách do betonu, hákování po jedničkách holasem, odskoky do nýtů, shazování stokilových věžiček do údolí, zatloukání tricamů, osazování jištění ze žáby za odklápějící se přílepek, hrabání shnilým korálem vzhůru - kdo má v tom drobivém nerostu poznat jestli je to za 8- nebo 8+ - to vše se špatně učesává do kvantifikovatelných údajů.

Ricardo ve zdi
Ricardo ve zdi, foto: Pavel Jonák


Leze Stoupa
Leze Stoupa, foto: Ricardo


Pro vyznavače klasifikací: 8+ / A3 je taková nejasná nápověda. Protagonisté výstupu se chtějí do stěny ještě vrátit a pokusit se o volný přelez linie, kterou nazvali Erecttissima nejen pro její strmý charakter, ale i jako úsměvnou reminiscenci na všechny ty dolomitské „direttissimy“ a „superdirettissimy“. Na první délku už došlo: ze slanění bylo nutno přidat pár nýtů, aby nedošlo k pochroumání sportovců a pánové Šatava a Janák odhadli klasifikaci někde kolem 8a (9+/10-). Jak budou těžké další délky se necháme překvapit...

Stoupa v první délce 8a
Stoupa v první délce 8a, foto: Ricardo