Rušné prázdniny v Grónsku.

Autor: Jana Šimková <jrpl(zavináč)seznam.cz>, Zdroj: jana simkova podle www.planetmouintain.com a www.mytendon.co, Vydáno dne: 17. 09. 2009

Co se děje na severu?

Švédské řádění
. 28. června švédské duo Erik Massih a Oskar Alexandersson poprvé volně přelezlo cestu Life is Beatiful (VI- 5.9 A2+; 5.13a, 7c+). 14 délek jim trvalo 19 hodin. Pro Erika to už byl druhý pokus. Loni v létě. kdy se o to pokusil poprvé, však počasí nespolupracovalo a tak odešel s prázdnou.

 

 

Snad aby si letos všechno vynahradil, nezůstal u jedné cesty. Další přišla na řadu War and poetry (VI 5.12c). Dvojice zvládla 30 délek lezení a slaňování za 30 hodin. Erik o ní prohlásil, že je to cesta vhodná na delší den s lehčím ruksáčkem.

 

Polské řádění.

 

Ani Eliza Kubarská a David Kaszlikowski nebyli tento rok v Grónsku poprvé. Premiéru si odbyli roku 2007. Jejich letošní expedice se stejně tak jako ta předchozí skládala z části kajakářské a lezecké. Obě se přirozeně doplňovaly. Obzvláště v případě 1200 metrů vysokého panenského útesu, který byl přístupný pouze z moře. Vrchol, na který vylezli jako první nazvali v jazyce Inuitů – Qaqqaq Eqqaamanngilara (Zapomenutý vrchol). Výstup si rozdělili na dvě části (700m, 5a, 6c max a 500 m 6b+, OS).

 

Tím ale jejich působení nekončilo. Kromě tradičního lezení, si připsali další vícedélku na dosud nelezené stěně hory Marlulissat . Jednalo se o 2 Hobbits from the Moon (cca 800 m, 6c max, OS). David s Elizou se netají tím, jak je nadchla podpora domorodců, kteří po celou dobu sledovali jejich postup přímo zpod stěny, dokonce prý i v noci.

 

Během této akce byl natočen dokumentární film a v roce 2010 by měla vyjít i kniha. Jako malou ochutnávku můžete zkusit odkaz na youtube s upoutávkou na první expedici http://www.youtube.com/watch?v=-vN66JLwSmI