MČR 2009

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 04. 01. 2010

Martin Stráník, Adam Ondra, Kuba HlaváčekI s malou cibulkou se dá vařit velké menu

Poté, co Tomáš Rakovič odmítl uspořádat Mistrovství republiky v obtížnosti na Smíchoffce a k pořádání se nabídla Cibulka, panovala vůči tomuto náhradnímu řešení značná skepse. Tento víkend se však ukázalo, že se při dostatku snahy pořadatelů dá i na malé stěně udělat perfektní závod. Aktualizace" Video Kuba Hlaváček, Karel Požár, Ondra Beneš, Jarda Petečel, Michal Rožek, Zdeněk Resch.

Tým Cibulky ve spolupráci se stavěči Jirkou Lautnerem a Petrem Reschem připravili pro osmatřicet přihlášených závodníků a jedenáct závodnic parádní cesty. Ze špičky chyběl Tomáš Mrázek, který se věnuje sbírání devítek ve Španělsku a z žen Lucka Hrozová, která se připravuje na Světový pohár v drytoolingu, Silva Rajfová, Lenka Černá a Helena Lipenská, která je ve Španělsku s Tomášem Mrázkem. Ozdobou závodu byl vítěz Světového poháru v obtížnosti Adam Ondra a naše momentálně nejlepší lezkyně Nelly Kudrová.

Kvalifikace

V kvalifikaci mužů topovalo patnáct závodníků, do semifinále postoupilo dvacet šest. U žen, protože jich bylo méně, se semifinále vynechalo. Do finále postoupila povinně Nelly Kudrová, doprovodily ji Lenka Frühbauerová, Kristýna Ondrová, Gabriela Vráblíková, Aneta Hyvlová, Jitka Mázlová, Edita Vopatová a Monika Kuhn-Gáberová. Zajímavostí tohoto závodu byl generační souboj, který vyhrála od dvě místa máma Jitka před dcerou Mončou.

Semifinále

Semifinále mužů bylo už podstatně vypečenější. Po křížovém přesahu následoval krok doleva za velký prstenec v převislém břichu. Lištu nad ním ti méně špičkoví dost přebírali, aby našli místo, kde bere přece jen trochu víc. Z následujícícho kouta se špatným backhandovým sokolíkem, který se stal pro mnohé konečnou, se šlo dalekým přesahem doprava a nahoru k velké bouli, kde se dalo vyklepat před začátkem stropu. Sem se ovšem zdaleka všichni semifinalisté nedostali, do stropu dolezlo jen prvních sedm. Cestu topovali jen Martin Stráník a Adam Ondra. Martin připravil rozhodčím malý hlavolam, když vynechal poslední chyt a z předposledního se natáhl a rovnou cvakl topovou expresku. Protože je expreska určující - top nastane právě jejím cvaknutím - byl Martinovi uznán.

Do odpoledního finále postoupila víceméně očekávaná sestava - kromě výše jmenovaných ještě Kuba Hlaváček, Michal Rožek, Jaroslav Petečel, Ondřej Beneš, Karel Požár a Zdeněk Resch.

Finále žen

Od čtvrt na tři probíhalo finále žen, které suprově postavil Jirka Lautner. Rozdílem třídy ho vyhrála podle očekávání Nelly Kudrová, které zbýval k topu jediný chyt - výsledek 72+. Druhé místo s velkým odstupem za vítězkou získala Edita Vopatová - 58+. Třetí byla rozdílem drženého proti tečovanému chytu Kristýna Ondrová (44+) před Lenkou Frühbauerovou. Rodinný závod vyhrála i ve finále Jitka Mázlová (páté místo, 39) před Monikou Kuhn-Gáberovou (6. místo, 37). Že by to bylo tím, že si Monča dávala v poledne svařáček a Jitka jogurt?


Vzhledem k tomu, že toto video z youtube použil bulvární server horydoly do článku ne zrovna pěkně hovořícím o Nelly Kudrové, musel jsem zakázat přehrávání na externích webech. Pokud se vám video nezobrazuje, použijte tento link přímo na Youtube.


