Adam Ondra: cesta ke zlatu

Autor: Martin Veselý <(at)>, Zdroj: Martin Veselý, Petr Jandík, Vydáno dne: 20. 06. 2010

Adam si užívá pohárMoskva si poslechla českou hymnu

Fotoreportáž z finále závodu Světového poháru v boulderingu v ruské metropoli. Poprvé ve své kariéře vyhrál Adam Ondra po sérii druhých míst v boulderingu zlatou medaili. Náš moskevský zpravodaj Martin Veselý byl u toho a přečtěte si o dramatickém průběhu tohoto finále v nejobsáhlejší reportáži na českém internetu.

V zataženém sobotním podvečeru se před boulderovými věžemi na prostanství Vystavky Dostiženij Narodnovo Chozjajstva sešlo početné publikum, očekávající rozuzlení semifinálového dramatu.

Publikum
Publikum, foto: Martin Veselý


Poprvé v letošním světovém poháru v boulderingu se Adam Ondra dostal na první místo v semifinále. Nemohla se tak opakovat situace z prvního závodu ve švýcarském Greifensee, kdy měl k vítězství hodně blízko - při stejném výkonu ve finále skončil Adam jen díky horšímu semifinále na druhém místě za Kilianem Fischhuberem. Adamovy šance jsou velké, protože moskevské bouldery, které postavil Polák Adam Pustelnik, Fichhuberovi nevyhovují. "Nešlo o to, že byly těžké, ale divné" řekl Fischhuber. Bouldery byly takové jízlivé, člověk si občas říkal jak to polský autor Pustelnik myslel.

Adam Ondra a Kilian Fischhuber
Adam Ondra a Kilian Fischhuber, foto: Martin Veselý


Drama začíná. Postupně přicházejí závodníci z finálové šestice. Začíná Japonec Tsukuru Hori, na prvním boulderu dal jen zónu. Stejně se vede i Rusu Dmitriji Šarafutdinovi, Ukrajinci Michajlo Šalaginovi. Top nedává ani Rus Rustam Gelmanov. Přichází Kilian Fischhuber - a dává první boulder na druhý pokus. Pokud nemá Adam ztratit kontakt, musí ho dát taky. První boulder začíná plastovou strukturou tvaru záchodové mušle.

Finálový boulder
Finálový boulder, foto: Martin Veselý


Z ní se jde v silném převisu po nepříhodných chytech..

Finálový boulder
Finálový boulder, foto: Martin Veselý


... Adam se tam ale srovnává a TOP na první pokus znamená vedení!

Finálový boulder
Finálový boulder, foto: Martin Veselý
Adam na druhém boulderu, který nikdo nedal
Adam na druhém boulderu, který nikdo nedal, foto: Martin Veselý


Na druhém a třetím boulderu se napětí zvyšuje, nikdo nedal víc než zónu, i když na třetím měl Adam už topový chyt v ruce, ale v poslední chvíli spadl. Kilian Fischhuber se na trojce topu ani nepřiblížil. Oba však mají, stejně jako ostatní, pouze bonusové body za dosažení zóny. Adam stále vede.

Fotograf
Fotograf, foto: Martin Veselý


Přichází poslední boulderový problém, kde neočekávaně topuje na první pokus Japonec Tsukuru Hori, který si na předchozích boulderech co do topu "ani neškrtl" a ujímá se tak vedení. Hlasatel to oznamuje publiku a je to slyšel pochopitelně i do izolace, vědí to i všichni závodníci

Tsukuru Hori
Tsukuru Hori, foto: Martin Veselý
Tsukuru Hori
Tsukuru Hori, foto: Martin Veselý


Drama graduje. Na čtvrtém boulderu padají Rusové Šarafutdinov a Gelmanov i Ukrajinec Šalagin a mají jen zónu na první pokus. Jak si povede ve své poslední šanci vylepšit svou pozici Kilian Fischhuber, který je zatím třetí?

Kilian nedal
Kilian nedal, foto: Martin Veselý


Fischhuber nedal, zůstává třetí, průběžně vede Hori. Jak uspěje Adam? Když dá top na posledním boulderu, vyhraje. Když ho nedá, musí k vítězství dát alespoň bonus na první pokus, protože má v semifinále lepší výsledek, než Hori. Adam nastupuje do prvního pokusu. Nervy pracují a padá bez dosažení zóny. To by znamenalo druhé místo za Horim. Top se mu nedaří ani na druhý pokus, dává alespoň zónu. Dosažený bonus ale nic neřeší, stále má průběžné druhé místo. Vítězství mu přinese jen top. Soustřeďuje se, dává všechno do třetího pokusu a topuje deset sekund před uplynutím limitu! Adam Ondra poprvé v životě vítězí nad Kilianem Fischhuberem, suverénem minulého i tohoto ročníku Světového poháru.

Adam dává
Adam dává, foto: Martin Veselý


Zasloužená radost!

Radost - vítězství
Radost - vítězství, foto: Martin Veselý


Teď už je povinnosti hvězd. Postát na stupních vítězů a nechat pustit Rusům do uší českou hymnu.

Vítězní muži s virtuálním vlajkovým stožárem
Vítězní muži s virtuálním vlajkovým stožárem, foto: Martin Veselý


Nechat českou vlajku vystoupat na virtuální stožár. Všimli jste si, že se přitom nepoužívá virtuální vlajková četa?

Moskva bouldering 23
Moskva bouldering 23, foto: Martin Veselý


Vychutnat si pohár vítěze.

Adam si užívá pohár
Adam si užívá pohár, foto: Martin Veselý


Poskytnout rozhovory světovým médiím. Kromě tohoto serveru hovořil Adam též s moskevským zpravodajem celoarabské renomované televize Al Arabia. Její zájem jen ukazuje význam tohoto vítězství, které zajímá i obecná a na sport nespecializované média.

Rozhovor pro televizi Al Arabia
Rozhovor pro televizi Al Arabia, foto: Martin Veselý


A nakonec podepisovat plakáty fanouškům. V Moskvě je Adam miláčkem publika, je tu dost známý.

Celebrita podepisuje plakáty
Celebrita podepisuje plakáty, foto: Martin Veselý


Česká hymna se na prostanství Vystavky Dostiženij Narodnovo Chozjajstva v Moskvě doře poslouchá. Rusové ji slyšeli naposledy v Kolíně nad Rýnem při hokeji, tak nebylo na škodu si ji zopakovat...

Po tomto závodě vede nadále celou sérii Světového poháru Kilian Fischhuber s 330 body, druhý je Adam Ondra s 260 body a třetí Tsukuru Hori s 248 body. Do konce seriálu zbývají závody v Eindhovenu, Sheffieldu a Mnichově, bude to ještě napínavé. Doufejme, že Adamovi nebudou scházet body ze závodu v americkém Vailu, který se rozhodl vynechat. Ať už to dopadne jakkoliv, jedno je jisté. Adam je nejuniverzálnějším lezcem současnosti, je na špici v boulderingu, lezení na obtížnost, na skalách i ve sportovním lezení v horcách.

Podrobné zporavodajství z celého závodu najdete v tomto článku. Několik videí na Youtube najdete zde