Výprava na konec Ruska - Promítání v Cross Clubu - 3. června 2010

Autor: Veronika Dušánková <veronika.dusankova(zavináč)seznam.cz>, Zdroj: Veronika Dušánková, Vydáno dne: 26. 05. 2010

Příběh dvou osob jedoucích na konec Ruska na jedné motorce - Road of Bones.

Pojeďte se s námi podívat až na samý konec Ruska, kam se pouze na jedné motorce vypravili Tomáš Holman a Eva Křečová v roce 2009.
Na své cestě projeli i „Kolyma Highway“, která spojuje Jakutsk s Magadanem na východní Sibiři.Připraveni na cestu
Připraveni na cestu, foto: Eva Křečová


Tato cesta byla stavěna v průběhu Stalinovy vlády a na její výstavbu byli posíláni zajatci a vězni, kteří zde museli v extrémně nepříznivých podmínkách pracovat. Tito zajatci se v průměru dožívali šesti měsíců a jejich kosti byly často následně použity do stavebních materiálů. Proto je tato cesta dnes známá i jako „Road of Bones“ nebo „Daroga na kostiach“.


Foto: Eva Křečová


„Kolyma Highway“ je pouze hlína, kamení a štěrk. Vede přes horskou pláň, na které v zimě teploty místy klesají až na -71.2°C. Teplotní výkyvy, nestabilní močálové podloží, řeky a potoky neustále ničí tuto cestu. Mosty zde již buď nejsou, nebo jsou poničené a nesjízdné. Nejen z těchto důvodů je Road of Bones označována jako jedna z nejnáročnějších cest.


Foto: Eva Křečová


Tomáš s Evou si zde zocelili nejen svou psychickou zdatnost, ale zároveň prověřili důvěru ve svůj stroj i v sebe navzájem. V sedle strávili dva měsíce a ujeli přibližně 30.000 km a teď jsou připraveni podělit se s Vámi o své zážitky. Přijďte si opět poslechnout, jaké útrapy a jaké radosti jim přinesl tento výlet a zasmát se nad zážitky, které se jim tenkrát zdály k pláči.


Foto: Eva Křečová


A jak sami sebe charakterizují Tomáš a Eva?
Tomáš Holman : Na motorce již projel Norsko, Albánii, Turecko, Německo, Rakousko, Slovinsko, Chorvatsko, Černou Horu, Řecko. Je to odolný řidič, dobrý kuchař, mechanik s malou praxí, uznávaný tlumočník, neomylný navigátor.
Eva Křečová : Má zkušenosti s motorkou pouze jako spolujezdec po Německu, ale je to dobrý stavěč stanu, skladný spolujezdec, obstojný kuchař, nosič špatných zpráv (například : „Upadl nám výfuk.“), průzkumník louží, mechanik s malou praxí.


Foto: Eva Křečová
Přednáška proběhne

ve čtvrtek 3. června od 19 hodin

v Cross Clubu, v kavárně v prvním patře.


Info:
Výprava na konec Ruska - Road of Bones. ( přednáška s promítáním fotografií)
Termín konání: 3. června 2010 od 19 hodin
Cross Club
Plynární 23, Praha 7 - Holešovice