SP v Brně ohrožen, ČHS pozastavuje členství v UIAA a mediální bublina splaskla

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík. Autor byl v letech 2007 a 2008 členem VV ČHS, Vydáno dne: 08. 10. 2009

<!-- logo ČHS Český horolezecký svaz-->Komentář k dění v ČHS

O víkendu 2.-3- října proběhla tradičně na Malé skály schůze Výkonného výboru ČHS. Zápis, publikovaný na stránkách ČHS, přináší opět řadu pozoruhodných rozhodnutí, nad kterými stojí za to se zamyslet.Světový pohár v Brně ohrožen

Pořadatel SP v Brně, firma Sport Life, chce odstoupit od smlouvy s ČHS na pořádání závodu Světového poháru v obtížnosti. VV se logicky a zcela správně rozhodl zvýšit součinnost ČHS s pořadatelem tak, aby se snížily náklady a SP se uskutečnil, protože neuskutečnění závodu, těžko prosazovaného do kalendáře IFSC, by byla pro svaz neskutečná ostuda s možnými následky na možnost startu našich reprezentantů na světových pohárech. To si nelze dovolit.Tisková konference ČHS v únoru 2008. Alena Čepelková, Pavel Bém, Adam Ondra. Dušan Janák, Vašek Šatava
Tisková konference ČHS v únoru 2008. Alena Čepelková, Pavel Bém, Adam Ondra. Dušan Janák, Vašek Šatava, foto: Petr Jandík
Zatím poslední tisková konference pořádaná ČHS.


Mediální bublina splaskla

Vítěz výběrového řízení na agenturu, která by mediálně prosazovala ČHS a nic za to nechtěla, resp by ještě něco pro svaz vydělala, odmítl podepsat smlouvu. Patrně je to důsledek nárazu obličejové části na realitu. Horolezecký svaz nemá marketingový potenciál, který by opodstatňoval takovéto plány a horolezci v ČR nebudou nikdy mít nic, co si sami neudělají, nebo nezaplatí. Plány, jak by někdo marketingově zužitkoval ČHS a tím si na sebe vydělal, jsou nereálnou utopií. Po krachu této smlouvy se VV rozhodl přijmout alespoň nabídku J. Kreisingera na přípravu provozu nového webu ČHS. Přípravou nového webu, založeného na novém redakčním systému firmy Visus, se ve spolupráci touto firmou zabýval ve druhé polovině roku 2008 již Jiří Reiner, což přinejmenším několik členů současného VV musí vědět, protože byli členy i předchozího vedení. Bylo by jistě vhodné nezahazovat již udělanou práci, k čemuž tímto rozhodnutím patrně dojde, stejně jako nedošla naplnění mediální koncepce zpracovaná již dříve Jiřím Reinerem, byť i byla oceněna jako kvalitní a byla za ni vyplacena dohodnutá odměna. V zápisu se praví, že bude připravena smlouva na principu samofinancování. Honza Kreisinger tedy bude sám suplovat agenturu a pokud smlouvu podepíše, musí si asi sehnáním reklamy na stránkách ČHS zaplatit svou práci, nebo bude pracovat zadarmo.

Radek Lienerth - Zoban

Lienerth povede drytooling

"Protože se nenašel vhodný kandidát na předsedu, byla zrušena komise drytoolingu. Její činosti převezme komise závodního lezení dospělých a v ní bude mít drytooling na starosti Radek Lienerth." Nějak nechápu rozdíl mezi tím, má-li na starosti drytooling někdo jako šéf samostatné komise, nebo jako člen jiné komise. Nebo byl Lienerth nevhodný jako předseda komise, ale je vhodný jako de facto subkomisař? Takto to lze také přeložit. Lienerthovi lze vytknout mnohé, ale drytooligu rozumí a konec konců splňuje i další předpoklad, je schopen komunikovat s Liborem Hrozou starším, trenérem a manažerem naší nejúspěšnější drytoolingové reprezentantky.

Jiří Skandera nabízí archiv, VV se radí ohledně exekuce s právníky

Obsah přetékající skříně byl nabízen již předchozímu vedení ČHS ale akce nebyla dotažena do konce a nyní se obnovuje. Jiří Skandera, s následky jehož činnosti ku konci předsednictví ČHS se Svaz dosud potýká, má jiště bohatý a zajímavý archiv. Doufejme, že se tentokrát akce dotáhne do konce a archiv naplní skříně na Strahově. Jiřího Skandery se týká také jiný bod zápisu. Česenek, Hrubý a Bloudek zajistí právní poradu ohledně exekučního řízení, které je důsledkem kauzy Alpenservis. Díky krachu této Skanderovy firmy přišel ČHS již o obě budovy v Ostrově. Problémům asi není ještě konec.UIAA

Pozastavení členství v UIAA

Otázka, "k čemu nám je UIAA" je o jedno strukturální patro posunutá otázka "K čemu nám je ČHS". Výkonnému výboru připadá málo, že s UIAA spolupracují a využívají ho komise Lékařská, Bezpečnostní, komise mládeže a s výhradami metodická. Při hodnocení VV možná zapomněl ještě na drytooling, ve kterém Světový pohár pořádá právě UIAA - asi proto, že komisi drytoolingu při tomto zasedání zrušil. Každopádně má být členství v UIAA pozastaveno do Valné hromady 2010 a nebudou placeny ani příspěvky.
VV ČHS se tímto rozhodnutím chystá po odchodu DAV a OEAV vyjmout ze stavby zvané UIAA další kámen. Kolik kamenů lze vyndat, než se stavba zřítí, se uvidí. I když je existence UIAA pro jednotlivé horolezce věcí vzdálenou a neuchopitelnou, její případnou neexistenci může nakonec pocítit každý. Kdo by byl schopen vůči velkým výrobcům prosazovat kvalitativní a bezpečnostní normy materiálu? Kdo by byl schopen tlačit na vlády horských zemí, aby udržovaly hory přístupné a poplatky zůstávaly ve snesitelné výši? Kdo by byl schopen organizovat a zajišťovat bezpečnostní a lékařský výzkum? Zbourat organizaci je daleko lehčí, než ji znovu stavět když se nakonec ukáže, že nám chybí.

