Orbayu

Autor: Markéta Syllová <(at)>, Zdroj: Bratři Poeové, překlad Markéta Syllová, Vydáno dne: 10. 09. 2009

Diskok za 8cPřelomový bigwall ve Španělsku

Minulý týden se o rozruch na lezecké scéně postarali bratři Iker a Eneko Pou svým přelezem údajně nejtěžšího "bigwallu" na světě.

Cíl splněn: ORBAYU 8c+/9a, 500 m
Čtvrtek, 3. září 2009 22:56


Ano, stálo nás to více než dva měsíce práce na Urriellu, ale konečně jsme to dokázali: ORBAYU (“Orbayu” znamená déšť, typický pro severní pobřeží Španělska, který se vyznačuje malými, ale hustými kapkami- poznámka editora) má svůj první volný přelez, a to po více než osmi hodinách lezení, se všemi délkami vcelku a na prvním. Dokončili jsme tak nejdůležitější cestu naší kariéry. Obtížnost cesty se dala předvídat, rozhodli jsme se navrhnout 8c+/9a, čímž se Orbayu stává nejtěžším big wallem na světě.

Naranjo v Picos de Europa
Naranjo v Picos de Europa, foto: Tim Kemple


Význam Orbayu spočívá především v tom, že jsme byli schopni dosáhnout vysoké úrovně sportovního lezení v horské stěně, jakou je Západní stěna na Naranjo des Bulnes. Možnosti jištění jsou zde velmi pochybné – leadheady, jedničky, mikro vklíněnce, friendy…- a potenciální pády mohou dosahovat 20 až 25 m. Ale ještě důležitější, než toto všecho, bylo mít vizi, tvořivost a důvtip, abychom si tuto linii vůbec dokázali představit. Již před deseti lety jsme byli schopni v dobrém stylu opakovat velmi obtížné cesty, ale ještě jsme neměli onu představivost, abychom viděli takto futuristickou linii a abychom jí vylezli. Právě zde je podle nás ten rozdíl: je dost těch, co dokáží napodobit Van Gogha tak, aby vypadal jako originál, ale méně těch, někdy třeba jen jeden, který dokáže vytvořit vlastní originál.

Diskok za 8c
Diskok za 8c, foto: Tim Kemple


 6
6, foto: Tim Kemple


Zažili jsme dost těžké okamžiky, především od 20. června do začátku srpna, kdy bylo v podstatě zimní počasí, a jen s velkou námahou jsme byli schopni cestu zkoušet. Ale byly zde i velmi dobré okamžiky, když po tomto období začaly příjemné teploty a postupovali jsme v cestě velmi rychle. Orbayu je linie pro volné lezení, která spojuje čtyři nové délky v převisu Bermeja, šest délek z cesty Mediterráneo a tři z Rabada-Navarro.

 Orbayu
Orbayu, foto: Tim Kemple


Těžkou část cesty jsme zkoušeli tři dny v létě roku 2008 (5. a 6. délku). Potvrdili jsme si, že by se dala přelézt volně,. Vrátili jsme se 20. června tohoto roku. Začali jsme znovu dvouměsíčmí práci, kdy jsme se asi čtyři dni věnovali klíčové páté a šesté délce o obtížnosti A3, které patří k cestě Mediterráneo. Nejdříve jsme délky vylezli s lanem shora a pouze jedním pádem. Pak jsme za tři dny připravili pro volný přelez čtyři nové délky přes převis Bermeja, až k díře na začátku páté délky. Potom jsme střídali zkoušení těchto čtyř nových délek s délkou pátou.

Po úspěšném přelezu
Po úspěšném přelezu, foto: Tim Kemple


Věděli jsme, že klíčová je pátá délka a na ní jsme soustředili veškeré naše úsilí. Nejdříve jsme jí přelezli v kuse top rope. Další týden už na prvním, a nakonec jsme zakončili celý úkol RP přelezem ze země až na vrchol.