Rock Master, Arco

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík , Vydáno dne: 08. 09. 2009

Arco Rockmaster 2009Prestižní závod

V sobotu odpoledne začaly v italském Arcu prestižní závody v obtížnosti, boulderingu, rychlosti a duelu. Závodit mohou jen pořadateli pozvaní závodníci a pravidla se poněkud odlišují od pravidel běžných závodů. Aktualizace: Videa Adam Ondra v duelu, finále rychlosti Libor Hroza, bouldering Kilian FischhuberAdam Ondra
Adam Ondra, foto: Petr Jandík


Neděle 15:00 duel: Adam Ondra prohrál ve finále o 8 setin s Cédricem Lachatem a zbylo na něj druhé místo. Celou cestu vlastně lezl rychleji, ale čas ztratil pomalým cvakáním karabiny. Třetí skončil vítěz obtížnosti Julian Ramón Puigblanque, čtvrtý je David Lama.

Neděle 14:00 boulder ženy: 1. Alizée Dufraisseová, 2. Chloé Graftiauxová 3. Anna Stöhrová. Alizée topovala první a třetí boulder, Chloé třetí a Anna druhý. 

Neděle 10:00 obtížnost: Kombinací topu ve včerejší cesta na OS a nejlepšího výsledku dosáhl po zásluze Ramón Julian Puigblanque, přes ne úplně skvělý výsledek sobotní cesty se druhým nejlepším výkonem v RP cestě se na druhé místo vyšvihl David Lama, kterému se jinak letos moc nedařilo, a odsunul na třetí místo Adama Ondru, kterému v "pracovní" cestě scházela vytrvalost a v celkovém součtu mu zůstalo třetí místo ze soboty. Také Tomáš Mrázek si udržel sobotní šesté místo. Naopak díky slabému výsledku "pracovní" cesty si výrazně pohoršil Patxi Usobiaga, který nakonec skončil za Mrázkem, ačkoliv topoval sobotní cestu.

Obtížnost žen skončila úspěchem Francouzky Caroline CiavaldiniMČR 2008 - Libor Hroza
MČR 2008 - Libor Hroza, foto: Jan Polák


 Sobota 22:30, rychlost: Libor Hroza nezaváhal a vyhrál závod v rychlosti zcela suverénně. Jediný se dostal pod 8 sekund, finále vyhrál časem 7.21 a zlepšil tak rekord Rock Masters. Jeho sestra Lucka Hrozová měla v kvalifikaci čtvrtý nejlepší čas. Postoupila do čtvrtfinále, kde si vedla nadějně, ale spadla - 8. místo. Rychlost žen vyhrála Edyta Ropeková.

Finále rychlosti Libor Hroza versus Venezuelec Manuel Escobar

Sobota 22:15, bouldering: Lezly se čtyři bouldery. Jedničku netopl nikdo, čtyři dosáhli 8 bodů - Fischhuber, Baumann, Gelmanov a Glairon, tři 8- a nejslabší byl Rubcov, který dál nepokračoval. Dvojku topnul Fischhuber, Moroni a Meyer, slušně na ní zalezl i Baumann. Preti a Glairon přiliš neuspěli a vypadli. Trojka byla hodně technická a topnul ji jen Moroni a s ním na čtyřku postoupili Fischhuber a Baumann. Čtyřka byla krutě silová a navíc kombinovaná s technikou. Fischhuber skoro topnul, Baumann se dostal tak do půlky a Moroni se jen tak tak odlepil od země. Suma sumárum: Vitězství Kilian Fischhuber - Rakousko, druhý Thomas Baumann - Německo, třetí Gabriele Moroni - Itále.

Sobota 18:55, obtížnost, cesta na OS: Po skvělém výkonu topovali Španělé Ramón Julian Pugblanque a Patxi Usobiaga. Adam Ondra obsadil třetí místo, když lezl hodně rychle a trochu to uspěchal. Při skoku mu uklouzla noha a skončil asi tak tři kroky pod topem (35.06-). Střední skupina lezců se rozmístila s odstupem za absolutní špičkou. David Lama (29.85-), Jakob Shubert (29.93), který jen o držení posledního chytu překonal Tomáše Mrázka (29.93-) na šestém místě - letos zatím nejlepší Mrázkův výsledek. Do výkonnostního středullze ještě počítat Lachata (27.87-), Klemena Bečana (26.21-) a Francouze Desgrangese (24.43). Na chvostu pak zůstali Crespi, Tauporn, Verhoeven, který to zkazil a Krjukov. Nikdo y nich se nedostal přes 20.

Mezi (skoro)ženami kralovala šestnáctiletá Johanna Ernstová s jediným topem, následovaná Korejkou Ja-in Kimovou a Francouzkou Charlotte Durifovou.

Cesta na OS je jen první poločas. Lezení "pracovní" cesty na RP může s výsledky ještě hodně zamíchat a třeba se Adam nebo Tomáš posunou někam výš.
V obtížnosti ze závodí ve dvou kolech - na OS a na RP a výsledky se sčítají. Další zajímavou disciplínou, hrající na nervy je duel, kdy se leze vyřazovacím způsobem na dvou identických krajně obtížných cestách a vyhrává, kdo doleze dřív, nebo spadne později. Rychlost a bouldering probíhají obvyklým způsobem.

V obtížnosti máme zastoupení v podobě Adama Ondry a Tomáše Mrázka, v rychlosti startuje Libor Hroza a Lucka Hrozová. Online přenos, kde se zobrazují také výsledky, začal v sobotu v 15:30. Perfektní je, že se výsledek lezoucího borce či borkyně aktualizuje v reálném čase, takže je vidět kolikátý dotyčný právě je.

Celkový program:

Sobota 5. 9 2009Neděle 5. 9 2009