Finále mužů

Po doprovodném programu, kdy režie videoprojekce zkoušela nervy a pohotovost Máry Holečka, když mu k jeho povídání pouštěli obrázky a videa ve zcela náhodném pořadí a různě je nečekaně přepínali, takže netušil, co se mu objeví na promítacím plátně v příští sekundě, následovalo vyvrcholení dne, finále mužů, které postavil Petr Resch. Vyznačovalo se brzy po začátku sestupným traverzem doprava, za kterým následoval dvojí dlouhý přesah a boulder, který se stal konečnou pro Zdeňka Resche a Jardu Petečela, kteří na něj nenašli recept. Je zajímavé, že tento boulder byl nakonec překonán různými způsoby a ani jednou způsobem, který měl na mysli jeho stavěč.Jako první boulder překonal Karel Požár, který vzal čudl vpravo pravačkou a rozporem se vytlačil na stup. Na hraně dalšího převisu dokonce vyplázl jazyk na diváky, zvládl i špatný backhandový sokolík a nakonec dal babu oranžové bouli - čtvrté místo (30).Fikanou nebeskou patou za čudl, který předtím držel Karel Požár rukou, se s boulderem vypřádal Ondra Beneš, ale jeho naděje skončily elegantní vzdušnou piruetou nastarovanou z vypečeného koutku s backhandovým sokolíkem o několik chytů výše. Páté místo (26-), ale šestka za umělecký dojem.Jarda Petečel byl druhým nešťastníkem, který nepřekonal boulder po traverzu. Zamotal se v něm do téměř gordického uzlu, ze kterého se mohl dostat jen vzduchem. Osmé místo.Novopečený otec Michal Rožek našel pro překonání boulderu stejný postup, jako Karel Požár. Dostal se ale jen na hranu následující střechy a odcházel nevěřícně kroutě hlavou, jak to mohl takhle pokazit. Šesté místo (25).První expreska byla tentokát příliš vysoko na cvaknutí ze země i pro Kubu Hlaváčka, který si v travezu šikovně přitáhl nohou expresku, aby ji mohl cvaknout a pro změnu v boulderu za sestupným traverzem vynechal dva chyty. Překonal i střechu a koutek s backhandem a stačil podržet oranžovou bouli nad ním. Třetí místo (31+).Zvítězit byla pro Adama Ondru samozřejmá povinnost, které se ujal s chutí a radostí. Tam, kde ostatní bojovali, se v podstatě ani nezastavil. Traverz beze stupů v závěru stěny před stropem dal elegantně, prošel i stropem a dal nakonec babu poslednímu chytu, jistě k radosti stavěče Petra Resche, kterému tím perfektně vyšla obtížnost cesty. Vítězství (51-).

Jako poslední se do finále vydal Martin Stráník. V boulderu za traverzem vymyslel další způsob přelezu. Traverz bez nohou lezl opět jinak, než Adam a spadl na začátku stropu. Druhé místo se dalo očekávat (43+).

Pak už se na palety vítězů postavili Adam Ondra, Martin Stráník, Kuba Hlaváček a dostali ceny a diplomy od Máry Holečka, Jury Čermáka. K poháru pro vítěze tentokrát díky neúčasti Mrázy nebyl šampus - on by ho nezletilý Adam stejně nesměl. Dekorování vítězek mělo malý fórek - Nelly Kudrovou překvapil tenisový míček vložený do poháru. Další kolo dekorací vítězů na koberečkem překrytých paletách bylo za Český pohár. Všichni dostali od pořadatelů na památku taky pořádnou cibuli.

Finále bylo kvalitně přenášeno online, přenos a střih zajistila fakulta multimediální komunikace Univerzity Tomáše Bati ze Zlína a ocenil bych i výkon spíkra, který ke každému závodníkovi dodal nějakou zajímavost. Výsledky byly na webu závodu sice ne online, jak tomu bývá na Světových pohárech, ale na naše poměry nadstandardně brzy po skončení kola. Diváků bylo dost a i přes relativně malý prostor byli spokojeni. MČR se vydařilo, jak to komentoval hlavní rozhodčí Jura Čermák, "udělali z prdu kuličku". Díky všem, kdo se o kvalitu tohoto Mistrovství zasloužili. Pokud by někomu připadalo divné, že nejsou finálová videa Adama Ondry a Martina Stráníka, má pravdu. Chtěli jsme, ale nechtěla baterie v kameře.

Oficiální výsledky:
finále muži, finále ženy,
semifinále muži, kvalifikace muži, kvalifikace ženy

