Ambrosia – přímý start a třetí výstup od Isaaca Caldiera

Autor: Jana Šimková <jrpl(zavináč)seznam.cz>, Zdroj: Jana Šimková podle alpinist.com, Vydáno dne: 04. 05. 2010

27. dubna pokořil Isaac Caldeiro highball Grandpa Peaboy.k

Jako třetí vylezl cestu „Ambrosia“ (V11) v kalifornské oblasti Buttermilk. Počasí ten den nestálo na jeho straně.

 

Byl sice teplý den, ale foukal vítr, který občas dokonce přivál přeháňky z nedalekých hor. Ty se ale naštěstí rychle vypařovaly. Isaac prohlásil, že chladivý vánek snáší lépe než horké počasí. Když si pak uprostřed cesty dovolil delší odpočinek, s napětím sledoval zda mu vítr neodfoukne bouldermatky pod skalou.


Kevin Jorgeson na Ambrosii
Kevin Jorgeson na Ambrosii, foto: kevinjorgeson.blogspot.comIsaacovi se na rozdíl od jeho předchůdce Kevina Jorgesona podařil přímý start a narovnal už beztak perfektní cestu.


Kevin Jorgeson na Ambrosii
Kevin Jorgeson na Ambrosii, foto: kevinjorgeson.blogspot.com


„To hlavní, co mne na tom lákalo, byla ta jasná krásná linie na jednom z nejznámějších bouldrů v Americe,“ říká Isaac o „Amrbrosii“. “Už dlouho lezu highbally a jakmile jsem slyšel, že Kevin zvládl ten dosud nejlepší, věděl jsem, že to budu muset taky zkusit.“

Mezi další Isaacovy uspěchy v oblasti highballů se řadí několik FA v Turecku včetně „Kumar Bas“(V8) – video možno shlednout zde:Dál řádil v jižním Utahu, kde jako druhý vylezl „Somewhere Over the Rainbow“(V9) a sólo „The Present“(5.14). „Ambrósia“ je však dosud jeho nějobtížnější highball cesta.

„Většína z highballů, které jsem lezl, měla těžké kroky na začátku a vedla k lehkému vrcholu, ale tento měl technicky náročné pohyby celou dobu. Většinou se tam nacházejí super pevné chyty, ale je tam taky pár takových, o kterých se to říct nedá.

"Normálně, když sóluju takto vysoko nad zemí, nemám rád jakékoli pochybnosti o skále, ale tohle jsem skutečně moc a moc chtěl vylézt. Je to absolutně skvělý boulder. Myslím, že mi hodně pomohlo těch několik TR pokusů. Získal jsem důvěru ve skálu i ve své vlastní schopnosti.“

Více se můžete dočíst na Isaacově blogu