Jak to bylo v Moskvě

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Udo Neumann, Petr Jandík, Vydáno dne: 24. 06. 2010

Natalija Gros v semifináleVideoreportáž Udo Neumanna

Podívejde se očima Udo Neumana, Julie Wurmové a Jonase Baumanna na ty nejlepší boulderisty současnosti a porovnejte jejich styl řešení problémů.

Udo Neumann je kudrnatý brýlatý týpek s mnohočetným fotografickým a filmovým vybavením, fotograf, kameraman. lezec a boulderista softmoverské kategorie, který svým nesmírně invenčním viděním lezeckých disciplín dokáže skvěle vystihnout atmosféru a charakter toho, co divákovi přináší.

Tentokrát mu s kamerami pomáhali němečtí reprezentanti Julie Wurmová a Jonas Baumann a Neumannovým sestřihem vznikl velmi zajímavý dokument. Jediné, co mu chybí, jou popisky se jmény lezoucích, tak se to pokusím dopnit alespoň textovým popisem.

Film začíná "předscénou" za absolutního dramatu, prvním pokusem Adama Ondry na posledním finálovém boulderu. Připomeňme si situaci. Japonec Tsukuru Hori se nenadále dostal do průběžného vedení, když smahnul tento šíleným skokem začínající boulder na první pokus. Celá situace je podrobně popsána ve článku Adam Ondra: cesta ke zlatu. První pokus - Adam se úplně přesně netrefí do skoku a padá - aby vyhrál, musí už dát jedině top, na jakýkoliv počet pokusů. Druhý pokus je lepší, padá až z topového chytu - připomeňme, že top se musí držet oběma rukama, aby mohl být uznán. Teprve třetí pokus je úspěšný a vede k celkovému vítězství.

No ale napřed se tam musíme dostat. Pro mnohé exotická cesta moskevským metrem na místo závodu a poté, co se protáhneme kolem hlídacího Lenina, vidíme v děleném obrázku kvalifikační boje, vlevo Němku Juliane Wurmovou, která dala a vpravo Japonku Akio Nogučiovou, která nedala (2:36).

Ve 3:34 je další porovnání - vlevo Němec Markus Hoppe skákající a vpravo Adam Ondra staticky traverzující. Hoppe má sice dvakrát takové bicepsy, ale na rozdíl od šikovného Adam nedal.

04:37 Seimifinále baby, vlevo Chloé Graftiauxová s číslem 88, které není ve startovní listině, vpravo Němka Juliane Wurm

05:21 Seimifinále, trojkombinace zleva Kilian Fischhuber, uprostřed Tsukuru Hori, vpravo Adam Ondra.

06:24 Finále. Všimněte si, jak se při prohlídce Adam baví s Horim jak by se to mohlo lézt.

06:48 První pokus Kiliana Fischhubera na prvním boulderu - nedal.

07:32 První pokus Fischubera z jiného úhlu v porovnání s neúspěchem Rusa Dmitrije Šarafutdinova.

07:43 Porovnání úspěšných pokusů na prvním finálovém bouldru: Adamův první a Kilianův druhý.

08:32 A máme tu finálové bábovky. Trojkombinace zleva Anička Stöhrová, Akiyo Noguči a Ruska Jana Čerešněva, v 09:17 je Nogučiová nahrazena Korejkou Jain Kimovou a pak nastupuje na levém kraji Chloé Graftiauxová.

10:15 Vlevo Jain Kimová, vpravo Anna Stöhrová, když spadne, nastupuje Chloé Graftiauxová, střídá ji druhý pokus Anny Stöhrové  

11:33 poslední a rozhodující čtvrtý mužský finálový boulder. neprve ze dvou pohledů úspěšný Tsukuru Hori, pak porovnání Adama s Horim.

Nakonec stupně vítězů.

 

Tak si to užijte, tady to je:

 

 

.