Diváci mohli sledovat buď přímo, nebo na plátně pokud se nepropracovali ke mřížím
Diváci mohli sledovat buď přímo, nebo na plátně pokud se nepropracovali ke mřížím, foto: Petr Jandík
Spokojení stavěči - Petr Resch a Jirka Lautner
Spokojení stavěči - Petr Resch a Jirka Lautner, foto: Petr Jandík
Zdeněk Resch na začátku sestupného traverzu
Zdeněk Resch na začátku sestupného traverzu, foto: Petr Jandík
Karel Požár v boulderu, řešení s rukou
Karel Požár v boulderu, řešení s rukou, foto: Petr Jandík
Karel Požár končí
Karel Požár končí, foto: Petr Jandík
Ondra Beneš nastupuje s odhodláním
Ondra Beneš nastupuje s odhodláním, foto: Petr Jandík
Ondra Beneš řeší boulder patičkou
Ondra Beneš řeší boulder patičkou, foto: Petr Jandík
Benešova závěrečná pirueta
Benešova závěrečná pirueta, foto: Petr Jandík
Jarda Petečel zauzlovaný
Jarda Petečel zauzlovaný, foto: Petr Jandík
Michal Rožek
Michal Rožek, foto: Petr Jandík
Michal Rožek - zase jiné řešení boulderu
Michal Rožek - zase jiné řešení boulderu, foto: Petr Jandík
Michal Rožek - konečná
Michal Rožek - konečná, foto: Petr Jandík
Kuba Hlaváček si nohou přitáhl expresku, aby ji cvakl
Kuba Hlaváček si nohou přitáhl expresku, aby ji cvakl, foto: Petr Jandík
Kuba Hlaváček - další originální řešení boulderu s vynacháním dvou chytů
Kuba Hlaváček - další originální řešení boulderu s vynacháním dvou chytů, foto: Petr Jandík
Kuba Hlaváček - oranžová boule byla jeho konečnou
Kuba Hlaváček - oranžová boule byla jeho konečnou, foto: Petr Jandík
Adam Ondra - skvělá technika v koutovém boulderu
Adam Ondra - skvělá technika v koutovém boulderu, foto: Petr Jandík
Adam Ondra
Adam Ondra, foto: Petr Jandík
Adam Ondra - traverz bez nohou
Adam Ondra - traverz bez nohou, foto: Petr Jandík
Adam Ondra nástropní
Adam Ondra nástropní, foto: Petr Jandík
Adam Ondra nástropní
Adam Ondra nástropní, foto: Petr Jandík
Adam Ondra spokojen s cestou i svým výkonem
Adam Ondra spokojen s cestou i svým výkonem, foto: Petr Jandík
Martin Stráník v kontaktu s diváky
Martin Stráník v kontaktu s diváky, foto: Petr Jandík
Martin Stráník v koutě
Martin Stráník v koutě, foto: Petr Jandík
Martin Stráník - traverz bez nohou
Martin Stráník - traverz bez nohou, foto: Petr Jandík
Martin Stráník - traverz bez nohou
Martin Stráník - traverz bez nohou, foto: Petr Jandík
Martin Stráník - propagační skok do chytu ve stropě
Martin Stráník - propagační skok do chytu ve stropě, foto: Petr Jandík
Adam Ondra
Adam Ondra, foto: Petr Jandík
Nelly Kudrová chytá míček v poháru
Nelly Kudrová chytá míček v poháru, foto: Petr Jandík
Palety vítězů, zleva Edita Vopatová, Nelly Kudrová, Krtistýna Ondrová, Lenka Frühbauerová
Palety vítězů, zleva Edita Vopatová, Nelly Kudrová, Krtistýna Ondrová, Lenka Frühbauerová, foto: Petr Jandík
Martin Stráník, Adam Ondra, Kuba Hlaváček
Martin Stráník, Adam Ondra, Kuba Hlaváček, foto: Petr Jandík
Aneta Hyvlová
Aneta Hyvlová, foto: Petr Jandík
Aneta Hyvlová
Aneta Hyvlová, foto: Petr Jandík
Aneta Hyvlová
Aneta Hyvlová, foto: Petr Jandík
Aneta Hyvlová, poslední krok
Aneta Hyvlová, poslední krok, foto: Petr Jandík
Kristýna Ondrová
Kristýna Ondrová, foto: Petr Jandík
Kristýna Ondrová
Kristýna Ondrová, foto: Petr Jandík
Kristýna Ondrová
Kristýna Ondrová, foto: Petr Jandík
Lenka Frühbauerová
Lenka Frühbauerová, foto: Petr Jandík
Lenka Frühbauerová
Lenka Frühbauerová, foto: Petr Jandík
Lenka Frühbauerová
Lenka Frühbauerová, foto: Petr Jandík
Lenka Frühbauerová
Lenka Frühbauerová, foto: Petr Jandík
Nelly Kudrová
Nelly Kudrová, foto: Petr Jandík
Nelly Kudrová
Nelly Kudrová, foto: Petr Jandík
Nelly Kudrová
Nelly Kudrová, foto: Petr Jandík
Nelly Kudrová - nástropní
Nelly Kudrová - nástropní, foto: Petr Jandík