Situace v komisi závodního lezení dospělých

"Předsedkyně komise S. Rajfová požádala o prošetření rozhodnutí předchozího předsedy této komise J. Pražáka ve věci nominace sourozenců Hrozových na MS." Toliko citát ze zápisu. Jak se může do oficiálního dokumentu dostat tak pokřivené tvrzení? Vždyť ze všech dosavadních dokumentů jasně vyplývá, že nominaci měla slíbenou od Jindry Pražáka pouze Lucie Hrozová za 4. místo a ME v Paříži 2008. Libor Hroza ml. nominaci na MS předem slíbenou neměl a nezpochybnitelně si ji vybojoval splněním tvrdých nominačních kritérií stanovených současnou předsedkyní komise S. Rajfovou. Skoro mi z té formulace připadá, že chce někdo stále živit protihrozovskou hysterii a zapomíná na fakt, že ze světových soutěží kromě Adama Ondry vozí letos medaile už jen Libor a Lucka Hrozovi. Každopádně je jen dobře, že celou záležitost, která patrně vznikla nedostatečnou komunikací původního a nového předsedy komise a též liknavou činností VV, který nepřiměl odstupujícícho a nového komisaře k předání agendy a zajištění kontinuity, šetří revizní komise, která jistě podá objektivní a nezaujatou zprávu do příštího zasedání VV.Web Skalní oblasti figuruje jednak na adrese skaly.horosvaz.cz, patřící ČHS, ale také na www.skalnioblasti.cz patřící Zdeňku Strnadovi.
Web Skalní oblasti figuruje jednak na adrese skaly.horosvaz.cz, patřící ČHS, ale také na www.skalnioblasti.cz patřící Zdeňku Strnadovi.


Smlouva na Skalní oblasti

VV schválil návrh smlouvy se Z. Strnadem na provozování a vývoj systému Skalních oblastí a pověřil předsedu zajistit její podpis. Doufejme, že k tomu skutečně dojde a že smlouva zajistí ČHS nezpochybnitelné vlastnictví obsahu databáze, kterou plní především jeho členové. Samotný web Skalní oblasti dnes již v podstatě vypadá a funguje tak jak si to představoval již předchozí VV někdy před rokem. Smluvní vymezení pravomocí správce a tvůrce webu Z. Strnada, který má de facto v rukou všechna data a v minulosti neváhal tuto skutečnost použít k nátlaku ve svůj prospěch, je pro ČHS nesmírně důležité.

Výkony roku se na Smíchově letos nevyhlásí

Po fiasku s vyhlášením výkonů roku na festivalu v Teplicích, které proběhlo téměř bez povšimnutí, nebudou výkony roku vyhlášeny ani na Smíchovském festivalu. Bude jen ohlášen záměr, že budou výkony vyhlášeny příští rok. Termíny sběru a vyhlašování výkonů roku, jak jsou nyní nastaveny, nedávají moc smysl. Hlavní sezóna pro horolezecké výkony končí někdy v říjnu a listopadu. Při známé liknavosti většiny našich horolezeckých božstev s poskytováním údajů o svých skvělých výkonech je nereálné posbírat nominace výkonů a rozhodnout o nich dříve, než kolem prosince. Z toho vycházely i dříve používané termíny, kdy se do konce roku vyhlásily výkony roku, v lednu nebo únoru se publikovaly v Montaně a na tiskové konferenci. Publikovat je až na festivalu v Teplicích v srpnu zavání zatuchlinou, není nic staršího, než včerejší zprávy. Takhle se ČHS mediálně těžko prosadí.

Rozpočet, anketa a ostatní

Alespoň něco pozitivního - rozpočet se přiměřeně plní, vyčerpáno je 63%. Jak do toho zasáhnou odměny za práce v CVK tradičně vykazované na posední chvíli za celý rok, se ještě uvidí. Byla ukončena anketa ke směřování ČHS, vyhodnocení má na starosti tajemnice Božena Valentová. ČHS bude jedním z partnerů seriálu Expediční kamera, Jiří Vogel představil metodické materiály, před podepsáním je smlouva na vydání Ročenky ČHS. Novou předsedkyní komise závodního lezení mládeže je Marie Dichtlová, která dříve figurovala jako kouč mládežnického družstva. ČHS bude i nadále spolupracovat s časopisem Montana, směrnice o zabezpečení reprezentace ČR v horolezeckých disciplínách bude publikována na webu.

Celé znění zápisu naleznete zde

Na závěr chci podotknout, že při veškeré kritice počínání VV nesmíme zapomenout, že nebyl nikdo jiný, kdo by byl ochoten břímě dobrovolných funkcí na sebe vzít a že máme takové vedení, jaké jsme si mohli zvolit. Jiný výběr tu prostě nebyl.